Socionikos forumas

Dabar yra 18 Bal 2024, 18:49

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Modelis "T"
StandartinėParašytas: 21 Geg 2010, 01:09 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
http://socionics.wiki-wiki.ru/socionics-wiki/index.php/Модель_Т

Modelis Т
Iš projekto Socionika-viki

V.L.Talanov
Trumpas modelio «Т» (fiziologiškai traktuojamo informacinio metabolizmo modelio žmogaus psichikoje) išdėstymas


Šalia socionikoje tradicinio А. Augustinavičiūtės modelio (modelio «А») išvystymo pasiūlytas psichofiziologinis modelis «Т», naudojantis nе 8, bet tik 4 psichines К. Jungo funkcijas, tačiau čia kiekviena funkcija apibūdinama ne socionine «spalva», o iš karto dviem parametrais: sužadinimo ir slopinimo slenksčiais. Programinė ir mobilizacinė funkcijos yra nepusiausvyros ir turi skirtingą slenksčių aukštį sujaudinimo ir slopinimo kanaluose, kūrybinė ir kontaktinė funkcijos pusiausvyros ir turi vienodus sužadinimo ir slopinimo kanalų slenksčius. Modelis siūlo kai kurių diferencinės psichologijos, psichofiziologijos ir socionikos problemų sprendimą, pastarosios rėmuose gerai aprašo ir paaiškina tarptipinius santykius, funkcijų tarpusavio sąveiką IMTipo viduje ir eilės Reinino požymių turinį. Modelis perimtas iš socioninio modelio «А» ir jį išvysto, yra patvirtinamas Reinino požymių turinio užpildymu, paprastas suvokti ir pritaikyti, susieja į aiškesnį ir ventisą paveikslą socionikos, diferencinės psichologijos, psichofiziologijos ir ANV (aukštesniosios nervinės veiklos) fiziologijos faktus, paaiškina daugelį psichologinių ir socioninių dėsningumų, tame skaičiuje sunkiai išvedamus iš modelio «А»; jis taip pat numato naujus dėsningumus. Šalia to, modelis išsprendžia senas ANV fiziologijos problemas atsiradusias dar Pavlovo-Teplovo-Nebylicino mokslinės mokyklos tyrinėjimuose. Pilnoje modelio versijoje papildomai prie funkcijų parcialinių slenksčių nurodomos vienodos visoms funkcijoms bendros individo sužadinimo ir slopinimo stiprumo-silpnumo savybės. Bendras sužadinimo slenkstis nusako, kuri iš keturių funkcijų bus programinė. Bendras slopinimo slenkstis nustato IMTipo akcentuaciją. Ekstraversija ir ekstra-tipiškumas modelyje išskiriami ir parodomi kaip priešingos savybės, pirmasis (individui visumoje arba jo atskiroms funkcijoms) atitinka aukštus sužadinimo slenksčius, antrasis – žemus slopinimo slenksčius. Vertiškumas ir pirmųjų dviejų funkcijų sužadinimo slenksčių aukštis sutampa su individo vertiškumu, paskutiniųjų dviejų – yra jam priešingi; ekstra- arba intratipiškumas atitinka visuotinai priimtą socioninę funkcijų «spalvą» (keturios funkcijos ekstratipiškos, t.y. turi žemus slopinimo slenksčius).

Raktiniai žodžiai: socionika, psichofiziologija, psichofizika, ANV fiziologija, psichologiniai tipai, nervų sistemos savybės, asmenybės modelis, ekstraversija.

Kaip ir kodėl sukurtas modelis «Т»

Modelis «Т» pirmąkart paskelbtas V.L.Talanovo moksliniame pranešime 2006 metų rugsėjo 18, 20 ir 22 dienomis Kijeve XXII Tarptautinėje socionikos konferencijoje (konferencijos programoje pranešimas buvo pavadintas «Socioninių požymių «konstruktyvistai-emotyvistai», «taktikai-strategai», «nuolaidūs-atkaklūs» ir «nerūpestingi-apdairūs turinio užpildymas ir fiziologinė interpretacija », tačiau pagal turinį išėjo už pavadinmo ribų). Į žurnalą «Socionika, mentologija ir asmenybės psichologija» 2006 m. spalio mėnesį buvo nusiųstas autoriaus straipsnių ciklas su naujo siūlomo socioninio modelio detaliu išdėstymu, nagrinėjimu ir eksperimentiniu pagrindimu.

2000-aisiais metais autorius susipažino su socionika ir buvo sužavėtas ja – kaip psichologine tipologija, adekvačiausiai atspindinčia (ir paaiškinančia!) žmonių skirstymą į psichologinius tipus. Papirko tarptipinių santykių teorija, išskirtinai atsiradusi būtent Aušros Augustinavičiūtės socionikoje ir patenkinamai paaiškinanti santykius, susiklostančius tarp žmonių įvairių psichologinių tipų. Susižavėjimo jausmas bėgant laikui nepraėjo, bet atėjo ir supratimas, kad savo laiku Aušros Augustinavičiūtės pasiūlytas ir davęs pagrindus socionikai kaip psichologinio mokslo krypčiai, socioninis modelis «А» yra ne be trūkumų. Priminsime kai kuriuos iš jų:

- Modelis «А» blogai susidoroja su Aušros į mokslą įvestų tarptipinių santykių aprašymu ir paaiškinimu. Daugelis tarptipinių santykių ypatybių, užfiksuota daugiametėje socionikų ir praktinių psichologų kolektyvinėje empirinėje patirtyje; jis ne tik vienareikšmiškai ir aiškiai nenusako, bet ir atgaliniu laiku juos paaiškina tiktai «vargais negalais» ir atvirai pritempiant.

- Tas pats trūkumas «paaiškinantis gabumus» teisingas ir Reinino požymių požiūriu. 15-kos psichologinių požymių egzistavimas, kuriuos prognozavo Aušra ir Reininas, apskritai nesusijęs su modeliu «А» (beje 11 iš jų pirmą kartą jie numatė papildydami keturis «bazinius» K. Jungo požymius), tačiau su jų turinio užpildymo prognozavimu ir paaiškinimu modelis «А» susidoroja sunkiai, nors neabejotinas turininis užpildymas kai kuriems iš papildomų 11 požymių jau visiškai patvirtintas eksperimentiškai ir šiandien mažai kam iš tyrinėtojų kelia abejones.

- Modelis «А» nėra parametrinis. Jis yra grynai kokybinis. O būtent todėl vieno informacinio metabolizmo tipo (toliau tekste – IMTipo) viduje realiai stebima psichologinių akcentuacijų įvarovė iš principo negali būti paaiškinama ir traktuojama iš modelio «А» pozicijų. Numatyti akcentuacijas, jų tipą ir charakterį jis tuo labiau negali. Lygiai taip pat, nebūdamas matematiniu požiūriu parametrinis ir todėl blogai susidorodamas su daugiau kaip dviejų objektų tarpusavio sąveikos aprašymu, modelis «А» mažai tinka prognozuoti individo įtaką santykiams ir jo informacinį metabolizmą, iš daugiau nei vieno IMTipo atstovų sudarytos mažosios grupės, pusės. Jis mažai tinka ir taip vadinamo kolektyvų «integralinio tipo» tyrinėjimo uždaviniams. Priežastis vėl gi - jo neparametriškume.

