Socionikos forumas

Dabar yra 23 Bir 2021, 02:22

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 55 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3, 4  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Skaudžiosios funkcijos
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 00:18 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Kažkada išsisaugojau iš interneto tokį straipsniuką apie skaudžiąsias funkcijas (nerasčiau nuorodos dabar), kurio kai kuriuos fragmentus nutariau išversti ir jums.

Skaudžioji tai tokia funkcija, kurią "palietus", žmogus pajunta stiprų psichologinį diskomfortą. Pagal A modelį tai yra ketvirtoji funkcija. Žinodami žmogaus tipą ir jo skaudžiąją funkciją, galime pasistengti jos "nemindžioti".

Džekas ir Hamletas

Pojūčių sensorika :wsensoric: 

Turintys stiprią pojūčių sensoriką (Diuma, Gabenas bazinė, Hugo, Štirlicas kū?rybinė), geriau, pilniau suvokia supantį pasaulį - pastebi visas detales ir atskiria subtiliausius fizinių pojūčių atspalvius. Ir ne tik tai - viskas, ką jie mato, sukelia jiems labai stiprius pojūčius: gražūs dalykai sukelia malonius estetinius pojūčius, bjaurūs - stiprius nemalonius pojūčius, ko pasekoje gali dar gi supykinti (pvz. neretai tokie žmonės negali ramiai žiūrėti į kraują). Savo gebėjimą jausti subtiliausius fiziologinių pojūčių atspalvius dėka, žmonės tampa gurmanais, brangių vynų degustatoriais, o kartais- apsirijėliais ir alkoholikais.

Žmonės, kuriems pojūčių sensorika - skaudžioji funkcija, blogai jaučiasi, kai eina kalba apie jų pačių kūnų arba estetinių įspūdžių (to, ką pamatė) aptarimas. Skausmingoji funkcija gali pasireikšti dvejopai - arba žmogus perdėtai ima ja rūpintis, arba ima ją ignoruoti. Pvz., Hamletas ar Džekas gali eiti pas gydytoją tik kuomet pasijus visiškai be sveikatos, arba jeigu nors truputėlį kas nors su sveikata bus ne kaip. Jeigu dėl ligos jis kažką paves, gali imti jaustis kaltu. Šio tipo atstovams nemalonu kalbėti medicinos ir su sveikata susijusiomis temomis. Kūno jutimams taip pat priklauso ir maisto gamyba. Taip pat prie savijautos priklauso seksas - pastarojo tipo atstovams svarbu žinoti "ar pakankamai inteligentiškai aš tai darau". Jie visiškai nesupranta žmonių, kurie neišgali atsilaikyti prieš norą kažką skanaus suvalgyti ar išgerti. Kas dėl estetikos jautimo, visa tai pasireiškia drabužiuose: šio tipo atstovai arba rengiasi kaip papuola, arba atvirkščiai, gražiai rengtis laiko savo pareiga. Jeigu matote minią paprastai apsirengusių žmonių, kurioje kažkas vienas išsiskiria pernelyg gera apranga ir stovi išdidžiai iškėlęs galvą, tai greičiausiai šis žmogus turi skaudžiąją pojūčių sensoriką. Tas pats pasakytina apie žmogaus išorę apskritai - pvz., kad nepastorėtų, jie pasirengę išsekinti save griežtomis dietomis. Nemėgsta darbų, atliekamų rankomis, remontuoti daiktų, kadangi bijosi, jog jų darbo rezultatas sukels nemalonų įspūdį. Šio tipo atstovai dažnai demonstruoja besaikį pasibjaurėjimą, bijosi, kad juos apkaltins, kad yra pernelyg nereiklūs, neišrankūs. Nemėgsta ir nesupranta pokalbių apie tai, ką ir už kiek galima nupirkti, kadangi buitiniame lygmenyje daikto kainos klausimas- tai klausimas, kiek teigiamus pojūčius jis (daiktas) sukelia.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 00:35 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Robespjeras ir Dostojevskis

Jėgos sensorika :bsensoric:

