Socionikos forumas

Dabar yra 28 Kov 2024, 14:45

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 08 Geg 2006, 14:40 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 24 Geg 2004, 16:02
Pranešimai: 1585
Manau atskiros temos vertas Liepos rekomenduotas Veros Novikovos (Hekslis) straipsnis (rusų kalba) http://socioinfo.ru/index.php?option=co ... view&id=27

Jei trumpai:

Bazinė funkcija - lyderis, orientacija į ateitį
Kūrybinė - pasekėjas, orientacija į dinaminę dabartį
Rolinė - dalyvis, orientacija į statinę dabartį
Skaudžioji - stebėtojas, orientacija į praeitį.

Bazinė funkcija prognozuoja aplenkdama laikąa, kūrybinė įgyvendina bazinės ideją dabartyje, rolinė pasiduoda kūrybinės užsukto proceso įtakai, o skaudžioji jau post factum fiksuoja, kad buvo proceso dalyvė.

Įdomus pavyzdėlis su balta sensorika:
Bazinė prognozuoja, kad kava, išvirta apelsinų sultyse, bus skani.
Kūrybinė pasigriebia idėją, verda tokią kavą ir visus vaišina ja.
Rolinė užfiksuoja, kad dabar kava verdama apelsinų sultyse ir irgi taip ima virti.
Skaudžioji tiesiog geria tokią kavą ir tik paskui prisimena, kad panašu jog skanu buvo…


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 23 Rgs 2008, 15:20 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
:wintuition:


Paskutinį kartą redagavo Globas A 18 Gru 2008, 11:14. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 23 Rgs 2008, 21:05 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Ne visai sutinku, kad "skaudžioji jau post factum fiksuoja, kad buvo proceso dalyvė". Ji gali tai suvokti ir proceso metu, bet paties proceso įtakoti beveik negali.

Gal čia tik Veros Novikovos išsireiškimo niuansai? Aš pilnai sutinku, kad skaudžioji yra TIK DALYVĖ (gali kliūti nebent išsireiškimas "post factum", bet jeigu panagrinėtume giliau...).
Tačiau bet kuriuo atveju - skaudžioji nesugeba planuoti į ateitį ar numatyti galimą eigą. Netgi Don Kichoto atveju (skaudžioji :wethics: ), manau, kad ateities skraistę santykių srityje sugeba kilstelėti :bintuition: , sprendžiu iš to - kuo remiuosi bandydama prognozuoti.
Su "dabartim" "einamojo momento eiga" - nežinau kaip gaunasi... Man atrodo, kad suvokimą irgi daugiau formuoja EGO blokas. Be to, suvokimas ne visada būna adekvatus (jis neryškus, šešėlinis, miglotas, tik siluetinis - todėl galima "suvokti" kaip panašius dalykus, kurie kitiems net labai skiriasi), kadangi skaudžioji, tarsi per kokį tamsų filtrą - perduoda tik mažą toje srityje plūstančios informacijos dalį, tik atskirus fragmentus (EGO blokas dėl to negali disponuoti "pilna informacija"). Kalbant apie jausmus, žmonių santykius mano mėgstamas išsireiškimas: "aš nieko NEDARAU - tai su manim ATSITINKA"... Būtent šia prasme aš esu tik "dalyvė" ir jokiu būdu ne "režisierius" ir net ne "sąmoningai veikiantis asmuo"... Veikimas daugiau panašus į neregio pasivaikščiojimą po miestą su balta lazdele (kažkur, gal "duelio" temoje, esu aprašiusi šį vaizdinį). Ir dėl to kitus žmones traktuoju kaip "gerus" - jeigu jie tam neregėjimui atjautūs ir padeda orientuotis. Bet kokios pastabos, bet koks išdrįsimas viešai aptarinėti (komentuoti), o tuo labiau pašaipos bei jumoras toje srityje - lengvai gali būti priimamos kaip piktybiškumas (tarsi būtų už nugaros šaipomasi iš neregio)...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 13:29 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
:wintuition:


Paskutinį kartą redagavo Globas A 18 Gru 2008, 11:11. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 13:48 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Lyg ir išeitų, kad tolimesnės f-jos yra pakankamai subtilios ir todėl reikšmingos.
Man tai kyla klausimas, irgi susijęs su f-jų reikšme: kiek procentų psichinės veiklos tenka kiekvienai iš 8 f-jų?
Reikšmingos yra visos 8 funkcijos - kiekviena atlieka specifinį vaidmenį. Labai įdomu nagrinėti netgi atskiros funkcijos unikalumą, specifiškumą.