- Modelis «А» neseka iš daugiamečių (anksčiau buvusių ir dabartinių) neurofiziologijos ir galvų smegenų psichofiziologijos tyrinėjimų, niekaip nekoresponduoja su fiziologiniais nervų sistemos tipų, tipų temperamentų traktavimais, sukurtais remiantis daugybės mokslinių mokyklų (I. P. Pavlovo, B. М. Teplovo, V. D. Nebylicino, P. V. Simonovo, V. М. Rusalovo, G. Aizenko ir kt.) eksperimentais ir darbais.

- Modelį «А» Aušra Augustinavičiūtė sukūrė kaip daugiau-mažiau patenkinamą teorinį atsakymą į empirinius tarptipinių santykių stebėjimus. Šiuo požiūriu modelis «А» padarė didžiulį žingsnį į priekį palyginus su K. Jungo ir jo tyrinėtojų amerikiečių darbais. Iš esmės nebūdamas parametrinis, modelis vis dėlto kokybiškai atsižvelgė į vieną parametrą skirtingos funkcijų «spalvos» pavidalu. Kaip mes pamatysime toliau, K. Jungo funkcijos turi ne vieną nepriklausomą parametrą, o, visai tikėtina, du. Antrojo parametro nebuvimas modelyje buvo kompensuotas per dirbtinį antrojo funkcijų žiedo įvedimą. Papildomo žiedo dėka vis gi iš dalies buvo pradėta prognozuoti tarptipinius santykius (nors kartais gana pabrėžtinų ir dirbtinių paaiškinimų pagalba). Vardan to sudėta auka tapo kiekvienos «jungiškos» individo funkcijos vienovė. Pet trisdešimt socionikos egzistavimo metų praktikuojantys socionikai prie šios aplinkybės tarsi priprato, bet daugeliui teoretikų ir ypač gretutinių sričių specialistams funkcijų «susidvejinimas» iki šių dienų atrodo grynai dirbtinis metodas, modelį «А» smarkiai nuvedantis į šoną nuo realybės aprašymo. Ir daug kas moksle seniai rodo, kad šita kritika teisinga.

Dėl išvardintų priežasčių autorius stengėsi išeiti už modelio «А» ribų ir rasti tokį teorinį empirinių socionikos dėsnių paaiškinimą, kuris neturėtų išvardintų trūkumų.

Modelis «Т» yra pakankamai paprsta ir akivaizdi tokio naujo aiškinimo versija. Tarp kitko, jis iš tikrųjų pasirodo besantis vaizdesnis už modelį «А» ir pasižymi, sprendžiant iš visko, aukštesne prognostine geba: daugelį socioninių dėsningumų jis paaiškina logiškai lengvai ir visai vienareikšmiškai, praktiškai «ant pirštų», be papildomų prielaidų ir «pritempimų». Jeigu nebus surasti jam prieštaraujantys eksperimentiniai faktai (autorius kol kas jų nerado), tai psichofiziologinio modelio pritaikymas galėtų iš esmės palengvinti praktinį socionikos panaudojimą, validizavęs ją kaip discipliną, stovinčią ant gamtamokslinių pagrindų. Taip pat reikia pastebėti, kad modelis «Т» nusako eilę dėsningumų ir faktų, iki tol arba apskritai nežinomų, arba žinomų empiriškai, bet neturinčių teorinio pagrindimo.

Pavyzdžiui, jeigu modelis «А» pateikė funkcijų tvarką žiede kaip tam tikrą «pradinę duotybę», tai naujasis modelis motyvuoja ir paaiškina šią tvarką fiziologinių dėsnių požiūriu. Svarbu, kad modelis siūlo savo būdą iššifruoti tą dvilypumą, kuris socionikoje seniai pastebėtas socioninės ekstraversijos ir taip vadinamos socioninių funkcijų «vertinės spalvos» sąvokoje (dėl ko ekstraversijos «akstinu» ir buvo įvesta sąvoka «ekstratipiškumas») – naujasis modelis išskiria šias sąvokas, duodamas savo traktavimą kiekvieno iš jų turiniui. Modelis gali būti naudingas ne tiktai socionikams ir psichologams, bet ir psichofiziologams. Kai kurias problemas, kurios buvo iškeltos psichofiziologijoje ir aukštesniosios nervinės veiklos fiziologijoje, bet taip ir nebuvo išspręstos XX šimtmetyje, modelis padaro «skaidresnėmis». Pavyzdžiui, jis nusako, kokiais atvejais psichofizinių slenksčių koreliacija su ekstraversija eksperimente gali gautis teigiama, o kokiais – neigiama. Belieka tiktai patikrinti šias prognozes.

Tai kame gi modelio «Т» esmė? Iš pradžių pateiksime supaprastintą jo paveikslą, kuris, jau gana sėkmingai paaiškina žinomus socionikos faktus ir dėsningumus.

Modelio «Т» struktūra

V. D. Nebylicino psichofiziologinės mokyklos darbuose buvo išnagrinėta analizatorių parcialinių slenksčių sąvoka. Yra žemasis slenkstis, signalo užfiksavimo slenkstis, ir yra aukštasis slenkstis, peržengus jį ir atsakymo tikimybė, ir intensyvumas krenta. Tarp jų išsidėsto optimalaus reagavimo zona. «Silpno signalo» turėtojams ji išsidėsto žemo intensyvumo signalų srityje, «stipraus signalo» - aukšto intensyvumo signalų srityje. Tokiu būdu, kiekvieno analizatoriaus sužadinamasis įėjimas turi filtrą, orientuotą į tam tikrą signalų intensyvumo diapazoną. Tas pat susiję ir su slopinimo įėjimu – jo įeinamasis filtras taip apt turi savo pralaidumo juostą su savarankišku ir nepriklausomu nuo sužadinimo įėjimo nusatymu.

Jeigu analizatoriaus sąvoką pakeisime jungiškos psichinės funkcijos (logikos, etikos, intuicijos, sensorikos) sąvoka, tai gausime, kad kiekviena iš keturių funkcinių sferų yra apibūdinama per dviejų įeinančiųjų filtrų kombinaciją, o būtent sužadinančiame ir slopinančiame kanale. Filtrų «parciališkumas», arba, paprasčiau, «dalinumas» reiškia, kad jų specifinė pralaidumo juosta būdinga tiktai tai funkcinei sferai – kitoms trims psichinėms funkcijoms filtrų charakteristikos (aukšta arba žema pralaidumo juosta) gali būti visiškai kitokios.

Kiekvienos funkcijos siunčiamųjų signalų diapazonas atitinka jos sužadinančio įeinamojo filtro nustatymą – arba aprioriškai numanoma, kad funkcija, pirma, atsako maždaug tokio paties intensyvumo signalais, kuriuos priima savo įėjime, ir, antra, funkcijos sukuriami signalai, dėl atgalinio ryšio, privalo būti jos pačios ir girdimi, o todėl savo dydžiu jie taip pat turi atitikti įeinančiojo filtro nustatymus.

