Socionikos forumas

Dabar yra 29 Kov 2024, 02:57

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 60 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 22 Bal 2009, 21:20 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
Mano nuomone, paskutiniai potipių aprašymai tik sumaištį įneša.
Gera įžanga "Potipiai: empiriniai portretai Pažintinė įžanga", praplečia suvokimą, kaip Gulenko tuos potipius sudarinėja. Tačiau toliau, kai prasideda apie aktualizaciją, tai ten beveik nieko nesupratau, o potipių aprašymuose tokios detalės parinktos, kad galima save prisiskirti prie bet kurio potipio pagal jas. Jums nekilo toks įspūdis? Pavyzdžiui 11:11 pagal Kreatyvinio aprašymą man visai panašus dabar atrodo. Tuo tarpu pagal ankstesnius aprašymus atrodė kito potipio. Pati randu ir kreatyviniam, ir dominuojančiam potipy savo bruožų. Toks jausmas, kad kada noriu, galiu būti ir tuo, ir anuo- jei palanki situacija, jei užėjo įkvėpimas ir pan.
Toks atitikimų radimas visur glumina, darosi panašu į zodiako ženklų aprašymus, kai kiekvienam gali atrast dalelę savęs. :strange:
Tokie įspūdžiai.

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 22 Bal 2009, 22:17 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Taip, Solanža, man irgi digtelėjo, kad "save atpažįstu" ne viename potipyje... Tačiau, kaip bebūtų, aš VISADA jaučiuosi Don Kichotu. Ir visus "nukrypimus" galiu sau paaiškinti kaip aplinkos sąlygų, nuotaikų, kitų žmonių poveikio reakciją būtent iš savo modelio. T.y. tarsi funkcijos veiktų (duotų atsaką) įvairiais tarpusavio deriniais - bet visada būtent Dono modelio funkcijos (aspektai esantys būtent tokioje pozicijoje).
Elgiasi žmonės kartais skirtingai, kartais panašiai. Bet šituos panašumus gal reikia aiškinti ne potipiais, o tuo metu žmogaus sprendžiamomis problemomis (juk etines problemas tenka kažkaip tai spręsti ir logikams!). O paaiškinti, kodėl būtent toks reagavimas, būtent toks pasirinktas sprendimo būdas - galima iš tipo modelio struktūros visumoje.

Iš to Borisovos straipsnio įvado man "razumnesni" pasirodė teiginiai apie įvairias aktualizacijas. Juk iš tikrųjų, gyvenime mums tenka spręsti įvairias problemas ir įvairios sferos tampa aktualios. Netgi yra teorija, kad amžiaus tarpsniai irgi uždeda tam tikrą "akcentą" į atitinkamą bloką... Tai galbūt logiška, kad įvyksta ir tipo "svorio centro" poslinkis... į tam tikrą bloką (ego, superego, superid, id). Vis dėlto manau, kad "aktualijos" sueina į blokus, ne į funkcijas. Prisiminkim blokų paskirties vaidmenis - vieni jų "socialiniai", kiti "asmeninio apsitarnavimo".
Tarp kitko, blokai yra ne tik horizontalūs, bet ir vertikalūs. Ir tas Gulenko skirstymas į terminalinius (1-osios funkcijos) ir inicialinius (2-osios funkcijos) - gal būtų teisingesnis traktuojant kaip akceptinių arba produktyvinių funkcijų (visos jų "kompanijos") sustiprėjimą.

Apskritai yra įvairių teorijų - pvz. apie "tipo pokyčius euforijoje". Man atrodo, netgi forume aptarinėjome, kaip keičiasi elgsena lengvo apsvaigimo (N°) būsenoje arba kai būni "it žemę pardavęs"... Lyg tai periname atitinkamai į giminišką arba visiškos priešingybės tipą. Ir kaip tada tai traktuoti? - "nuotaikos kaukė", "būsenos potipis"?