Žmonės, kurių ši funkcija stipri (bazinė pas Žukovą, Napoleoną, kūrybinė pas Gorkį, Dreizerį), taip pat pasižymi visapusiškumu, priimant supantį pasaulį. Tačiau jis jiems nesukelia kažkokių akivaizdžių pojūčių. Tačiau jie sugeria visą gaunamą informaciją apie supančią realybę ir kaupdami šią patirtį, tampa dideliais žinovais to, kas ir kaip daroma, kas būna, o ko ne. Tai jiems leidžia daugelyje situacijų rasti sprendimus, kurie trumpiausiu keliu juos nuvestų į tikslą. Tikslai būna skirtingi - vienam toks tikslas galėtų būti pavogti milijoną, kitam - sukurti kosminį laivą. Jeigu atrodo, kad geriausia būtų susimušti su kuo nors, reiškia, jie taip ir pasielgs. Jei manys, kad geriausia būtų pabėgti, reiškia pabėgs. Pats paprasčiausias konkrečioje situacijoje galimas sprendimas - pats teisingiausias.

Kam ši funkcija skaudžioji, labai skausmingai reaguoja į temas, kuriose kalbama apie savų tikslų pasiekimą (gebėjimą pasiekti savo konfrontuojant su kitais) ir apie savo valią (sugebėjimą nepasimesti reikiamu momentu). Jeigu šią funkciją žmogus išvysto pernelyg stipriai, tai gali pasireikšti besaikiu ir nereikalingu nenuolaidumu - žmogus bijo nusileisti dėl kažko svarbaus, pasirodyti aplinkinių akyse pernelyg minkštu ir todėl ima laikytis taisyklės- nenusileisti niekam niekur. Jeigu kažkas iš jų kažką atima (arba priverčia kažką daryti) jų nuomone netinkamu būdu, tai jiems tampa garbės reikalu atvirai pasipriešinti, net jeigu priešininkas yra žymiai stipresnis - "paprastuose" kolektyvuose tai pasireiškia elementariomis muštynėmis, o labiau "civilizuotuose" jie gali pradėti su pagieža sušaukti viešą susirinkimą, organizuoti viešosios nuomonės reakciją. Šio tipo atstovai, siekdami savo nusprendžia, kad jeigu veikti, tai nesismulkinant su metodais. Tokiu būdu prieinama iki ciniško pragmatizmo, tačiau dažniau pasirenkami ne patys optimalūs būdai, todėl iš šono kartais jų veiksmai atrodo apgailėtinai. Tuo pačiu jiems pasireiškia tam tikras neryžtingumas, ilgi apmąstymai ir šansų apsvarstymai - tai susiję su baime prarasti savas pozicijas, prarasti tai, kas jau turima, baime papulti į priklausomybę nuo kažko. Priešingu atveju, kai skaudžioji funkcija ignoruojama, žmogus pilnai pasitraukia iš socialinio gyvenimo, kadangi bijosi, jog su juo kažkas kažką padarys prieš jo valią. Bet koks pasipriešinimas įvardijamas kaip vaikiški protestai, neverti rimto žmogaus dėmesio. Efektyvesni, tačiau jėgos sprendimai, šio tipo atstovų įvardijami kaip necivilizuoti: "Dievas jiems teisėjas" - ir pan. Tokius žmones erzina įkyrumas - todėl, kad tai vienas iš būdų pasiekti savo ir tai reikalauja įsitempti, kad atsilaikyti. Juos gali erzinti kituose žmonėse pastebimas troškimas "pasiekti savo" bet kokiomis priemonėmis, nepaisant galiojančių normų ir taisyklių.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 00:48 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Štirlicas ir Hugo

Laiko intuicija :wintuition:

Žmonės su stipria laiko intuicija (Balzakas, Jeseninas, Džekas Londonas, Hamletas) pasižymi turtinga vaizduote, sugebančia sukurti anksčiau nematytus vaizdus. Be to, šie vaizdai žmogui sukelia stiprius pojūčius. Jeigu žmogus įsivaizduoja kokį nors įvykį, tai jis jam sukelia tikimybės pojūtį (arba neįmanomumo) kad toks įvykis įvyks. Jei jis įsivaizdavo kažkokią veiklą, tai pojūčiai jam pasufleruos, kiek maždaug laiko prireiks tai veiklai įvykdyti. Šių tipų atstovai dažnai mėgsta įsivaizduoti tam tikrus vaizdus tiesiog šiaip sau- šitaip jie, dėka tų vaizdų sukeliamų jiems pojūčių pajunta malonumą (tai vadinasi svajonėmis).

