Socionikos forumas

Dabar yra 28 Kov 2024, 21:44

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 35 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 22 Geg 2008, 12:55 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 12 Sau 2007, 14:21
Pranešimai: 120
Čia galima diskutuoti, kokios komponentės kuriose funkcijose lemia poreikį namuose palaikyti idealią švarą ir tvarką


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 22 Geg 2008, 12:57 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 12 Sau 2007, 14:21
Pranešimai: 120
Atisprašau, jei ši tema jau buvo kitur ir aš jos neradau.

Būčiau dėkingas už mintis, kokie aspektai (turiu galvoje etika, logika, sensorika, intuicija, taip pat jų spalva) turi įtakos, tam, kad žmogus visiškai nepakenčia netvarkos, pvz. nervinasi dėl nulašėjusio vieno lašo ar nukritusio trupinio ant grindų ir panašiai.
Ar tai galima kažkiek aiškinti socioniniu tipu?


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 22 Geg 2008, 21:44 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Tikriausiai kūrybinė funkcija turėtų "valdyti" šitą reikalą... Tuomet kaltę galima suversti :wink: :blogic: ir :wsensoric: ...
Nors visgi už tvarką "atsakinga" sensorika apskritai... todėl vertėtų įjungti dar ir bazinę :bsensoric:

Nors dėl intravertnių funkcijų nesu garantuota... Juk Tu klausei dėl tvarkos aplinkoje, išorėje.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 23 Geg 2008, 12:37 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Tokiuose reikaluose svarbų vaidmenį vaidina auklėjimas bei pačio žmogaus požiūris į tai, kurį, kiek pastebiu, lemia labai daug nesocioninių dalykų, todėl išskirti vien tik socioninių f-jų įtaka nebus labai lengva.
Mąstant teoriškai, tvarkingiausi turėtų būti sensoriniai racionalai, paskui eitų likę sensoriniai, po jų - intuityvūs racionalai. Loginiai turėtų būti tvarkingesni už etinius.
Bet stebėdamas gimines, draugus ir pažįstamus, matau labai tvarkingų balzakų, jeseninų ar hekslių. Matyt, jie buvo taip auklėjami. Robai būna labai įvairūs - nuo pedantiškai tvarkingų iki visiškų apsileidėlių. Diuma - irgi įvairiai.
Pavyzdžiui, aš susitvarkiau stalą kambaryje po 3 metų pertraukos. Reikštų, kad netvarkingas. Bet stalas man mažai reikalingas kaip rašomasis stalas, tai aš ant stalo laikau (sandėliuoju) įvairius daiktus: diržus, pagalves, pakabas, aktualius dokumentus, įvairias tūbeles ir t.t. Kam juos dėti į spintas ar stalčius, jei paskui vėl reikės išimti? Buitis neturi varginti žmogaus.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 23 Geg 2008, 14:10 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Auklėjimas (ir vaikystėje susiformavę įpročiai), žinoma, turi įtakos. Taip pat kaip ir gyvenimo aplinkybės: darbo pobūdis (pvz. karyba, archyvas, chirurgas, koks nors dispečeris ir pan.).

Iš savo pastebėjimų man sunku įsivaizduoti netvarkingus pvz. Gabeną, Balzaką, Napoleoną, Žukovą... (todėl ir kalbėjau kūrybinę :blogic: ir bazinę :bsensoric: ).
Iš pirmosios kvadros tvarkingiausias Hugo... Diuma netvarka visada būna "kūrybinė", "jauki" - ir akies nekliudo (tarsi taip ir turėjo būti).

Dar galvoju apie mažąsias grupes - klubus, temperamentus ir pan. - ar ten kurioje nors grupėje kartais nesusirenka "tvarkučiai" :strange:
Scientistų klubas (logika su intuicija), be abejo, tvarkingumu nepasižymi... Tvarkingiausi galbūt valdytojai - logikai-sensorikai.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 25 Geg 2008, 13:24 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Liepa rašė:
Iš savo pastebėjimų man sunku įsivaizduoti netvarkingus pvz. Gabeną, Balzaką, Napoleoną, Žukovą... (todėl ir kalbėjau kūrybinę :blogic: ir bazinę :bsensoric: ).