Man patiko Lytovo įvairių potipių sudarinėjimo analizė. Iš jo minėtų neskaičiau tik Filatovos. Mano tikslas - pateikti čia ir aptarti įvairias teorijas.
Aprašymai visada bus netikslūs - nes žmogus juk individualybė. Taip, konkretizuoti (pavyzdžiais) aprašymai yra tarsi vaizdesni. Tačiau iš kitos pusės - tam tikro nukrypimo varianto FIKSAVIMAS. O žmogus turi juk milijonų variantų pasirinkimą. :happy:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 22 Bal 2009, 23:33 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Tęsiu Borisovos http://uralsocionics.narod.ru/labor_podt.html straipsnio vertimą (jei dar nenusibodo) :tongue:

Cituoti:
Normikas

(taiklus ir skambus eilėraštis! – gaila, kad vertimas daugiau pažodinis...)
Kodas:
…Он пил немного, он был не грубым.…             Jis gėrė nedaug, jis nebuvo grubus.
Такое счастье, девки, лишь раз бывает.          Tokia laimė, merginos, tik kartą būna.
Одно смущало: почистит зубы                     Viena glumino: išsivalo dantis
И вечно тюбик не закрывает.                     ir amžinai tūbelės neužsuka.
     Ну, я внимания сперва не обращала.             Na, iš pradžių nekreipdavau dėmesio.
     Такой мужчина мне небом даден.                 Toks vyras man dangaus skirtas.
     И все по-бабьи ему прощала.                    Ir viską moteriškai jam atleisdavau.
     Все, даже тюбик, будь он неладен.              Viską, netgi tūbelę, velniai ją rautų.
А он, рисуя, впадал в нирвану:                  O jis tapydamas, puldavo į nirvaną:
То вдруг обнимет - люблю, говорит, и баста!     Staiga apkabina - myliu, sako, ir viskas!
То вдруг, проказник, затащит в ванну,           Tai staiga, išdykėlis, įsitempia į vonią,
А там... открыта зубная паста!                  O ten... neužsukta dantų pasta!
     А я, как дура, носки стирала.                  O aš, kaip kvailė, kojines skalbdavau.
     В супы ложила бульонный кубик                  Į sriubas dėdavau sultinio kubelį
     И все просила, все умоляла:                    Ir vis prašydavau, vis maldaudavau:
     "Почистил зубы - закрой, блин, тюбик!"         "Išsivalei dantis - užsuk, blyn, tūbelę!"
А он, скотина, ну как нарочно:                  O jis, galvijas, na tarsi tyčia:
"Все это, Глаша, - говорит, - второстепенно".   "Visa tai, Glaša, - sako, - antraeilis dalykas".
Скажите, девки, ну разве можно                  Sakykit, merginos, na argi galima
Любить и гадить одновременно?                   Mylėt ir dergti tą pat akimirką?
     И я с досады ушла к соседу.                    Ir aš nusivylus išėjau pas kaimyną.
     Ведь у соседа вставная челюсть,                Mano kaimyno dirbtiniai dantys,
     На полке тюбик от "Блендамеду"                 Lentynoj tūbelė nuo "Blend-a-med"o
     Лежит закрытый. Какая прелесть! [7]            Guli užsukta. Koks puikumėlis! [7]

Normikas, iš tikrųjų, stengiasi sureguliuoti viską, kas patenka į jo tiesioginio veikimo/įtakos sferą. "visos puodų rankenos į vieną pusę" – tai citata iš Chmelevskajos autobiografijos (apie vyrą) ironiškai, bet tiksliai apibūdina normikus. Tačiau reguliavimo sfera turi labai aiškias ribas: tai, kas viduje, "mano", "tai, su kuo aš galiu identifikuotis". "Mano namai", "mano darbas" ir pan. "Mano" turi atitikti tam tikrą, paties normiko nustatytą, tvarką. Be to, iš šalies ta tvarka gali būti matoma, o gali ir nebūti matoma. Nepriklausomai nuo to bet koks tvarkos pažeidimas priimamas… skaudžiai – nelabai tinkamas žodis, o štai "neramiai" – pats tas. Kaip akmenukas bate.

Daiktai, simbolizuojantys tvarką – konditerijos serviravimo vazos, dėžutės su skyreliais (pavyzdžiui, varžtams), apskritai vienodų daiktų rinkiniai (buteliukai su prieskoniais, servizai), dėžutės, spintelės, padėkliukai, darbo-užrašinės – žavi normiką.
Bet kokią veiklą normikas pradeda įvesdamas tvarką, struktūrą, nustatydamas ribas, priemones ir terminus. Labai darbingas, sėslus. Jo neatbaido monotoniškas darbas, "blusų gaudymas", šlifavimas("svarbiausia - pradėti"), bet jeigu jis "įsidirbo", procesas eina žymiai geriau. Maloniau dirbti, kuomet "matyti pabaiga", kuomet pagrindinė dalis jau padaryta.