Patikslink, prašau, klausimą - ką turi omenyje "kiek procentų veiklos"? Sakykim MPT vienmatės funkcijos veiklos rezultatai procentais tikrai gal nebus dideli, tačiau energijos sunaudojimo tai veiklai prasme - ji labai energoimli...
O šiaip, manau, reikia atsižvelgti su kokiais tikrovės aspektais, kokiomis problemomis žmogus susiduria - juk tam tikros rūšies informaciją apdoroja atitinkamas aspektas. Yra nepertraukiamo veikimo funkcijos ir diskretinio - į tai irgi gal reikia atsižvelgti


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 14:01 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Mane šiuo atveju domina būtent kiek % energijos sunaudoja kiekviena f-ja, o ne kiek % ji prisideda prie bendro rezultato - nors tai irgi įdomus klausimas.
Suprantu, kad tai priklauso ir nuo to, kokio tipo informacija yra apdorojama.
Ar buvo visa tai kaip nors tiriama?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 14:13 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Kita vertus - kuo pagrįstas f-jų išrikiavimas nuo 1 iki 8? Pagal energijos sąnaudas ar pagal įtaką rezultatui?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 17:52 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Kita vertus - kuo pagrįstas f-jų išrikiavimas nuo 1 iki 8? Pagal energijos sąnaudas ar pagal įtaką rezultatui?
Nei pagal vieną, nei pagal kitą. Pagrįstas modeliu A. "A" reiškia Augustinavičiūtės autorystę (nes yra ir kitokių modelių su kitokiomis eilės tvarkomis). Taigi, reikia skaityti autorę.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 17:58 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Mane šiuo atveju domina būtent kiek % energijos sunaudoja kiekviena f-ja <...> Ar buvo visa tai kaip nors tiriama?
Energetinio metabolizmo teoriją nagrinėja V. V. Gulenko.
Galima google užduoti paiešką su Bukalov ir Jermak (bet aš nesu tikra - nieškojau)...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 01 Spa 2008, 20:27 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 12 Bir 2008, 22:52
Pranešimai: 297
Globas A rašė:
Pasižiūrėjus į 5-8 f-jas, matyti, kad tolimesnei f-jai būdingas vis platesnis laiko suvokimas - gaunasi antisimetrija su 1-4 f-jomis:

Lyg ir išeitų, kad tolimesnės f-jos yra pakankamai subtilios ir todėl reikšmingos.
Man tai kyla klausimas, irgi susijęs su f-jų reikšme: kiek procentų psichinės veiklos tenka kiekvienai iš 8 f-jų?


taip ir yra. septintoji ir aštuntoji funkcijos vadinamos "stipriosiomis" vitalinio žiedo funkcijomis. tuo tarpu, penktoji ir šeštoji - "silpnosios". tik nepavadinčiau to "antisimetrija". man regis, yra atvirkščiai.

t.y., pačios vietos suskirstytos blokais. pradžioje eina mentalinis (sąmoninis) žiedas: ego ir super-ego. vėliau - vitalinis (pasąmoninis) žiedas - super-id ir id. taigi "superiniai" blokai atsiduria viduryje, o "ne superiniai" - išorėje. nors žinau, kad kiti dar kitaip sudėlioja blokus - pavyzdžiui, net ir taip:

3-4 1-2
5-6 7-8

ir Liepa teisi. oficialus ar klasikinis socionikos funkcijų modelis - yra A.A. autorystė, ir jos darbuose reikėtų ieškoti priežasčių/pagrindimo, kodėl būtent taip sudėliota, t.y. kad super-id eina prieš id. spėju, kad turėtų būti aiškinama energijos perdavimo vitaliniame žiede (arba iš vieno žiedo į kitą) dėsningumais.

dėl to, kiek kiekviena iš funkcijų sunaudoja ar išgeneruoja energijos, man sunku pasakyti. samprotavimų tokia tema nesu matęs. ir manau, kad tokius dalykus būtų sunku įtikinamai pagrįsti.