Mano pastebėjimai tai skiriasi. :). Pamenu, Gabenas būdavo pastebi tokias detales, kaip dulkės rozetės viduje. Bet sėkmingai gali sugebėti išplauti puodelį taip, kad po to kitam teks jį perplauti, jei norės naudoti.
Viena draugė gyvena su gabenu, tai irgi įdomių dalykų pastebėjo: kad pvz. sugeba jis spintoje su drabužiais dokumentus laikyt. Ji pati diuma, ir jos nuomone jis laaaabai netvarkingas. :). Sako, nueina jis gamint valgyt, tai po to turiu pereit visą virtuvę, viską išvalyt po jo.

Balzakų tai yra net labai netvarkingų. Jie mėgsta turėti tą vadinamą savo, kūrybinę betvarkę, kurioje galėtų ant stalo ar sekcijoje mėtytis visokiausi varžteliai, popieriai ir t.t., ir kurią, aišku, beviltiškai sudarko atėjęs tvarkingesnis veikėjas, kuriam ima ir užkliūna tokie dalykai. Dar ne vienas jų neitin rūpinasi savo apranga: paprastai tikimasi, kad partneris tuo pasirūpins, nes pačiam sukt apie tai galvą nelabai įdomu...
Štai mano tėtis balzakas-geras pavyzdys. Mama jam vieną dieną priekaištauja: kaip tu išėjai apsirengęs, su kokiom kelnėm? O jis: o kodėl tu nesužiūrėjai, kaip aš apsirengęs išėjau? Ir juokiasi. :). Anksčiau, kai kartu gyvenom, klausdavo jis manęs jei mamos nebūdavo, kaip apsirengti, koks kaklaraištis tinka.

Man pačiai tvarkos pojūtį kelia išplautos grindys ir nuvalytos dulkės, daugiau mažiau tvarkingai išdėlioti daiktai. Bet yra bute tokių vietų, kaip darbo stalas, kur visuomet yra krūva visokiausių popieriukų su darbų, planų sąrašais ir kitokiais niekučiais, o kai kuriose spintose, atsidarius, galima rasti bardakėlį. Bet man dzin-svarbu, kad pati viską toje tvarkoje randu. :wink:

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 10:39 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 12 Sau 2007, 14:21
Pranešimai: 120
Žinot, pasakysiu savo kvailą nuomonę. Man atrodo, kad galbūt socioniškai "silpnos" :blogic: ir :wlogic: sąlygoja "perdėtą" buitinį tvarkingumą, kas liečia virtuvę, spintą ir pan. Tiesiog, tuos žmones veikia kai negali ko nors rast arba šiaip, jie nepakenčia reiškinio "netvarka", kuris jiems duoda per skaudžiąsias funkcijas.

Aišku, čia socionika nevisagalė, vaikystė ir auklėjimas taip pat padarė savo.

Na, aš tai prisipažįstu, tvarkyčiausi tada, kai ta netvarka pradėtų mane slėgti. O tam reikia kad grindys ir baldai pasidengtų nevietoje padėtais daiktais. Arba kai žinočiau, kad kas nors ateis.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 10:50 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 12 Sau 2007, 14:21
Pranešimai: 120
Nors Solanžos postas to ką rašiau ir nepatvirtino


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 10:59 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Vaidas101 rašė:
Žinot, pasakysiu savo kvailą nuomonę. Man atrodo, kad galbūt socioniškai "silpnos" :blogic: ir :wlogic: sąlygoja "perdėtą" buitinį tvarkingumą, kas liečia virtuvę, spintą ir pan. Tiesiog, tuos žmones veikia kai negali ko nors rast arba šiaip, jie nepakenčia reiškinio "netvarka", kuris jiems duoda per skaudžiąsias funkcijas.