Jeigu nėra galimybės "įvesti tvarką", nerimo pojūtį pašalinti galima išstumiant "netvarką" už "mano" ribų. "Svetima netvarka turi teisę būti kiek tik jai lenda, ir tai ne mano reikalas". Taip įvyksta, kuomet kas nors kitas turi teisę į teritoriją arba veiklą, arba kuomet veikla bendra, bet partneris prieštarauja sutvarkymui. Tuomet normikas pereina į režimą "ką pasakysi, tą ir darysiu", valios pastangomis ištrindamas iš sąmonės masinio chaoso vaizdą :)

Apskritai išėjimas iš situacijos - paplitęs normiko problemos sprendimo būdas. Normiko kovos, protesto išraiškos ir nesutikimo būdas, apskaičiuotas į dominatorių – pasyvus neigimas, neveiklumas; beje, tas gali rodyti paprasčiausiai energijos (suinteresuotumo, laiko ir pan.) trūkumą. Šiuo atveju dominatorius dar prideda energijos (spaudimo, motyvacijos), ir tuomet taps aišku, kas tai buvo – arba normikas padarys, ko iš jo norėta, arba visiškai pasišalins nuo įtakos (pabėgs).

Palyginus su likusiais potipiais normikas - nuobodus ir neišraiškingas, pilkas. Užtat susivaldantis. "Storaodis", kaip ir bendrai pora normikas-dominatorius. Neįžeidus ir be iniciatyvos. Jo devizas: "Na, pažiūrėsim, kaip tu pasirodysi".

Analizuoja, svarsto, dėlioja pliusus ir minusus. Santykiuose pagal nutylėjimą daug ką palikdamas partnerio nuožiūrai, daro sau išvadas kaip antai "dalykinių klausimų su šiuo žmogumi neverta spręsti", "negalima pasitikėti informacija" ir pan. Neigiamus santykius normikas formuluoja taip: "Nesusidėti!"

Nesistengia dalyvauti konkurencinėje kovoje, neambicingas. Tai nereiškia, kad jis nesivysto - pakankamai vystosi ir tobulėja, pavyzdžiui, profesinėje veikloje; stropus, stengiasi padaryti savo darbą kaip galima geriau. Tačiau ambicijų sferą jis iš anksto užleidžia dominuojančiam, net ir nebandydamas su juo (ir apskritai su niekuo) konkuruoti. Verčiau renkasi būti antruoju.
Tvarkymasis normikui – diskomforto pašalinimo būdas. Kuomet "kažkas yra ne taip", jis pradeda tvarkytis kambaryje (svarbiausia čia ne "nuvalyti dulkes ir purvą", o "sudėlioti daiktus į vietas").

Normikų-logikų namuose ypač pastebima, kad kiekvienas daiktas truri savo vietą ir pagal nutylėjimą ten dedamas. Etinių tipų "tvarką" sunkiau pastebėti, tačiau pabandykite ką nors perdėti iš vienos vietos į kitą normiko kambaryje, ir iškart – pagal šeimininko reakciją – taps aišku, kad šie daiktai čia guli ne šiaip sau. Beje normikas nesibars, o paprastai čia pat padės daiktą "kaip reikia". Nebent susirauks.

Normikas ragina laikytis taisyklių iš savo rolinės (kiti tipai, žinoma, taip pat rolinės funkcijos srityje prisilaiko normų, tačiau normikams tai labiau pastebima, ypač to paties reikalavimas iš aplinkinių). Pavyzdžiui, Diuma užsispiria dėl savo noro, kas svečiai nevėluotų, Balzakas - patikrina, kad visi nusiplautų rankas prieš valgį, o Džekas ragina kontroliuoti emocijas: "pasijaudinome – ir užtenka!"


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 23 Bal 2009, 00:07 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
kur jau ten gali atsibosti- tęsk tik, jei netingi :wink:
nu visgi normatyvaus aprašymas man labiausiai tinka :strange: :smile:

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 23 Bal 2009, 22:33 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 11 Gru 2008, 07:59
Pranešimai: 147
Cituoti:
.....................Konektyviškumas...........Ignoratyvumas
Inicialumas.........Dominuojantis.............Kreatyvinis
Terminalumas.....Harmonizuojantis.........Reguliuojantis [3]


Nu va, ir paaiskejo, kad as negaliu buti ne terminal, nes, tiek normuojantis = reguliuojantis, tiek harmonizuojantis potipiai, yra terminaliniai.