Manoma, kad funkcija yra plastiška, lanksti, gerai reguliuojama ir valdoma, jeigu jos sužadinamojo ir slopinamojo filtrų pralaidumo juostos vienodos (tai atitinka nervų sistemos «pusiausvyrumo» sąvoką). Šiuo atveju pačios funkcijos išeinantys signalai gali būti jai kaip sužadinantys, taip ir slopinantys, tai yra sugebantys atlikti jos savireguliaciją. Gi jeigu sužadinantys ir slopinantys slenkstiniai filtrai yra nesuderintame aukštyje, tai funkcija blogiausiu atveju tampa inertiška, rigidiška, nelanksti ir nepaklusni, kartais iki pat įkyrumo, - gi geriausiu atveju jos darbas atitrūksta nuo sąmoningo valdymo ir tampa tarsi nuolatiniu automatišku psichikos fonu. Kodėl taip vyksta? Todėl kad slenkstinių filtrų nesuderinimo atveju signalas, išeinantis iš funkcijos, pagal intensyvumą atitinka sužadinamajį įėjimą, bet nepraeina pro slopinančiojo įėjimo filtrą, ir todėl negali sukelti efektyvaus funkcijos slopinimo.

Pirmuoju atveju, sužadinamojo ir slopinamojo slenksčių lygybės atveju, mes kalbame apie pusiausvyrą funkciją. Antruoju atveju – apie nepusiausvirą funkciją.

Bendresniu atveju slenksčių aukščio sąvoką galima pakeisti tam tikrų laisvųjų filtrų pralaidumo juosta, ir apskritai kalbant šie filtrai netgi nebūtinai turi būti susiję su psichofizinėmis charakteristikomis, tai yra su tam tikrų analizatorių jautrumo slenksčių aukščiu. Pavyzdžiui, vietoj dviejų slenkstinių filtrų, išskiriančių silpnai persidengiančias aukšto ir žemo intensyvumo signalų juostas, galima nagrinėti filtrus, orientuotus į signalų apdorojimo specifiką dešiniuoju arba kairiuoju pusrutuliu, senąja arba naująja žieve, ergotropine arba trofotropine reguliuojamąja smegenų sistema, ir t.t. Bet visa tai – hipotetinės modelio vystymosi ir koregavimo galimybės, mes gi kol kas laikysimės paprasčiausio psichofizinio jo filtrų traktavimo, kaip slenksčių sistemos, atsirenkamai praleidžiančios per save tiktai arba aukšto, arba žemo intensyvumo signalus.

Nupiešime dabar supaprastintą ILE tipo modelį «Т» (formulė 1):
aIž aLa žSž žEa .................................. (1)
Čia I – intuicija, L – logika, S – sensorika, E – etika. Funkcijų indeksai parodo parcialinių filtrų suderinimą. Kairieji viršutiniai – funkcijos sužadinimo kanalui. Dešinieji apatiniai – jos slopinimo kanalui. Indeksas «a» reiškia atrankinę nuostatą daugiausia į aukšto intensyvumo signalus, indeksas «ž» - į žemo intensyvumo signalus.

Funkcijų eiliškumas atitinka pirmąjį Aušros Augustinavičiūtės modelio «А» žiedą. Išsaugokime tradiciškai priimtus modelio «А» pirmojo žiedo kitų funkcijų pozicijų pavadinimus. Pirmąją funkciją vadinkime programine, antrąją – kūrybine, trečiąją – kontaktine, ketvirtąją – mobilizacine. O kaipgi su penktąja, šeštąja, septintąja ir aštuntąja funkcijomis, esančiomis antrajame modelio «А» žiede? Jų mums daugiau niekada neprireiks. Ar jų atsisakydami mes taip pat neprarandame ir informacijos apie IMTipą? Ne, neprarandame, visa informacija dabar sutelkta pirmojo žiedo funkcijų slenksčiuose. Gaunasi, kad antrasis žiedas buvo ir nereikalingas? Būtent taip, nereikalingas. Yra keturios Jungo funkcijos, ir individas jų taip pat turi lygiai keturias. K. Jungo funkcijos atgauna savo vientisumą. Bet kiekviena funkcija, remiantis savo slenksčių reiškmių kombinacijomis, gali įgauti keturias skirtingas būsenas. Konkrečiam IMTipui, o vadinasi ir konkrečiam individui, aktualizuojasi tiktai viena iš šių galimų būsenų.

Jeigu funkcija gali būti keturiose skirtingose būsenose, o ne dviejose, kaip numatė modelis «А» (koduodamas dvi skirtingas jos reikšmes skirtinga spalva), tai funkcijos būsenai užkoduoti dviejų spalvų mums jau nepakaks. Todėl spalvos iš viso atsisakysime, ir funkcijų būsenas koduosime tiktai jos slenkstinių filtrų nustatymo indeksais. Tiktai atsiminsime, kad ankstesnė juoda funkcijų spalva visada, visais atvejais atitiks slopinamąjį (tai yra dešinijį žemesnijį) indeksą «ž», o balta spalva – slopinamąjį indeksą «a». Ankstesnės juodosios modelio «А» funkcijos – tai tos, kurios turi žemus slopinimo slenksčius, jas efektyviai slopina bet kurie įeinantys žemo intensyvumo signalai. Ateityje tokias funkcijas vadinsime ekstratipiškomis. Baltąsias funkcijas atsirenkamai slopina daugiausia aukšto intensyvumo signalai, «numuša», perjungia ir kontroliuoja tokių signalų veikimas,– jas vadinsime intratipiškomis.

O štai sužadinimo slenksčiai su funkcijų spalva niekaip nesusiję. Bet užtat jie būtinai vienodi pirmosioms dviems IMTipo modelio funkcijoms. Visiems IMTipams-ekstravertams pirmųjų dviejų funkcijų sužadinimo slenksčiai lygūs «a», kas reiškia aukšto intensyvumo signalų pirmenybiškumą sužadinimo kanale. Priešingai, intravertų kaip programinės, taip ir kūrybinės funkcijos sužadinamasis kanalas orientuotas į žemą įeinančių signalų intensyvumą.

Ekstravertinėmis funkcijomis vadinsime tas, kurių sužadinamasis kanalas suderintas į aukštą intensyvumą, ir intravertinėmis tas, kurių sužadinamasis kanalas orientuotas į žemą intensyvumą.

Kaip matome, ekstraversijos-intraversijos ir ekstratipiškumo-intratipiškumo sąvokos atsiskyrė viena nuo kitos, tapo nepriklausomomis. Pirmoji susijusi su sužadinamojo kanalo slenksčiais, antroji – su slopinamojo kanalo slenksčiais. Funkcijų spalva pasirodė besanti susijusi tiktai su slopinamuoju kanalu. Užtat abi funkcijos, esančios arti eiliškumo pradžios, tai yra programinė ir kūrybinė, pasirodė besančios visiškai vienodos sužadinamųjų kanalų nustatymo požiūriu. Abi jos tuo pačiu metu bus (ir, priklausomai nuo savo sužadinamojo slenksčio aukštumo, nuo šiol vadinsis) arba ekstravertinėmis, arba intravertinėmis.