Aišku, čia socionika nevisagalė, vaikystė ir auklėjimas taip pat padarė savo.

Na, aš tai prisipažįstu, tvarkyčiausi tada, kai ta netvarka pradėtų mane slėgti. O tam reikia kad grindys ir baldai pasidengtų nevietoje padėtais daiktais. Arba kai žinočiau, kad kas nors ateis.


Nu tikrai nepritarčiau, Vaidai. Daugiau lemia sensorika, o ne logika. VISI sensoriniai tipai yra tvarkingesni už intuityvius. Tvarka ir netvarka negali būti susijusi su logika, kadangi logika sąlygoja visai kitus dalykus- reiškinių priežastingumą, daiktų kokybines savybes, veiksmų eiliškumą, etc. etc. Manyčiau, skaudžioji :blogic: man pasireiškia bandymu surašyti visus darbus, planus į gausybę sąrašėlių, kuriuose po to dėliojami pliusai, minusai, rašomi komentarai ir t.t. Čia daugiausiai liečia įvairius sudėtingesnius pirkinius, na pvz. techniką- tiesiog būtina susirašyti svarbiausius kriterijus, kuriuos turi atitikti daiktas. Įdomu, kad po to kai kurie žmonės, išgirdę visą tą argumentaciją, pavadina analitike ir jeigu jiems panašaus daikto irgi reikia, labai džiaugiasi gavę tokią susistemintą, apibendrintą informaciją. Bet tam, kad tai daryčiau, turiu būti labai motyvuota: žinoti, kad niekas kitas už mane to nepadarys, ir kad man to daikto būtinai reikia.

O kas liečia robespjerus, turėjau vieną labai įdomų pavyzdį. Robespjeras visada atėjęs į svečius daiktus pasidėdavo labai tvarkingai, vienoje vietoje. Tarsi bijotų pernelyg išsiplėtoti svetimoje teritorijoje ( manau dėl skaudžios :bsensoric: ). Turbūt galėčiau pavadinti tokį žmogų "idealiu svečiu" :happy: Na o namie jis tvarkydavosi kaip ir tu-dažniausiai kai žinodavo, kad kas ateis. :happy:

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 11:16 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
ai dar pagalvojau. kad mano rolinė :wsensoric: pasireiškia IŠORINĖS tvarkos poreikiu- t.y. tvarka pagal įsivaizdavimą, kokia ji turėtų įtikti plačiajai visuomenei. :smile:
Jeigu laukiu svečių, išoriškai turi atrodyti viskas tvarkinga. Tada jau nuo darbinio stalo lapeliai sumetami į stalčių, visur nuvalomos dulkės, nuo žurnalinio staliuko žurnalai surenkami ir tvarkinga krūvele sukraunami po stalu, kažkur patogiai po ranka mėtęsis kremas įmetamas į stalčių, ir t.t. Na, o spintų, stalčių viduje gali būti geras bardakas- svarbu, niekas to nemato.
Išėjus svečiams, labai greitai atstatau sau įprastą tvarką, kurią sensorikas sėkmingai bardaku įvardintų. :smile:

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 12:41 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Solanža rašė:
Tvarka ir netvarka negali būti susijusi su logika, kadangi logika sąlygoja visai kitus dalykus- reiškinių priežastingumą, daiktų kokybines savybes, veiksmų eiliškumą, etc. etc.
Gali. Loginio tvarka arba netvarka remiasi ne tik sensoriniais gebėjimais, bet ir reiškinių priežastingumu, daiktų kokybinėmis savybėmis, veiksmų eiliškumu. Loginis daiktus turėtų susidėti taip, kad būtų lengva juos rasti, taip pat atsižvelgdamas į paskirtį, panaudojimo dažnumą ir pan.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 14:05 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Loginis daiktus turėtų susidėti taip, kad būtų lengva juos rasti, taip pat atsižvelgdamas į paskirtį, panaudojimo dažnumą ir pan.