Cituoti:
Ignoratorius gi veikia pagal veidrodinio atsako principą: "kaip jūs man, taip ir aš jums".


AS! :happy:


Cituoti:
Skale terminalumas/inicialumas, V.Gulenko naudojosi išskirdamas du potipius, susiedamas juos su 1-osios (terminalinis potipis) arba 2-osios (inicialinis potipis) funkcijos sustiprėjimu [5]. Tačiau pagrindinis skirtumas - inicialinis pradeda (inicijuoja), jo darbingumas aukštesnis darbo pradžioje, o štai užbaigti darbą iki galo jam sunku. Terminaliniam, atvirkščiai, sunkiau pradėti darbą, bet artėjant prie pabaigos jo darbingumas išauga.


Sunku man kategoriskai teigti, bet as, manau, kad esu terminalinis.
Cituoti:
3) egzistuoja papildančios potipių poros. Tai dominatorius-normikas ir kreatyvus-harmonizuojantis. Kiti deriniai mažiau komfortiški, mažiau efektyvūs ir pan.
Vėl gi, jeigu atsižvelgsime į neva potipių skalių panašumą su socioninėmis, tai ir suderinamumo dėsniai gana panašūs.

4) skirtingai nuo tipo, potipis gyvenimo eigoje gali pasikeisti, ir netgi ne vieną kartą.


Idomus teiginiai. Ypac apie tarpinius potipius noretus suzinot daugiau.


Net, jei noreciau, vis tiek nesu dominantinis potipis TIKRAI (nebent saves nepazistu :confused: ).
Cituoti:
Pats lanksčiausias potipis.


Nesu lankstus = kreatyvinis but negaliu, nors kai kas pagal pateikta aprasyma ir itin man tinka:

Cituoti:
Kreatyvinis nesidomi niekuo, išskyrus tai, kas jam iš tikrųjų įdomu – ta prasme, kad viską kas lieka jis ignoruoja (pasyviai arba aktyviai), tame tarpe žmones (kreatyviniam logikui - "vienodai tiek žmonės, tiek stulpai").


Cituoti:
Požiūris į normas apskritai - neigiamas arba abejingas


Priklauso nuo to, kokiu pagrindu tos normos egzistuoja ir kaip veikia realiai.

Cituoti:
Pavyzdžiui 11:11 pagal Kreatyvinio aprašymą man visai panašus dabar atrodo. Tuo tarpu pagal ankstesnius aprašymus atrodė kito potipio.


Taip, kai kurie bruozai man C potipio yra itin tinkami, bet esme yra netinkama.

Tingiu detalizuot, bet normiko aprasymas savo esme yra teisingiausias, mano atveju.

Kadangi harmonizuojanciojo potipio aprasymo dar nera, tad negaliu kategoriskai dabar teigt, kad esu normuojancio potipio atstovas, o ne harmonizuojancio. Taciau, panasu, kad, vis gi, esu N potipio.

_________________
Socionikos poziuriu as esu: LII Normikas dominatorius, o MBTI - INTJ.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 23 Bal 2009, 23:45 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Norėtųsi išgirsti nors kokius nors samprotavimus, ne vien tik "apie save mieliausiąjį". 11:11, kaip visada, GARSIAI išsakei asmenines savo mintis, užplaukusias skaitant. Skaityti norisi ne vien Tau, bet ir mums. Taigi parašyk ką nors, kai mintys susigulės, a? :wink:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 00:01 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Na ir apie paskutinįjį potipį:
Cituoti:
Harmonizuojantis
Visų svarbiausia – klimatas namuose…

Gana ryškus ir atpažįstamas pagal tipinį aprašymą, tačiau palyginus su tokiu - "įtartinai" geras. Atrodo, kad neigiami tipo bruožai su harmonizuojančiu potipiu neturi nieko bendra.

Minkštas ir delikatus; tiesa, šios savybės kažkaip apribotos tipo galimybėmis. Tai yra harmonizuojantis etikas – tai iš tikrųjų labai etinis žmogus. Jis visada nori padaryti taip, kad visiems būtų gera. Logikas taip pat :) Tačiau logikui kažkodėl gaunasi "norėjau kaip geriau, o išėjo kaip visada".

Skirtingai nuo diados normikas/dominatorius, harmonizuojantis ir kreatyvinis - draugai su "subtilia dvasios sandara". Ypač, žinoma, harmonizuojantis: jautrus, pergyvenantis, įžeidus, altruistinis, pasiaukojantis.