_________________
be positive


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 02 Spa 2008, 11:10 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
actekas rašė:
taip ir yra. septintoji ir aštuntoji funkcijos vadinamos "stipriosiomis" vitalinio žiedo funkcijomis. tuo tarpu, penktoji ir šeštoji - "silpnosios". tik nepavadinčiau to "antisimetrija". man regis, yra atvirkščiai.
dėl to, kiek kiekviena iš funkcijų sunaudoja ar išgeneruoja energijos, man sunku pasakyti. samprotavimų tokia tema nesu matęs. ir manau, kad tokius dalykus būtų sunku įtikinamai pagrįsti.
1. Ar simetrija, ar antisimetrija - priklauso nuo simetrijos taško ar f-jų atskaitos krypties pasirinkimo. Neesminis dalykas.
2. Samprotavimai apie energijos sunaudojimą ką tik buvo iš Liepos pusės, kad skaudžioji f-ja sąlyginai daug sunaudoja energijos.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 02 Spa 2008, 12:21 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
:happy: o patys, ar jaučiate - iš kurių funkcijų srities priimant sprendimus - patiriate sunkumų, įtampos (=sunaudojate daug psichinės energijos)?
Bet apie procentinę išraišką aš nieko neaiškinau, nes man keistai skambėtų analogiškas teiginys - "Tu man patinki 79,25%" :tongue:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 02 Spa 2008, 12:36 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Liepa rašė:
:happy: o patys, ar jaučiate - iš kurių funkcijų srities priimant sprendimus - patiriate sunkumų, įtampos (=sunaudojate daug psichinės energijos)?
Bet apie procentinę išraišką aš nieko neaiškinau, nes man keistai skambėtų analogiškas teiginys - "Tu man patinki 79,25%" :tongue:

Ne man priklauso teiginys, kad skaudžioji f-ja yra labai energoimli, nors aš su tuo ir sutinku. Na, o prie ko čia "tu man patinki 79,25%" - nežinau, gal nepataikyta į temą. Nors jaunųjų (ir ne tik) psichologų būrelis tokią procentinę patikimo/nepatikimo koncepciją (nesocioninę) visai palaikytų, bet mūsų atveju tai nelabai siejasi su diskutuojama tema. Žodžiu, juokelis nepavyko.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 02 Spa 2008, 12:43 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Ne man priklauso teiginys, kad skaudžioji f-ja yra labai energoimli, nors aš su tuo ir sutinku..
Vadinasi, viskas gerai - kokybiniai pastebėjimai sutampa.
Globas A rašė:
Na, o prie ko čia "tu man patinki 79,25%" - nežinau, gal nepataikyta į temą. Nors jaunųjų (ir ne tik) psichologų būrelis tokią procentinę patikimo/nepatikimo koncepciją (nesocioninę) visai palaikytų, bet mūsų atveju tai nelabai siejasi su diskutuojama tema. Žodžiu, juokelis nepavyko
Juokavau ne aš... Štai citata:
Globas A rašė:
Mane šiuo atveju domina būtent kiek % energijos sunaudoja kiekviena f-ja, o ne kiek % ji prisideda prie bendro rezultato - nors tai irgi įdomus klausimas.
Ir kokio gi atsakymo laukėte? Nejaugi rimto??? Manau, kad klausimo esmę perprasti man vis dėlto PAVYKO (provokaciją pagavau) :wink:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: V.Novikovos straipsnis apie funkcijų daugiamatiškumą
StandartinėParašytas: 02 Spa 2008, 13:28 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Liepa rašė:
Manau, kad klausimo esmę perprasti man vis dėlto PAVYKO (provokaciją pagavau) :wink:
Jokių provokacijų nebuvo, maniau, kad gal buvo tirti energijos pasiskirstymo klausimai. Tuo labiau vėl gi kažkas mane nukreipė link Bukalovo, Gulenkos ar Jermak.
Kažkaip keistai vyksta diskusija. Lyg rimtai, paskui pabandoma viską paversti juokais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 92 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007