Dabar pereikime prie funkcijų pusiausvyrumo-nepusiausvyrumo nagrinėjimo. Pirmoji ir ketvirtoji bet kurio IMTipo funkcijos visada bus nepusiausvyros, tai yra turės skirtingus sužadinamojo ir slopinamojo slenksčių indeksus. Kūrybinė ir kontaktinė funkcijos, priešingai, apibūdinamos sužadinamųjų ir slopinamųjų slenksčių tolygumu (tai yra atitinkamų slenkstinių filtrų nustatymų vienodumu) ir yra pusiausvyros. Pirmųjų dviejų funkcijų sužadinamasis slenkstis vienodas ir lygus «a» (aukšto intensyvumo signalai) ekstravertiškiems IMTipams, o intravertniams IMTipams visada lygus «ž». Likusių dviejų funkcijų, trečiosios ir ketvirtosios, sužadinamųjų slenksčių reikšmės būtinai bus priešingos, negu dviejų pirmųjų (tai yra «ž» ekstravertams ir «a» intravertams). Gi kas dėl slopinamųjų slenksčių (dešinieji indeksai prie funkcijų), tai jie būtinai kaitaliojasi pereinant prie kiekvienos sekančios funkcijos, kas ir užtikrina dviejų viduriniųjų modelio funkcijų pusiausvyrumą ir pirmosios ir paskutiniosios nepusiausvyrumą.

Išnagrinėkime šias nesudėtingas taisykles sudarydami modelį «Т», pavyzdžiui, LII tipui. Jo funkcijų eiliškumas: L I E S (logika, intuicija, etika, sensorika). LII intravertas, todėl sužadinimo (kairieji) indeksai turi turėti «ž» reikšmes. Pirmosios funkcijos slopinimo slenkstis būtinai turi būti kitoks, negu sužadinamasis (vadinasi, turi būti lygus «a»), o toliau slopinimo slenksčiai turi kaitalioti savo reikšmes. Galutinai LII tipui gauname:
žLa žIž aEa aSž .................................. (2)

Dvi būtinas ir pakankamas modelio sukūrimo taisykles mes suformulavome:
- Ekstravertams aukšti pirmųjų dviejų funkcijų sužadinamieji slenksčiau ir žemi — dviejų paskutiniųjų, intravertams atvirkščiai.

- Funkcijų slopinamųjų slenksčių aukštis kaitaliojasi, beje pirmosios funkcijos slopinamasis slenkstis yra priešingo aukščio negu jos sužadinamasis slenkstis, — šios taisyklės rezultate pirmoji ir paskutinioji funkcijos yra nepusiausvyros pagal savo sužadinamųjų ir slopinamųjų slenksčių (slenkstinių filtrų) aukštį, o dvi viduriniosios yra pusiausvyros.

Iš kur imamos pačios šios taisyklės? Jos nėra nei spėliojimas, nei atradimo rezultatas. Jos tiesiogiai ir logiškai vienareikšmiškai išplaukia iš eksperimentinių duomenų apie socioninių požymių konstruktyvistai-emotyvistai, taktikai-strategai, nuolankieji-atkaklieji, nerūpestingieji-apdairieji turinio užpildymą. Neusutodamas ties tuo ypač detaliai, nurodysiu, kad mūsų tyrinėjimuose buvo nustatytas etikos nepusiausvyrumas (vadinasi, jos sužadinamojo ir slopinamojo slenksčio nevienodumas) ir logikos pusiausvyrumas (vadinasi, slenksčių vienodumas) konstruktyvistų poliuje, o emotyvistų poliuje – atvirkščiai. Analogiškai, taktikai pasirodė nepusiausvyri pagal intuiciją ir pusiausvyri pagal sensoriką (strategai — atvirkščiai). Nerūpestingieji pasirodė «žemų signalų specialistai» (žemi sužadinamieji slenksčiai) pagal sensoriką ir «aukštasignaliniai» — pagal intuiciją, o apdairieji — atvirkščiai. «Nuolaidieji» pasirodė «aukštasignaliniai» pagal logiką ir žemasignaliniai — pagal etiką, o «atkaklieji» — atvirkščiai. Jeigu visus šiuos eksperimentinius faktus palygintume vienoje lentelėje, tai iš jos ir gautume vienareikšmiškai neginčijamas visas aukščiau pateiktas funkcijų slenksčių aukščio kaitaliojimosi taisykles.

Kuo mums padeda prie kiekvienos IMTipo funkcijos nupiešti jos sužadinamieji ir slopinamieji slenksčiai? Kaip jie paaiškina funkcijų tarpusavio sąveiką IMTipo viduje, kaip padeda paaiškinti Reinno požymių turinį, kaip paaiškina tarptipinius santykius?

Išnagrinėsime šiuos klausimus iš eilės.

Fukcijų tarpusavio sąveika IMTipo viduje

Kaip iš formulės (1), taip ir iš formulės (2) vienodai gerai matyti, kad pirmoji ir antroji funkcijos pagal savo sužadinamąjį kanalą abipusiškai stimuliuoja viena kitą – jos turi vienodus sužadinamojo kanalo nustatymus, o išeinantieji signalai, kuriuos sukuria kiekviena funkcija, turi būtent tą patį intensyvumą, kaip ir sužadinamojo kanalo nustatymas. Todėl programinė ir kūrybinė funkcijos yra tarpusavyje susijusios pagal sužadinimo kanalą, pagal šį kanalą patenka į abipusį teigiamą rezonansą. Kas dėl slopinamojo kanalo, tai jo nustatymas pirmojoje ir antrojoje funkcijose skirtingas. Programinė funkcija gali savo siunčiamuoju signalu (priminsime, pagal intensyvumą lygiu įeinančiojo filtro nusatymui) slopinti antrąją, kūrybinę funkciją, o kūrybinė funkcija savo siunčiamuoju signalu programinės slopinti negali. Prie ko tai priveda? Pirma, prie to, kad individo programinė funkcija dirba ir yra užimta daugiau laiko, negu kūrybinė funkcija. Antra, prie to, kad programinė funkcija yra užsakovas ir valdantysis elementas kūrybinės funkcijos atžvilgiu, o ši yra tiktai paklusnus ir pavaldus, lengvai valdomas elementas.

Analogiškas tarpusavo santykis trečiosios (konktaktinės) ir ketvirtosios (mobilizacinės) funkcijų poroje. Mobilizacinė funkcija nepusiausvyra ir gali valdyti kontaktinę funkciją, šioji gi tokio atsakomojo valdymo realizuoti niekaip negali. Užtat ir kontaktinė, ir mobilizacinė funkcijos savo siunčiamaisiais signalais gali slopinti programinę funkciją. Todėl, kada mobilizainės ir kontaktinės fukcijos pora pradeda «kalbėti», programinė funkcija laikinai nutyla. O štai kūrybinė funkcija tuo metu neslopinama ir gali tęsti savo darbą. Analogiškai programinės ir kūrybinės funkcijų poros darbo metu prislopinama ketvirtoji ir paskutinė pagal numeraciją mobilizacinė funkcija (jos slopinamojo įėjimo filtras atitinka filtrų nustatymus sužadinamuosiuose programinės ir kūrybinės funkcijų įėjimuose, todėl jis praleidžia per save jų sukurtus siunčiamus signalus, kas sukelia atsakomąjį mobilizacinės funkcijos slopinimą).