Kaip ir dominuojantis, jis - konektorius, t.y.. pats nustato reikalingus ryšius su aplinka. Tačiau jeigu dominatorius daro tai grubiai ir tiesmukai, tai harmonikas - tiksliai manipuliuodamas (turi gabumų iš daug ėjimų sudarytai manipuliacinei kombinacijai, kurios tikslas – padaryti taip, kad kitam žmogui būtų gera :) )

Atseka socialinius pageidavimus ir juos atitinka. ("Džentelmenas – tai žmogus, kuris katę vadina kate, netgi užmynęs ant jos tamsoje…") Tai ypač susiję su santykių-genderiniais stereotipais. Beje, jeigu harmonikas apsiginklavo genderiniu stereotipu, tai jis ne paprastai elgiasi atitinkamai pagal jį, o priveda tai iki idealo. Tai Idealus Vyras ("aš einu uždirbti pinigų savo mylimajai!") arba Ideali Moteris.

Harmonikui daryti ką nors "vien tik sau" – nelabai norisi. Štai jeigu artimam žmogui, tuomet – ką tik nori.
Visuomet pasirengęs padėti, ateiti į pagalba, kartu aukodamas save. Apskritai dažnai gyvena jausdamas diskomfortą ir įtampą, ir sąmoningai eina į tai. Tarsi tai, kas gaunasi savaime - neturi pakankamos vertės. O štai jeigu kitam padaryt kažką tokio, ko nelabai norisi – tai bus svarus Geras Poelgis. Todėl harmonikas dažnai daro ką nors iš skaudžiosios funkcijos. Kuomet apie MPT sakoma - "antroji kūrybinė" – tai apie harmonikus.

Nepakenčia, kuomet kažkas ginčijasi, barasi, apskritai disharmonizuoja aplinką. Čia pat stengiasi padėti, ištaisyti situaciją, kadangi jam pačiam nuo to darosi bloga.

Turi supratimą apie tai, kaip reikia elgtis, kad kitiems nuo to nebūtų skaudu. Ir aplinkinius vertina jų elgesio etiškumo požiūriu, stengiasi juos auklėti. Labai pergyvena, jeigu pats padarė nelabai etinį poelgį.

Harmonizuojančiam sudėtinga "kaktomuša" išplūsti, apkaltinti žmogų, netgi jeigu šis nusipelnė. Harmonikas arba stengiasi išreikšti savo nepasitenkinimą ir nuoskaudą kažkaip delikačiau, arba tyli ir pyksta. Netgi kuomet jau akivaizdu, kad jis į žmogų žiūri nekaip, tai atrodo maždaug taip: "Aš apie tave blogos nuomonės, bet vardan mūsų gerų santykių to nepasakysiu". Galų gale harmonizuojančio "delikati užuomina" gali pasirodyti žymiai nemalonesnė, negu tiesioginis "užvažiavimas".
Pavyzdžiui: "Ačiū, kad nebuvo sveikinimų su gimtadieniu. Labai malonu, ponai ir ponios". Dominuojantis pasakytų: "švenčiu gimimo dieną, greitai visi mane sveikinkit!" Ir jokios problemos…

Arba dar situacija – svečias praėjo su gatvės batais toliau, negu norėtųsi šeimininkams. Dominuojantis nutrauktų šį reikalą iškart: nespėsi įeiti, tau iškart pasakys, kur nusiauti batus. ("Kur varai?" gali ir taip pasakyti.) Normikas – pabambės į šoną: "Ir kodėl visi krauna batus ant mano nuostabaus žalio specialaus gauruoto ir tokio, iš esmės, didelio, per visą prieškambarį, kilimuko?" (ir visus batus pats perkels kur reikia). Kreatyvus – apskritai nesu įsitikinusi, kad pastebės ką nors; arba pastebės, bet palaikys nesvarbiu dalyku apie tai kalbėti. O harmonikas nutylės iš delikatumo, užtat įsidėmės: kaip gi svečias galėjo praeiti su batais, negeras žmogus?!