Žmones su skaudžiąja šia funkcija (Štirlicą ir Hugo) skaudina tai, kas susiję su laiku, ateitimi, o taip pat svajonėmis. Kiekvienas asmenybės tipas turi savo fobijas; šio tipo atstovų baimė- pavėluoti (pavėluoti kur nors ateiti arba ką nors padaryti). Šio tipo atstovai dažnai netgi vaikšto itin greitai arba bėgioja. Jeigu darbe pasitaiko sąlygos, kur būna griežtai nurodyti kiekvieno projekto ir etapo užbaigimo terminai, tai šio tipo žmonėms kels didelę įtampą. Jeigu jie kažkur nesuspės įtilpti į terminus- tai jiems taps stipriu moraliniu išbandymu. Tapęs vadovu, toks žmogus ima pastoviai vaikyti pavaldinius: „Kad tik suspėti!“. Tas pats liečia ir ateities prognozes. Jiems sunku nors kažką prognozuoti. Gali susierzinti, kai kas nors pasiūlo dirbti dėl perspektyvos arba spręsti problemas, kurios dar nesubrendo sprendimui. Laiko savo pareiga spręsti tiktai jau išryškėjusias problemas- o tai vėliau, kas žino, gal marsiečiai atskris ir jau nebeliks nieko, kas buvo planuojama. Jeigu šio tipo atstovas kažko nenumatė- tai jam taipogi tampa griežtu moraliniu išbandymu. Nenori paisyti to, jog kiekvienam darbui yra laikas, kada jį geriausia daryti: arba daro dabar tai, ką geriau padaryti vėliau, palūkėjus, arba nedaro dabar to, ką reikia daryti tiesiog dabar- susierzina, jeigu jiems bando paaiškinti, kad jie blogai pasirinko laiką. Labai nemėgsta, kai juos skubina. Absoliučiai nesupranta, kaip galima pajusti stiprų malonumą svajojant: „Kas čia išvis per užsiėmimas!“ Kaip ir pas kitus tipus, jų laiko funkcija arba pernelyg aktuali, arba nepelnytai ignoruojama.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 01:10 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Maksimas Gorkis ir DreizerisGalimybių intuicija  :bintuition:

Žmonės su stipria galimybių intuicija (Donkichotas, Hekslis, Robespjeras, Dostojevskis) pasižymi tuo, jog taip pat turi labai lakią vaizduotę. Tačiau jų vaizduotė nesukelia jiems kažkokių ryškesnių pojūčių. Vis dėlto, įsivaizduojami vaizdai turi tokį tikslumą ir detalumą, kad tampa ne mažiau reikšmingi nei supanti realybė. Jeigu toks žmogus užsiima kažkokių konstrukcijų kūrimu savo darbe, tai jis gali savo galvoje sukurti kuriamos sistemos planą, iš anksto įžvelgti galimas jos veikimo problemas ir jas pašalinti. Jeigu toks žmogus dirba psichologu, tai iš poros žodžių gali įsivaizduoti kolektyvą su visomis jo problemomis, pamatyti ir pašalinti jų esminę priežastį. Reikia pastebėti, kad intuicija priešinga sensorikai, todėl iš dviejų galima tik viena- arba žmogus labai jautriai priima supantį pasaulį, arba pasižymi turtinga vaizduote.