Kokia pora dirba dažniau? Pirmoji, tai yra programinės ir kūrybinės funkcijų pora. Jos aukštasignaliniai (ILE atveju) įeinamieji slenksčiai atitinka individo bendrą aukštasignalinį įeinamąjį filtrą, privalomą ekstravertams. (Bendrieji, o ne parcialiniai įeinamieji filtrai bus detaliau išnagrinėti skyriuje apie pilną modelį «Т»). Gi žemasignalinė antrosios funkcijų poros (mobilizacinės ir kontaktinės) įeinamųjų filtrų pralaidumo juosta sueina į prieštaravimą su ekstravertiško individo aukštasignaliniu bendro įeinanmojo filtro nustatymu sužadinimo kanale, o tai sumažina atitinkamų funkcijų atsakomosios reakcijos tikimybę, todėl atsakydamos į išorinius signalus laiko atžvilgiu jos vidutiniškai įsijungia rečiau ir dirba mažiau.
Dar kartą: koks rolių pasiskirstymas kiekvienos funkcijų poros viduje? Pirmojoje poroje pagal savo slenksčius (sužadinamąjį ir slopinamąjį) žymiai smarkiau nepusiausvyroje yra programinė funkcija, ir ILE atveju tai intuicija. Jos nepusiausvyra pasireiškia tuo, kad savo pačios signalais (daugiausia aukšto intensyvumo) ji negali pati savęs efektyviai slopinti, kadangi jos slopinamasis įėjimas reikalauja žemo intensyvumo signalų. Todėl bet kuriai programinei funkcijai yra problemiška persijungti į kitą temą, iš stumti jau neaktualų dalyką ir t.t. Ir apskritai darbe jai sunku sustoti. Todėl jos vaidmuo – nuolat nerimauti, atkakliai siekti savo, be preteksto sugrįžti į tai, kas jau praeita, ir gana reikliai ir kaprizingai valdyti kūrybinę funkciją, verčiant ją iš esmės «bėgioti ten ir šen» priklausomai nuo programinės funkcijos kaprizų. Kodėl kūrybinė funkcija yra tiek paklusni ir lanksti? Todėl kad abu jos įėjimai, ir sužadinamasis ir slopinamasis, turi vienodą filtro nustatymą. Don Kichoto atveju – nustatymą į aukšto intensyvumo signalus. Todėl, pirma, kūrybinė funkcija yra gerai ir lengvai valdoma «savo viduje», - savo pačios signalais ji geba save prislopinti, lengvai keisti savo kryptį, savo darbo temą. Antra, abu jos įėjimai, ir sužadinamasis ir slopinamasis, yra lengvai pasiekiami aukšto intensyvumo signalų iš ILE programinės funkcijos išėjimo – dėl šios priežasties programinė funkcija, pati sau (dėl savo nepusiausvyrumo) inertinė ir rigidinė, gauna priėjimą prie operatyvaus kūrybinės funkcijos valdymo (jos sužadinimo, slopinimo, nukreipimo, perkreipimo ir t.t.). Gi kūrybinė funkcija savo signalais geba paveikti tiktai programinės funkcijos sužadinamąjį įėjimą, kuo ją pastoiai papildomai stimuliuoja ir tuo pačiu palaiko jos dominuojantį vaidmenį.

Apskritai, tiksliai toks pat paveikslas susiklosto ir mobilizacinės ir kontaktinės funkcijų poroje, kur nepusiausvyra mobilizacinė funkcija taip pat vaidina «užduodančios toną» vaidmenį. Tačiau šios antrosios funkcijų poros darbas dėl jos neatitikimo individo bendram įeinančiam pagal sužadinimą slenksčiui atsakant į išorinę stimuliaciją prasideda žymiai rečiau. Be to, jos įsijungimas į darbą reikalauja specialios adaptacinės įtampos ir todėl greitai sukelia nuovargį.

Išnagrinėsime dar ir galimus konkurencinės tarpusavio sąveikos tarp vieno nalumo (tai yra arba intuicijos ir sensorikos poroje, arba logikos ir etikos poroje) funkcijų atvejus. Tarkime, kad dirbančios LII kūrybinės intuicijos fone staiga «įsižiebs» (pavyzdžiui, atsakant į išorinį signalą) mobilizacinės sensorikos veikla. Dviejų signalų – iš kūrybinės ir iš mobilizacinės funkcijos – konkurencijoje neišvengiamai laimi kūrybinės funkcijos signalas, kadangi jis laisvai praeina pro mobilizacinės funkcijos slopinamojo filtro kanalą. Gi priešinga kryptimi slopinimas nevyksta, ir todėl atsitiktinis mobilizacinės funkcijos «blyksnis» greitai nuslopinamas intensyviai dirbančios kūrybinės funkcijos ir pranyksta. Kitaip reikalai susiklosto esant signalų iš pograminės ir iš kontaktinės funkcijų konkurencijai. Čia, nežiūrint į dominuojančią programinės funkcijos padėtį, kovoje laimės sporadiškai «įsižiebiančios» kontaktinės funkcijos signalas, kadangi jis geba slopinti ir laikinai atjungti programinę funkciją (žr. į jų slenksčius!). Gaunasi tokia bendra taisyklė: vienų namų nalumo dviejų funkcijų konkurencijoje laimi labiau pusiausvyros funkcijos signalas (tai yra kontaktinės arba kūrybinės). Matyt, tai gana svarbi aplinkybė. Dėka to aktyvacijai (laikas nuo laiko) atsiranda galimybė pereiti iš pradžių iš pirmos funkcijų poros į trečiąją kontaktinę funkciją, o paskui, per ją – ir į mobilizacinę funkciją. Taigi, LII atveju paprastai dominuoja porinis logikos ir intuicijos darbas, kur intuicija užtikrina uždavinių sprendimą, kuriuos formuluoja logika. Tačiau etiniai samprotavimai ir įvykiai gali aktyvuoti etikos ir sensorikos porą, tai LII gali sukelti gana ilgus, pirmapradiškai etiškai motyvuotus, susikoncentravimo į sensorinį pasipriešinimą ir atoveiksmį epizodus.

Kontaktinės ir mobilizacinės funkcijų poros darbas deja po savo pradžios negali ilgai tęstis: pirma, jų darbas greitai išsieikvoja; antra, bet koks eilinis kūrybinės funkcijos «blyksnis», savo ruožtu, slopina mobilizacinės funkcijos darbą, po to vėl aktyvuoja programinę funkciją ir sugrąžina informacinį metabolizmą «į savo ratą», tai yra prie dominuojančio ir surišto programinės ir kūrybinės funkcijų porinio aktyvumo.