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 08:58 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 18 Vas 2009, 08:20
Pranešimai: 231
Liepa rašė:
Taip, Solanža, man irgi digtelėjo, kad "save atpažįstu" ne viename potipyje... Tačiau, kaip bebūtų, aš VISADA jaučiuosi Don Kichotu. Ir visus "nukrypimus" galiu sau paaiškinti kaip aplinkos sąlygų, nuotaikų, kitų žmonių poveikio reakciją būtent iš savo modelio. T.y. tarsi funkcijos veiktų (duotų atsaką) įvairiais tarpusavio deriniais - bet visada būtent Dono modelio funkcijos (aspektai esantys būtent tokioje pozicijoje).
Elgiasi žmonės kartais skirtingai, kartais panašiai. Bet šituos panašumus gal reikia aiškinti ne potipiais, o tuo metu žmogaus sprendžiamomis problemomis (juk etines problemas tenka kažkaip tai spręsti ir logikams!). O paaiškinti, kodėl būtent toks reagavimas, būtent toks pasirinktas sprendimo būdas - galima iš tipo modelio struktūros visumoje.

Iš to Borisovos straipsnio įvado man "razumnesni" pasirodė teiginiai apie įvairias aktualizacijas. Juk iš tikrųjų, gyvenime mums tenka spręsti įvairias problemas ir įvairios sferos tampa aktualios. Netgi yra teorija, kad amžiaus tarpsniai irgi uždeda tam tikrą "akcentą" į atitinkamą bloką... Tai galbūt logiška, kad įvyksta ir tipo "svorio centro" poslinkis... į tam tikrą bloką (ego, superego, superid, id). Vis dėlto manau, kad "aktualijos" sueina į blokus, ne į funkcijas. Prisiminkim blokų paskirties vaidmenis - vieni jų "socialiniai", kiti "asmeninio apsitarnavimo".
Tarp kitko, blokai yra ne tik horizontalūs, bet ir vertikalūs. Ir tas Gulenko skirstymas į terminalinius (1-osios funkcijos) ir inicialinius (2-osios funkcijos) - gal būtų teisingesnis traktuojant kaip akceptinių arba produktyvinių funkcijų (visos jų "kompanijos") sustiprėjimą.

Apskritai yra įvairių teorijų - pvz. apie "tipo pokyčius euforijoje". Man atrodo, netgi forume aptarinėjome, kaip keičiasi elgsena lengvo apsvaigimo (N°) būsenoje arba kai būni "it žemę pardavęs"... Lyg tai periname atitinkamai į giminišką arba visiškos priešingybės tipą. Ir kaip tada tai traktuoti? - "nuotaikos kaukė", "būsenos potipis"?

Man patiko Lytovo įvairių potipių sudarinėjimo analizė. Iš jo minėtų neskaičiau tik Filatovos. Mano tikslas - pateikti čia ir aptarti įvairias teorijas.
Aprašymai visada bus netikslūs - nes žmogus juk individualybė. Taip, konkretizuoti (pavyzdžiais) aprašymai yra tarsi vaizdesni. Tačiau iš kitos pusės - tam tikro nukrypimo varianto FIKSAVIMAS. O žmogus turi juk milijonų variantų pasirinkimą. :happy:

pas mane yra kaip tik praktinis klausimas.donkihotai gerai gamina.matau daug veda kulinarijos programu donkichotai.o kaip su sensorika,kuri yra silpna?o ir vairuoja masinas.man su mano silpna sensorika atrodo sudetinga sitie visi dalykai.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 09:46 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 11 Gru 2008, 07:59
Pranešimai: 147
Cituoti:
kaip visada, GARSIAI išsakei asmenines savo mintis, užplaukusias skaitant.


Dalis tiesos yra, bet neabsoliutink.
Cituoti:
Norėtųsi išgirsti nors kokius nors samprotavimus


Pavyzdziui? Siaip mano samprotavimai pastaruoju metu buna chate.
Cituoti:

Pvz:

Cituoti:
(2009-04-23 23:09:38) 11:11: as N potipis... man viskas aisku :happy:
(2009-04-23 23:09:45) 11:11: visur turi but tvarka
(2009-04-23 23:09:56) 11:11: mintyse... t.y. lentynos skirtingos
(2009-04-23 23:10:04) betkoks: atsimeni savo paklodes?
(2009-04-23 23:10:11) betkoks: N taip niekad nerasytu
(2009-04-23 23:10:35) 11:11: as viska sisteminu, bet kuomet as kalbu daug dokumentu is skirtingu lentynu paimama vienu metu :/
(2009-04-23 23:11:01) betkoks: tau malonu butu grupuot net teksta, jei butum N
(2009-04-23 23:11:53) 11:11: nea
(2009-04-23 23:12:11) 11:11: pas mane namuose bardakas... bet... as nekenciu kai sudarkoma mano tvarka
(2009-04-23 23:12:16) betkoks: smaikstuolis
(2009-04-23 23:12:29) 11:11: minciu lygmenyje viskas yra sudedama i lentyneles
(2009-04-23 23:12:55) 11:11: forume as dazniausiai kalbu apie nediskutuotus anksciau dalykus = naudojuos daugiau :bintuition: nei :wlogic:

(2009-04-23 23:14:57) 11:11: beje, be sio paaiskinimo: 11:11: as viska sisteminu, bet kuomet as kalbu daug dokumentu is skirtingu lentynu paimama vienu metu :/
(2009-04-23 23:15:10) 11:11: yra dar 1: mano galvoj lentynos yra, o Jusu - ne :)
(2009-04-23 23:15:25) 11:11: t.y. man aisku, apie ka kalbu, o pasnekovams - ne



Cituoti:
ne vien tik "apie save mieliausiąjį"


Errr cia ne i tema :confused:

Cituoti:
Skaityti norisi ne vien Tau, bet ir mums. Taigi parašyk ką nors, kai mintys susigulės, a? :wink:


Dazniausiai as negaliu kazko parasyt siaip tik skaitydamas; t.y. galiu tik paneigti/patvirtinti tam tikrus teiginius esancius tekstuose (siuo atveju, buvo 3 aprasymai ir as perskaiciau visus ir atsirinkau kaip yra mano atveju). Man reikia diskuciju konkreciais, mane dominanciais klausimais norint kazka sudeliot naujo ir konstruktyvaus.

P.S. mano poziuriu, pateiktas harmonizuojanciojo potipio aprasymas man netinka.

_________________
Socionikos poziuriu as esu: LII Normikas dominatorius, o MBTI - INTJ.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 10:18 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
viktorija rašė:
pas mane yra kaip tik praktinis klausimas.donkihotai gerai gamina.matau daug veda kulinarijos programu donkichotai.o kaip su sensorika,kuri yra silpna?o ir vairuoja masinas.man su mano silpna sensorika atrodo sudetinga sitie visi dalykai.
:shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: Pirmą kartą išgirdau tokią naujieną!!! Visi Don Kichotai labai mėgsta būti lepinami šiuo atžvilgiu. Netgi pabrėžiama, kad jei nori "papirkti" Don Kichotą - pagamink jam ką nors skanaus. Kelias į jų širdį - tikrai per skrandį (ir kitus sensorinius malonumus). Taigi Dono sugestyvinė kaip tik :wsensoric:
Mūsų diadoje gamina DIUMA, netgi jei tai vyras! Diada taip ir "užprogramuota" - Diuma programinė "aptarnauja" Dono sugestyvinę. O visa tai dar pateikiama su gera nuotaika (iš kūrybinės :bethics: į atitinkamą Dono aktyvacinę) :happy:

P.S. Don Kichotas GALI gaminti pagal receptus (ir tiksliai jų prisilaiko). Tikiu, kad moka ir paaiškinti receptūras metodiškai.... Jeigu pats išbandė praktiškai ir pagamino - tai tikrai sukurs NUOSEKLIĄ gamybos eigą PAPUNKČIUI nepraleisdamas smulkmenų pagal nutylėjimą (sensorikai daugiau praleidžia, nes jiems patiems "viskas savaime suprantama"). Šitą jis tikrai moka sudarinėti ir aiškinti.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 10:27 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
11:11 rašė:
Cituoti:
kaip visada, GARSIAI išsakei asmenines savo mintis, užplaukusias skaitant.

Dalis tiesos yra, bet neabsoliutink.
Cituoti:
Norėtųsi išgirsti nors kokius nors samprotavimus

Cituoti:
ne vien tik "apie save mieliausiąjį"



Liepa turbūt norėjo pasakyti, kad kai keliama tema, šiuo atveju apie potipius, kokie jie būna, tai ir diskutuojam apie pačią Teoriją- ar ji gera, ar tinkama, ar suprantama, kur joje spragos ir t.t. O ne matuojamės tos teorijos teiginius vien sau. Pasimatuoti, žinoma, galima, bet 11:11, sutik- nė vienam neįdomu skaitinėt ir blusinėtis kartu su tavim, koks konkrečiai teiginys tau tinka ar netinka iš kažkurio potipio, išskyrus tave patį. :strange:

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 10:35 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 11 Gru 2008, 07:59
Pranešimai: 147
Cituoti:
kai keliama tema, šiuo atveju apie potipius, kokie jie būna, tai ir diskutuojam apie pačią Teoriją- ar ji gera, ar tinkama, ar suprantama, kur joje spragos ir t.t.