Žmones su skaudžia galimybių intuicija (Gorkis, Dreizeris) žeidžia tai, kas susiję su nuovokumu ir įžvalgumu. Žmogus, kuris vysto šias silpnąsias savo puses, pripažįsta šio bruožo reikšmingumą, stengiasi jį išvystyti, kiek leidžia jėgos- pritaikyti. Galimas daiktas, kad jis ant savęs pyks, kad turi šią silpnąją vietą ir pavydės kitiems. Priešingu atveju, kai skaudžioji funkcija ignoruojama, bet kokie jos pasireiškimai sukelia susierzinimą: „iš kur tu iš viso gali žinoti, kaip padaryti geriau!“ Sukelia susierzinimą, kai kieno nors nuovokumą ir įžvalgumą įvertina kiti: „Ką, atsirado pats protingiausias!“. Šio šipo atstovai vengia rodyti iniciatyvą, jeigu jų neverčia situacija, kadangi jiems sunku iš anksto pasirinkti geriausią (patį perspektyviausią) būdą. Baisiausiais poelgiais laikomi tokie, kur sužlugo jų iniciatyva. Žmonės su skaudžia galimybių intuicija bijosi visko, kas nauja, kadangi nežinoma, prie ko tai gali privesti, o be to, „gal iš viso, ta veikla buvo pradėta vien tam, kad mane apgauti?“. Jeigu jie gauna neįprastai naudingą pasiūlymą, gali atsisakyti jo iš baimės, kad bus apgauti, kad kažkas pasipelnys jų sąskaita, o patys irgi pasirodys kvailiais. Labai skausmingai priima, jeigu jų pasitikėjimu pasinaudojama, netgi smulkmenose. Nesupranta kitų žmonių siekių ir susidomėjimo naujomis idėjomis, įdomiomis situacijomis- laiko, kad visa tai kilo dėl kažkokių savanaudiškų paskatų ar aistrų. Dažnai juos erzina žmonės su turtinga vaizduote. Pvz.: vienoje stambioje organizacijoje į vieną skyrių užsakymus reikėjo siųsti el.paštu, kurį priimdavo žmogus su skaudžiąja galimybių intuicija. Kartą dingo išorinis interneto ryšys. Vienas iš darbuotojų ėmė persiuntinėti užsakymus faksu (padaręs prielaidą, kad ir vidinis intranetas nebefunkcionuoja)- tai užsakymų priėmėją privedė kone iki beprotybės: „Na kodėl, kodėl jie pradėjo siųsti faksu???“

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 01:22 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Diuma ir JeseninasDalykinė logika :blogic:Žmonės su stipriąja šia funkcija (Džekas Londonas, Štirlicas, Balzakas, Gabenas) pasižymi tuo, kad labai tiksliai priima materialiąją tikrovę- ar tai būtų atskiros siuvamos suknelės detalės, ar automobilio variklio detalės, ar dalykinės sutartys ir juridiniai įsipareigojimai. Jie gerai žino, kas atsitiks, jeigu televizoriuje pakeistų vieno modelio tranzistorių į kitą arba jeigu paduotų tam tikrą prašymą teismo proceso metu. Šių žmonių stichija- supantysis pasaulis, esantis mums prieš akis. Jeigu logika sumišusi su sensorika, tai žmogus materialinį pasaulį geriau išmoksta ir akumuliuoja šias žinias. Tačiau jeigu logika maišyta su intuicija, toks žmogus operuoja materialiniais objektais savo vaizduotėje.