Taigi, pagal modelį «Т», funkcijų ketvertukas suskyla pagrindinai į dvi poras. Kada dirba programinės ir kūrybinės funkcijų pora, mobilizacinė funkcija slopinama, o kontaktinė geba funkcionuoti, bet priima pagrindinai išorinę, pašalinę informaciją. Kada dirba tarpusavyje susijusi mobilizacinės ir kontaktinės funkcijų pora, slopinama programinė funkcija, o kūrybinė išsaugo gebėjimą apdoroti «pašalinius» signalus (pavyzdžiui, LII atveju, suvokti kitų žmonių vaizduotės produkciją). Kontaktinė funkcija yra ta grandis, kurios pagalba programinės funkcijos sužadinimą gali slopinti ir laikinai pakeisti mobilizacinės funkcijos sužadinimas. Gi per kūrybinę funkciją šis sužadinimas paskui vėl geba sugrįžti į programinę funkciją, atstatydamas jos dominuojantį vaidmenį.

Ar ką tik modelio «Т» pagrindu atliktas aptarimas duoda naujos informacijos apie psichinių funkcijų sąveiką? Kai kurios iš aukščiau padarytų išvadų socionikoje jau žinomos kaip gerai patikrinti empiriniai faktai, kai kas neabejotinai yra nauja, ir gali pasirodyti netikėta bei prašyti įprasminimo ir papildomo patikrinimo bandymais. Tačiau svarbu tai, kad visi aprašyti funkcijų tarpusavio sąveikos dėsningumai grynai teoriškai išvedami iš fiziologinio modelio «Т», tuo pačiu įrodant jo mokslinį prognostinį gebėjimą, tuomet kai iš modelio «А», pasižyminčio tiktai demonstracinėmis savybėmis, neišvedami nei čia aprašyti dėsningumai, nei kokie nors kiti. Taigi, netgi visuotinai priimtas programinės ir kūrybinės funkcijos «suporavimas» modelyje «А» ne įrodomas, o postuluojamas, ir šių funkcijų išsidėstymas modelyje «А» viename horizontaliame bloke (tuo pat metu suteikiant horizontaliems ir vertikaliems blokams tam tikrą ypatingą prasmę) tiktai grubiai, be detalių ir be prognostinių pasekmių iliustruoja šį jo postulatą, ir ne daugiau.

Požymis "demokratai-aristokratai"
Svarbi išvada, kurią reikia padaryti iš pateikto samprotavimo, ta, kad kiekviename žmoguje atstovaujamos ne atskiros funkcijos, o tampriai sukibusios funkcijų poros, be to kiekviena pora atitinka vieną ir priešingų socioninių klubų. Taigi, ir ILE, ir LII kaip dominuojančią porą turi tyrėjų klubo funkcijas, o kaip subdominuojančią porą - socialų klubo funkcijas. Užtat praktikų klubo ir humaniratų klubo funkcijų poros jiems sunkiai pasiekiamos, gali realizuotis tiktai su daug energijos sanaudų reikalaujančia adaptacine įtampa, nukreipta į dirbtinį ir laikiną slenksčių aukščio pertvarkymą. Šitas porinis funkcijų atstovavimas suartina tarpusavyje visus vienos kvadros IMTipus, o taip pat tarpusavyje pirmąją ir trečiąją, antrąją ir ketvirtąją kvadras, sudarydamas pagrindą požymiui «demokratai-aristokratai». Demokratai – tai tie MTipai, kurių funkcijos pagal rezonansinio sąryšio laipsnį skirstomos į logines-intuityvias ir etines-sensorines poras. Aristokratai - tai tie IMTipai, kurių funkcijos darbe grupuojasi kitaip, sudarydamos etines-intutyvias ir logines-sensorines poras. Tarp kitko, kas gali parodyti šio požymio polių turinio savybių skirtumą? Žinoma, kad demokratų poliaus IMTipai labiau individualistai, o «aristokratai» labiau atsidavę grupinėms vertybėms, - tai patvirtina ir paties autoriaus duomenys. Galimas paaiškinimas glūdi keturių Jungo funkcijų priskyrime skirtingoms signalinėms sistemoms - pirmajai ir antrajai. Sensorika ir etika - funkcijos pirmosios signalinės sistemos, kuri glaudžiau susijusi su dešiniuoju smegenų pusrutuliu. Logika ir intuicija - antrosios signalinės sistemos funkcijos ir yra glaudžiau susiję su kairiuoju smegenų pusrutuliu. «Demokratams» gana ilguose laiko tarpuose aktyvizuojasi židinys tiktai viename pusrutulyje (porinis logikos ir intuicijos darbas kairiajame pusrutulyje, arba porinis etikos ir sensorikos darbas dešiniajame pusrutulyje). Kartu aktyvumo židinys gali «šuoliu» persikelti iš vieno pusrutulio į kitą, kuomet porinis programinės ir kūrybinės funkcijų darbas laikinai pakeičiamas poriniu mobilizacinės ir kontaktinės funkcijų darbu. Aristokratams viskas kitaip: jiems darbas stabilus «įstrižainėje», panaudojant koloterales tarp pusrutulių (pavyzdžiui, porinis darbas logikos kairiajame ir sensorikos dešiniajame pusrutulyje, arba etikos daugiausia dešiniajame ir intuicijos daugiausia kairiajame). Matyt, nervinio sužadinimo paternas, būdingas «demokratams», yra tarsi labiau saviužtenkamas sprendžiant bet kokio, plataus rato uždavinius. Aristokratams, dėl jų neuronų aktyvumo paterno ypatumų, labiau reikalingi padėjėjai, tarnai, grupė, pasidalijant su jais darbu, funkcijomis ir pareigomis, kadangi «aristokratams» ypatingai keblūs tokie momentai, kuomet visos vienos signalinės sitemos funkcijos dirba kompleksiškai ir kartu.

Tiesa, reikia pripažinti, kad panašūs požymio «demokratai-aristokratai» turinio motyvai - tiktai hipotezė. Užtat visame, kas liečia požymių «nerūpestngieji-apdaireji», «nuolaidieji-atkaklieji», «konstruktyvistai-emotyvistai», «taktikai-strategai», «statikai-dinamikai» užpildymo paaiškinimus ir Jungo bazės požymių paaiškinimus, modelis «Т» prognozių ir šių požymių polių turinio paaiškinimo lygmenyje daro absoliučiai vienareikšmiškas išvadas.

Reinino požymių turinio aiškinimas remiantis modeliu «Т»

Išnagrinėsime 1 lentelę.
1 lentelė. Modelio «Т» formulės visiems sociono IMTipams

IMT........................IMTipo formulė ........ Tarptipiniai santykiai ....... Požymio «nerūpestingieji-apdairieji»
.............................(modelis «Т») .......... ILE atžvilgiu .................. polius