Tai apie ka as rasiau yra pradzia to, ka tu dabar parasei. Jei neaisku: kuomet as pateikiu savo konkretaus atvejo vertinima, jus daznai nesutinkat. Vadinasi, kalbant toliau prasideda Jusu argumentai (deja, retai), kodel as esu neteisus tuo ar tuo savo vertinimu ir t.t. Viso sito pasekoje nereiksminga pradine tema nuo konkreciu atveju pereina prie visa apimanciu konkrecios teorijos teiginiu analizavimo. Tai va, nera to blogo, kas neiseitu i gera :tongue:
Cituoti:
Pasimatuoti, žinoma, galima, bet 11:11, sutik- nė vienam neįdomu skaitinėt ir blusinėtis kartu su tavim, koks konkrečiai teiginys tau tinka ar netinka iš kažkurio potipio, išskyrus tave patį. :strange:


Taip turetu but, bet gal kazkam ir idomu :strange: Siaip ar taip, kiek zmoniu, tiek ir nuomoniu :happy: . Isvada: neabsoliutink :smile: , kad tik man paciam idomu, juolab, kad virsutinej pastraipoje isaiskinau tokiu nereiksmingu gilinimosi i konkreciu atveju niuansus nauda.

_________________
Socionikos poziuriu as esu: LII Normikas dominatorius, o MBTI - INTJ.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 10:46 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
Solanža - skaitai mano mintis :happy: Tą ir norėjau pasakyti, kad 11:11 supainiojo chatą su viešų diskusijų tema.
Aš nieko prieš, kad jis susikurtų savo "potipio nustatymo" temą. Juk būtent taip elgėsi visi, kas norėjo (pvz.) nusistatyti savo asmeninį tipą. Va ten visi kas turi ūpo ir padėtų jam nagrinėtis savyje, ir aiškintis asmeninius atitikimus


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 14:04 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 11 Gru 2008, 07:59
Pranešimai: 147
Katik sedejau prie tv ir supratau, kad visu siu aprasymu negalima vadinti POTIPIAIS. Kodel? Todel, kad potipio savoka turetu atspindeti tokia situacija: kiekvienas skirtingas tipas turi kelis skirtingus nuo kitu tipu potipiu potipius. Siuo atveju, yra taip: 4 potipiai yra bendri visiems tipams. Vadinasi, is tikruju mes kalbam NE APIE potipius, o apie ANTTIPIUS - 4 kategorijas, is kuriu bent 1 visada yra tinkama visiems 16 socioniniu tipu.

Vadinasi, siuo metu, socionikos kurejai dar nieko nesugalvojo apie kiekvieno tipo potipius (bent jau, kol kas nemaciau jokiu potipiu aprasymu, isskyrus tuos kur LII loginis/intuityvus (kitu tipu kitu f-ju aprasymai taip pat yra)), o kalba yra tik apie anttipius.

Vis gi, net kalbeti apie anttipius yra idomu. Ir tai gan daug paaiskina.

Va, ko turi siekti socionikos atstovai:

anttipis -> tipas -> potipis -> gal dar popotipis ; o visa kita - psichologija , o ne socionika
taigi, viskas atrodyt turetu mazdaug taip: betkoks yra C anttipio, LII tipo, X potipio ir X1 popotipio; visos savybes, kuriu socionikos teorija negali paaiskint = psichologija.

Kol kas isanalizuota gerai tik tipo savoka.

_________________
Socionikos poziuriu as esu: LII Normikas dominatorius, o MBTI - INTJ.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Potipiai
StandartinėParašytas: 24 Bal 2009, 15:31 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Rgp 2004, 14:51
Pranešimai: 3581
Miestas: Kaunas
nu jo, čia matyt kalbos klaida tokia, bet įdomu, ar yra tokia sąvoka, "anttipis"? :strange: Yra rūšys ir porūšiai, o antrūšių neteko girdėt. Kaip ir anttipių...

_________________
Geriau gailėtis dėl to ką padarei, negu to, ko nepadarei...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 60 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 110 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007