Turintys skaudžiąją dalykinę logiką (Diuma, Jeseninas) skaudžiai reaguoja į tai, kas susiję su darbu su materialaus pasaulio objektais. „Materialus pasaulis“ tai tas, ką reikia matyti, t.y. tai nėra tai, kas jaučiama, ne dvasinis pasaulis. Jeigu skaudžioji funkcija vystoma, tai žmogus imasi tokio darbo,kuriuo galėtų sau ir aplinkiniams įrodyti, kad jis kažko vertas. Jeigu pavyksta viską padaryti gerai ir laiko, tai jam sukelia gilų moralinį pasitenkinimą. Net smulkios nesėkmės išgyvenamos giliai ir skausmingai, o jos kyla, kaip taisyklė, dėl to, kad nežinojo kažko visiškai paprasto arba nepastebėjo akivaizdžių dalykų. Savo darbą toks žmogus linkęs pirmiausiai iš anksto apmąstyti, ir tik po to daryti. Jį labai erzina situacijos, kai reikia kažką daryti, deramai neapgalvojus, skubotai, kad tik greičiau, - o po to tenka perdaryti. Kai skaudžioji funkcija ignoruojama, šio tipo atstovas visaip stengiasi išvengti darbo. Visų pirma, išvengti todėl, kad tai priverčia išreikšti silpnąsias savybes, todėl jų išreiškimui reikalinga didžiulė stipriai išsekinanti koncentracija. Antra, todėl, kad bet koks darbas turi tam tikrą atsakomybę. Žmogus stipriai bijosi, kad jam nepavyks, kad jam teks atsakyti už žlugusį reikalą: „O kas bus, jeigu man nepavyks?“. Tipiška baimė būna, kad reikės kažką daryti, o staiga paaiškės, kad jis to daryti nemoka. Stabiliai jaučiama baimė nežinomoms ir netipiškoms situacijoms, kai viskas vyksta ne pagal planą. Nemėgsta, kai kontroliuojamas kiekvienas jų žingsnis- žiūrima per petį.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 02:16 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Napoleonas ir HekslisStruktūrinė logika :wlogic:Žmonės, kurių struktūrinė logika stipri, (Robespjeras, Gorkis, Donkichotas, Žukovas) pasižymi tuo, jog taip pat gerai priima materialiąją tikrovę. Tačiau visi pasaulio objektai ir dėsningumai jiems sukelia stabilius pojūčius. Struktūrinės logikos skirtumas nuo dalykinės kažkuo panašus į skirtumą tarp galimybių intuicijos (be pojūčių) nuo laiko intuicijos (su pojūčiais). Rusų aviakonstruktorius Tupolevas sakė: „Gerai skraidyti gali tiktai gražus lėktuvas“- „gražiu“ buvo įvardintas atsirandantis jo konstrukcijos harmoningumo pojūtis, leidžiantis pasiekti geriausių rezultatų. Mokslininkai sako, kad „grožis- tai tiesos atspindys“, t.y. visos tikros teorijos sukelia atitinkamus pojūčius kai jos kuriamos. Visuomenės sąranga taip pat turi sukelti harmonijos pojūtį. Šio pojūčio suardymas jiems nemalonus.

Žmonės, kurių skaudžioji funkcija – struktūrinė logika (Napoleonas, Hekslis), blogai jaučiasi, kai jiems tenka susidurti su sudėtingomis techninėmis sistemomis ir filosofinėmis koncepcijomis. Jeigu skaudžioji funkcija būna ugdoma, tai išsiaiškinti ką nors protingo jiems bus iššūkiu, kurio nepriimti reikštų pademonstruoti savo kvailumą. Pavyzdžiu galėtų būti studentė su skaudžiąja struktūrine logika, kuri specialiai siekė patekti į matematinės fizikos (sudėtinga specialybė) katedrą, tam kad įrodyti, kad ji ne kvailesnė už kitus. Be to, žmonės su skaudžiąja struktūrine logika nesiveržia į aukšto intelekto reikalaujančią veiklą, kadangi tai reikalaus pastovios tam tikrų savybių išraiškos ir stipriai veiks jų savivertę. Šio tipo žmonės nemėgsta, kai jiems asmeniškai ką nors aiškina, detalizuoja iki smulkmenų- jiems atrodo, kad juos laiko nelabai protingais. Tačiau jeigu skaudžioji funkcija ignoruojama, tas taipogi sukelia tam tikro stiliaus elgesį. Pvz., jie nemėgsta ilgų frazių- tokią frazę reikia išgirsti iki galo ir suprasti, ką ji visa reiškė. O tam, kad suprasti, reikia įsitempti ir suprasti pavyks ne visada, o jeigu parodysi visiems, kad nesupratai- pasijusi labai nemaloniai. Geriau jau pačioje pradžioje pertraukti pašnekovą kokiu nors klausimu- o gal oratorius po jo nebegrįš prie tų kankinimų (jeigu grįš, tai jį suerzins: „Ką gi, jam tai pavyko!“). Nemėgsta, kai pas juos mėgina kažką išklausti su visomis smulkmenomis: „Ko čia pristojai?“ – kadangi tenka koncentruotis, kad viską detaliai papasakoti. Jeigu kažkas bando analizuoti jų veiksmus- tai erzina: „Ko jis kišasi ne į savo reikalus?“. Nemėgsta, kai žmogaus gyvenimą kiša į kokias nors taisykles ir grafikus, kurių laikantis reikia gyventi, kadangi tame pasijunta sistemos sudėtingumas. Nemėgsta, kada jam kelia sąlygas, primena apie duotus pažadus, verčia kažką daryti kokiu nors būdu. Šio tipo atstovams sunku prisipažinti, kad buvo neteisūs.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 03:00 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Gabenas ir BalzakasEmocijų etika :bethics:

Žmonės su stipria emocijų etika (Hugo, Hamletas, Jeseninas, Diuma) pasižymi tuo, kad labai tiksliai suvokia emocinę gyvenimo dedamąją- jie aiškiai ir tiksliai suvokia kitų žmonių emocijas. Jas priima taip, kad rodos, savo oda pajunta pojūčius, kuriuos kažkas sukelia žmonėms, kuriuos jie stebi. Tokiems žmonėms kiekvienas žmogus atrodo arba kaip žarijas spjaudantis laužas, arba dvelkianti šalčiu eketė lede, ar duriančių adatų kamuoliukas. Šio tipo atstovai jaučia, kaip keičiasi pojūčiai, sukeliami vieno ar kito žmogaus tam tikrose situacijose. Pavyzdžiui, viename žmoguje, pasirodžius antrajam, įsiplieskė karštas laužas- tai reiškia, kad jie vienas kitą myli. Arba atvirkščiai, pasirodė duriančios adatos- tai vadinasi, kad jis jo nekenčia. Kadangi šio tipo atstovams matomos kitų žmonių patiriamos emocijos, jie gerai žino (savo turtingos praktikos dėka), ką reikia pasakyti, kad pagerinti arba pabloginti žmogaus emocinę būklę. Reikia pastebėti, kad etika priešinga logikai, iš dviejų galima tik viena- kiekvienas žmogus arba tiksliai, aiškiai priima akimis matomą pasaulį, arba jaučia jausminę gyvenimo dedamąją.

Žmones su skaudama emocijų etika (Gabenas, Balzakas) žeidžia tai, kas siejasi su aistromis ir emocijomis. Žmogus, patekęs į aplinką, kur vyrauja emocijos, privalo elgtis adekvačiai tai situacijai- tiksliai suvokti svetimas emocijas, reikiamu būdu į jas sureaguoti. Šio tipo atstovams visa tai sukelia stiprią įtampą- o jeigu suprasiu klaidingai arba sureaguosiu netinkamu būdu, o visi išreikš savo panieką man?... Situacija, kurioje reikia kažkokiu būdu paveikti kito žmogaus emocijas (pvz. padrąsinti kažką, kas nusivylęs), jiems sudėtinga- pasimeta, ne visada žino, ką kalbėti. Jeigu pavyks netinkamai- kitą kartą gal ir nebesiims to. Labai nemėgsta, kai ima kažkas narstyti jų pačių emocijas- kviesti pasikalbėti iš širdies. Jiems bus stiprus smūgis, jeigu jų emociniai prioritetai sukels negatyvų efektą. Stengiasi slėpti savo emocijas- nereikšti jų veide, stengiasi išsaugoti lygias balso intonacijas. Iš jų sunku sulaukti juoko. Bet kurį norintį sueiti su jais į emocinį kontaktą, sutinka apsiginklavęs. Šalinasi žmonių, kurie aiškiai reiškia savo emocijas- perdėtą linksmumą, nerimą, sumaištį. Tokie žmonės jiems sukelia įtampą. Kraštutiniais atvejais netgi negali pakęsti, kai kažkas glamonėja katę. Tuo pačiu, jeigu jie laiko, kad emocijos yra neatimama mūsų gyvenimo dalis, tai ima vystyti savo skaudžiąją funkciją- stengiasi kažkaip išreikšti save kompanijoje, pabendrauti su jam patikusiais žmonėmis (jeigu tai netruks ilgai, tai gali būti netgi malonu). Patenkinti savimi, kai jiems pavyksta sukelti norimą emocinį efektą.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 03:16 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Žukovas ir Don KichotasSantykių etika :wethics:Žmonės su stipria santykių etika (Dostojevskis, Dreizeris, Hekslis, Napoleonas) pasižymi tuo, jog taip pat tiksliai supranta emocinę gyvenimo dedamąją. Tačiau dar daugiau- visi žmonės su savo emociniais tarpusavio santykiais sukelia jiems stiprius pojūčius. Santykių etika skiriasi nuo emocijų etikos tuo, kuo struktūrinė logika skiriasi nuo dalykinės. Stebimas vieno žmogaus santykis kito atžvilgiu gali sukelti arba bjaurius pojūčius (jeigu stebimas pataikavimas), arba malonius (pavyzdžiui, stebint įsimylėjusius). Pats žmogus, kas liečia jo emocinius santykius su kitais žmonėmis, gali sukelti arba simpatijos pojūtį (pavyzdžiui, besidžiaugiantis gyvenimu), arba pasibjaurėjimą (pvz., dažnai išreiškiantis pavydo jausmą). Jeigu etika derinyje su sensorika, žmogus kaupia informaciją apie supantį emocinį pasaulį. Bet jeigu etika derinyje su intuicija- toks žmogus savo vaizduotėje mato emocinį pasaulio paveikslą.