ILE - Don Kichotas ..... aIž aLa žSž žEa ........ tapatūs .............................. +
SEI - Diuma ............. žSa žEž aIa aLž ....... dualiniai ............................. +
ESE - Hugo .............. aEž aSa žLž žIa ....... aktyvacijos .......................... -
LII - Robespjeras ...... žLa žIž aEa aSž ........ veidrodiniai ......................... -
EIE - Hamletas ......... aEž aIa žLž žSa ........ socialinio užsakymo imtuvas ...... +
LSI - Maksimas Gorkis . žLa žSž aEa aIž ....... kontroliuojamasis .................. +
SLE - Žukovas .......... aSž aLa žIž žEa ........ dalykiniai ............................ -
IEI - Jeseninas ......... žIa žEž aSa aLž ........ miražiniai ............................ -
SEE - Napoleonas ...... aSž aEa žIž žLa ........ superego ............................. -
ILI - Balzakas ........... žIa žLž aSa aEž ........ visiškos priešingybės .............. -
LIE - Džekas ............ aLž aIa žEž žSa ........ kvazitapatūs ........................ +
ESI - Dreizeris .......... žEa žSž aLa aIž ........ potencialiai konfliktiški ............ +
LSE - Štirlicas .......... aLž aSa žEž žIa ........ socialinio užsakymo siustuvas ..... -
EII - Dostojevskis ...... žEa žIž aLa aSž ........ kontrolierius ......................... -
IEE - Hekslis ............ aIž aEa žSž žLa ........ giminiški ............................. +
SLI - Gabenas .......... žSa žLž aIa aEž ........ pusiau dualiniai ...................... +

Iš lentelės matyti, kad visi «nerūpestingųjų» poliaus IMTpai (pažymėti pliusais) sujungti viena bendra savybe: jų sensorika turi žemus, o intuicija – aukštus parcialinius sužadinimo slenksčius. Priešingai, visų «apdairiųjų» senosrika nustatyta į aukšto intensyvumo signalus, o intuicija – į žemo intensyvumo. Kaip tai turi pasireikšti praktikoje? «Apdairiųjų» silpnasignalė intuicija paskatina juos reaguoti į pačius silpniausius vidinius intuityvius impulsus, iš čia ir truputį liguistas, su lengvai suliepsnojančio nerimo atspalviu, šios grupės IMTipų (ypač intuityvių) fantazavimas.
«Nerūpestingųjų» vaizduotei tenka įveikti aukštus startinius slenksčius, jų fantazija reikalauja stiprių, intensyviai sužadinančių signalų. Iš čia įvairiems jų poliaus IMTipams bendras pomėgis į avantiūras, jaudinančius nuotykius ir vaizduotę žadinančias padidintos rizikos situacijas. Sensorikos sferoje viskas atvirkščiai: «nerūpestingieji» pasirodo esą silpnų signalų specialistai, o «apdairieji» - stiprių, aukšto intensyvumo signalų. Iš čia išplaukia «nerūpestingųjų» - pastabumas, padidintas jautrumas nemaloniems skausmo pojūčiams ir apskritai silpniems vidiniams organizmo signalams («princesės ant žirnio» kompkeksas), aukštas skiriamasis kalbos klausos jautrumas, jautri uoslė, pirmenybės atidavimas profesijoms, kur svarbus jautrumas mažiems sensoriniams poslinkiams ir niuansams, bet užtat kur staigūs sensoriniai poslinkiai aplinkoje vyksta retai, ir t.t. «Apdairiesiems» sensorikos plotmėje viskas atvirkščiai: kebli mažų sensorinių poslinkių kontrolė (todėl keblus ir rašysenos braižo kontroliavimas), aukštas atsparumas skausmui, silpnas sensoriniu atžvilgiu monotoniško darbo ir sensoriškai-monotoniškos informacinės aplinkos toleravimas, pažymėtinas ryškių spalvų ir staigių netikėtų sensorinių suvokimo poslinkių pomėgis, ir t.t. Tą, kas pasakyta apie požymio polių turinį, patvirtina eksperimentų rezultatai. Tampa suprantamas ir pavadinimo, kurį požymio poliams davė Aušra, pateisinimas, bet su išlyga: «nerūpestingieji» nerūpestingi tiktai intuityvioje sferoje, sferoje to, kas gali būti, bet dar neįvyko, o sensorinėje sferoje kaip tik smulkmeniškai kaprizingi ir išrankūs.

Su «nuolaidžiaisiais-atkakliaisiais» viskas yra analogiškai, bet dviejų kitų funkcijų: logikos ir etikos opozicinio jautrumo rėmuose. Nuolaidieji turi jautrią, silpnasignalinę etiką. Pavyzdžių tam yra daug, čia tik nurodysime, kad «nuolaidieji» gana sunkiai perneša trumpą psichologinio ir fizinio bendravimo distanciją su jos aukšto intensyvumo etiniais signalais: nemėgsta minios, nemėgsta, kuomet žvilgčiojama į knygą jiems per petį, neperneša, kuomet pokalbio metu juos griebia už sagos ir pan. Jų logika, atvirkščiai, stipriasignalinė, ji mėgsta visumą, o ne dalį, jai, pavyzdžiui, labiau patinka derinti dokumentų apytaką didelėje įmonėje, negu knaisiotis smulkiuose loginuose ryšiuose ir detalėse. Atkaklieji, atvirkščiai, turi silpnasignalinę logiką, orientuotą į detales, smulkmenas ir tikslius loginius ryšius smulkmenose, gi visumos ir stambių detalių nagrinėdami jie vengia arba ignoruoja. Etinėje-emocinėje plotmėje jie kartu su visu šituo yra stipriasignaliniai, mėgsta garsų juoką kompanijoje, pagyvėja tuo labiau, kuo intensyvesnė emocinė stimuliacija, lengvai susižadina emociogeniniuose įvykiuose (taigi, LII ir LSI emocinio sužadinimo atmosferoje tampa tribūnais ir oratoriais), ir pan.

«Konstruktyvistai» pagal sužadinimo ir slopinimo slenksčius turi pusiausvyrą logiką ir nepusiausvyrą etiką, emotyvistai – atvirkščiai. Loginės-motorinės sferos pusiausvyrumas, valdomumas konstruktyvistams pasireiškia jų sąlyginai geresniame prisitaikyme prie tokių profesijų, kaip šokėjas arba profesionalus sportininkas. Jie turi labiau grafologiškai valdomą braižą – vėl gi dėl motorinės pusiausvyros (motorika ir logika – artimos sferos). Užtat jie neprisitaikę prie situacijų, reikalaujančių emocinio atsparumo ir lankstaus etinio manipuliavimo. Tokios profesijos, kaip diplomatas, žurnalistas, viešas politikas daug dažniau pasirenkamos emotyvistų. Etinėje sferoje konstruktyvistams labiau būdingas susierzinimas, ūmumas ir konfliktiškumas, o loginėje sferoje jie yra gerai kontroliuojami, slopinami ir valdomi. Emotyvistai taip pat gerai kontroliuojami, slopinami ir valdomi yra kaip tik etinėje-emocinėje sferoje. Loginėje sferoje jie žymiai mažiau susivaldantys ir koreguojami, tarp kitko, jiems būdingas stengimasis siekti tikslo bet kuriomis priemonėmis ir lozungas «tikslas pateisina priemones».