Komentuoju tiktai :wlogic: požiūriu...
Randu, paprastai, ten, kur pasidėjau - todėl dažniausiai laikau "po ranka", kad būtų patogu naudotis. Tai gali būti dokumentai ir krūvoje vieni ant kitų, bet aš puikiai atsimenu, kurie po kurių. Pykstu, jei kas nors "sutvarko" mano daiktus. Tada aš jų neberandu kai reikia. Vaikystėje būdavo ginčų su Mama, kuri sudėdavo mano daiktus "į vietą", bet paskui neprisimindavo, kur ta "vieta"- ir nerasdavo nei ji, nei aš. Todėl žodis "ideali tvarka" man asocijuojasi su kažkokiu mistiniu dalyku, kuris šiaip sau "dėl kažkieno įgeidžio", bet labai kenksmingas... :tongue:
Taigi naudojimo patogumas (vieta) žymiai svarbiau nei "kažkieno įsivaizduojama tvarka". Daiktai turi tarnauti man, o ne aš jiems. Paskirties irgi nelabai paisau. Vienoje vietoje gali būti įvairios paskirties daiktai, jeigu jie naudojami tuo pačiu metu ar toje pačioje vietoje, ar tuo pačiu tikslu...
Dirbant mėgstu išsidėlioti knygas ir daiktus patogiai ir jei vėl teks dirbti - nesudedu "į vietas", jie taip ir guli patogiai darbinėje padėtyje (kol nebaigiau).

Nesuprantu žmonių, kurie, pvz. darbe, darbo stalą laiko tuščią ("tvarkingą")... Man tai rodiklis, kad žmogus nedirba, neturi darbo ir pan. :tongue: Arba bent jau nesugeba dirbti kelių darbų iš karto, užsiima tik vienu vieninteliu dalyku (t.y. yra lėtas ir nepaslankus, koncentruojasi į pašalinius dalykus, pvz. į tą pačią "tvarką", o ne darbą).


Paskutinį kartą redagavo Liepa 26 Geg 2008, 14:44. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 14:43 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Liepa rašė:
1. Randu, paprastai, ten, kur pasidėjau - todėl dažniausiai laikau "po ranka", kad būtų patogu naudotis. Tai gali būti dokumentai ir krūvoje vieni ant kitų, bet aš puikiai atsimenu, kurie po kurių. Pykstu, jei kas nors "sutvarko" mano daiktus. Tada aš jų neberandu kai reikia.
Taigi naudojimo patogumas (vieta) žymiai svarbiau nei "kažkieno įsivaizduojama tvarka".
2. Nesuprantu žmonių, kurie, pvz. darbe, darbo stalą laiko tuščią ("tvarkingą")... Man tai rodiklis, kad žmogus nedirba, neturi darbo ir pan.
1. Man yra lygiai tas pats.
2. Taip, greičiausiai žmogus nedirba. Kai anksčiau dirbau vienoje biurokratinėje įstaigoje, visi žinojo, kad yra kai kurie žmonės, kurie nieko nedaro. Jų stalai spindėjo pavyzdinga tvarka.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 14:51 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Bal 2008, 10:50
Pranešimai: 927
Beje, mėgstantiems kartoti frazę "Tvarka turi būti" užduodu klausimą: "O kam ji reikalinga?" Rišlaus atsakymo kol kas dar neišgirdau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: "Tvarkingumo pedantiškumas" ir socioniniai tipai
StandartinėParašytas: 26 Geg 2008, 15:12 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Globas A rašė:
Beje, mėgstantiems kartoti frazę "Tvarka turi būti" užduodu klausimą: "O kam ji reikalinga?"
Aš mėgstu taip kartoti, turėdama omenyje apibrėžtumą ir aiškumą - kas už ką atsakingas, kas ką daro (arba nedaro). Nemėgstu chaoso... kai niekas už nieką neatsako, bet "labai smarkiai dirba"


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 35 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 104 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007