Žmonės su skaudžiąja šia funkcija (Žukovas, Donkichotas) nepakenčia temų apie moralę ir dorovę. Jeigu jie pradeda vystyti savo skaudžiąją funkciją, tai etikos kartelę linkę pakelti pernelyg aukštai. Pavyzdžiui, vienas moksleivis tvirtino, kad nuo mergaičių namų darbus nusirašinėti negražu, kadangi tai berniukai turėtų mergaitėms padėti, o ne atvirkščiai. Tokio tipo žmogus pats, vietoj valytojos, išsinešė viešbutyje savo šiukšles, kadangi laikė tai savo dorovės įrodymu.
Priešingu atveju, kai skaudžioji funkcija ignoruojama, galima prieiti iki grynai chamiško elgesio. Tokiu atveju paaiškinimas bus maždaug toks: „aš žmogus paprastas, ir man visa šita jūsų moralė nesuprantama“. Tarp tokių asmenybės tipų yra tokių žmonių, kurie visada pastebi įvairius „negerus“ poelgius ir stengiasi juos parodyti- kartais ir stebint kitiems žmonėms, ir sako tai taip, kad pasiektų sielos gelmes. Geriausiu atveju žmogus su skaudžia santykių etika pats suvoks, kad elgiasi nemandagiai (na lyg ir nemandagu nurodyti žmogui jo prasižengimus), o blogiausiu atveju, gali imtis ir smurto.


Sorry už beveik pažodinį vertimą- net neperskaičiau, gal kokių klaidų yra. Tikiuosi, tekstų esmė suprantama. Gal pravers ir jums.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2005, 11:06 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 01 Spa 2004, 12:28
Pranešimai: 1450
Solanža:Achiu! Labai idomu.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Rgs 2005, 14:23 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 24 Geg 2004, 16:02
Pranešimai: 1585
Solanža: šaunuolė, ačiū, labai pravers... :wink:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Rgs 2005, 22:43 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 04 Spa 2004, 22:41
Pranešimai: 250
Solanža: pagal tas skaudžias ir atsirenku daugumoje kas yra kas,

taigi šiuo tekstu naudojuosi... :)


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Rgs 2005, 09:14 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 20 Geg 2005, 16:10
Pranešimai: 241
spalvota: labai idomu ką jau esi atrinkusi, gal gali parašyt pavyzdžių?


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Rgs 2005, 09:16 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 04 Spa 2004, 22:41
Pranešimai: 250
lyrike: sveikute, Ra ir Re ir save, žvilgterėk į tipų diagnozavimą :)


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Rgp 2006, 15:12 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 31 Sau 2006, 13:47
Pranešimai: 1639
Solanža, bet tu ir padirbėjai.

O negalima būtų tokias temas pažymėti kaip svarbias ir padaryti taip, kad jos visą laiką būtų viršuj?

Na tiesiog kad naujokai šviestųsi.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Gru 2006, 11:57 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 29 Lap 2006, 11:24
Pranešimai: 91
labai geri aspektai.. :happy: saunuole:wink:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 55 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3, 4  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007