«Taktikai» turi pusiausvyrą sensoriką ir blogai kontroluojamą ir silpnai valdomą intuiciją, gi strategų intuicija gerai valdoma, o štai sensorinė sfera (tame tarpe su ja susijusi biologinių poreikių sfera) – ne. Strategų sensorikos nepusiausvyrumas kartais pasireiškia jų nesantūrume biologinių poreikių klausimais: maisto, gėrimo, sekso, rūkymo ir pan. Šiais klausimais jiems sunku save kontroliuoti. Užtat jie turi gerai išreikštą nevaržomumą valdant vaizduotę. Taigi, strategai vaizduotėje lengviau iššaukia nevaržomus regimuosius, girdimuosius arba uoslės «minčių vaizdinus» pagal užsakymą. Taktikams būdinga, atvirkščiai, nesulaikomumas ir blogas kontroliavimas fantazijų sferoje, sunkumai aktualizuojant vaizduotėje «užduotus» vaizdus, savo fantazijose jie mažiau kritiški ir linkę apie savo įsivaizdavimus kalbėti kaip apie įvykusius faktus, ir pan. Jiems gi foniniu režimu išreikštas vaizduotės «automatinio» darbo klasteris, nedalyvaujant sąmoningai kontrolei ir valdymui. Užtat sensorinėje sferoje jiems sunku būti «nesulaikomiems» ir nenukrypstamai-tinkslingiems, atkakliai-rigidiškiems, tam pernelyg lanksti yra jų sensorika. Tikriausiai, todėl juos Aušra gana tiksliai pavadino taktikais, o ne strategais.

Čia duota tiktai trumpa nagrinėjamų požymių polių savybių apžvalga, bet mūsų tyrinėjimuose jie gavo ir detalesnius eksperimentinius patvirtinimus, kurie atskleidė jų esmę pagrindinai taip, kaip prognozuoja fiziologinis modelis.

Įdomesnis ir ne toks trivialus fiziologiniu požiūriu požymio «statikai-dinamikai» atskleidimas. Visų statikų racionalios, sprendžiamosios funkcijos pagal slopinimą yra stipriasignalės, o iracionalios (suvokiančiosios) funkcijos pagal slopinimą – silpnasignalės. Dinamikams, atvirkščiai, suvokiančiųjų funkcijų slopinimas atsiranda tiktai esant stipriems signalams, tuo tarpu silpni signalai efektyviai vykdo sprendžiamųjų funkcijų slopinimą.

Prie ko turi privesti šie psichofiziologiniai ypatumai?
Išnagrinėsime dinamikų suvokiančiųjų funkcijų darbą. Jų darbas bus pertraukiamas, sprendžiančiosioms funkcijoms pereinant į vertinimą, esant bet kuriems stipriems signalams. Ką reiškia stiprūs signalai suvokimo sferos viduje? Tai visai ne vien tiktai garsūs ir ryškūs signalai (bent jau, intuicijos atžvilgiu ryškumas ir garsumas visiškai praranda prasmę). Suvokimo sfera (kaip sensorinė, taip ir intuityvi) stebi pokyčius, vykstančius realių arba mąstymo vaizdinių aplinkoje. Signalo stiprumas suvokimo sferoje – tai svarbiausia įvykusio pokyčio dydis. Jeigu pokytis vyksta staiga ir šuoliškai – tai stiprus signalas. Jeigu pokytis vyksta tolygiai ir laipsniškai, mažais žigsneliais, mažais kvantais – tai silpnas signalas. Tokiu būdu, dinamikams bet kokios suvokimo funkcijos darbas nepertraukiamai vyksta toliau ir tęsiasi, kol suvokimo funkcija stebi smulkius pokyčius vaizdinių struktūroje, darydama tai lėtais ir laipsniškais laipteliais, mažais žingsneliais, mažais kvantais. Gi bet koks staigus mintyse ar realiai matomas pokytis, bet koks staigus disonansas girdimumo diapazone, bet koks pernelyg staigus tono aukščio pokytis klausos analizatoriuje, bet koks staigus vaizdinio poslinkis nutraukia nenutrūkstamą suvokimo aktą, arba iššaukdamas kokios nors vertinimo funkcijos darbą, arba paprasčiausiai keisdamas suvokimo temą ir kryptį. Todėl dinamikų suvokimas ir vyksta mažais poslinkiais, mažais žingsneliais ir mažais priaugimo kvantais, tolygiai ir beveik nenutrūkstamai – kitaip jiems vykti negali! Atvirkščiai, statikams nenutrūkstamas suvokimas galimas tiktai tuo atveju, jeigu jis arba apskritai nekintamas ir statiškai-nejudamas, arba vyksta staigiais šuoliais ir dideliais «paveikslo» poslinkiais. Gi bet kokie maži ir smulkūs pokyčiai realiai matomame arba mintyse įsivaizduojamame aplinkos paveiksle statikams greitai sukels slopinimą ir sovokimo proceso nutrūkimą. Todėl statikai NEGALI sekti tolygiai ir laispniškai vykstančių pokyčių aplinkos paveiksle, bandymas sekti tokius pokyčius slopina, nutraukia jų suvokimo funkciją (kaip sensoriką, taip ir intuiciją). Vos perdedat, utriruojant, galima teigti, kad dinamikai mato supantį pasaulį tarsi nufilmuotą kinojuostoje 64 kadrų per sekundę greičiu, kur vienas kadras beveik nepastebimai skiriasi nuo kito, tuo tarpu kai statikai suvokia supantį pasaulį kaip kinojuostą, nufilmuotą 8 kadrų per sekundę greičiu, kur greta esančių kadrų skirtumai žymiai labiau išryškėję ir akivaizdūs.

Dinaminių sprendžiančiųjų funkcijų – juodosios logikos ir juodosios etikos – sferoje viskas yra, tiesą sakant, kaip tik atvirkščiai. Šių funkcijų darbas dinamikams išlieka nenutūkstamas, kol jie turi reikalą su stambiais, didelio masto, intesnyviais signalais. Bandymas dinamiko juodąją logiką apkrauti smulkių loginių detalių, smulkių ir dalinių ryšių, nuoseklių kiekybinių priaugimų, mažos tikimybės skirtumų analize turėtų greitai privesti prie slopinimo ir loginio proceso nutrūkimo. Gi tuo tarpu darbas su didelio masto struktūromis, globaliomis idėjomis, stambaus svorio poslinkiais, kontrastiškais faktais palaikys nenutrūkstamą dinamikų loginį procesą.

Tokiu būdu, paplitęs (ir kaip matome, visumoje teisingas vaizdinys) apie dinamikų suvokimo proceso nuoseklumą ir nenutrūkstamą takumą teisingas tiktai sensorinės ir intuityvios funkcijos požiūriu. Logika ir etika savo nenutrūkstamumo palaikymui iš dinamikų reikalauja kaip tik stambių šuolių, didelių skaičių, didelių krūvių, intensyvių reikšmių ir staigių poslinkių. Tas pats iš dalies tinka ir fiziniam darbui, ir judesių koordinacijai, nes jų sfera artima logikai. Jeigu darbas reikalauja tiktai smulkių tikslių judesių, tai dairytis ir nuobodžiauti ims dinamikas. Jeigu darbas reikalauja greito ir gerai koordinuoto arbūzų ar bulvių maišų mėtymo, tai greičiau dairytis ir nuobodžiauti ims statikas.

Kiek teisingas vaizdinys, kad dinamikai apžvalginiuose testuose neva dažniau vaizduoja judesį, o statikai – sustingusius objektus? Autoriui tokios koreliacijos bandymais gauti nepavyko. Tiesą sakant, iš viso kas pasakyta tokia koreliacija niekaip ir neišplaukia. Judesys judesiui nelygus, į jį galima sudėti skirtingą prasmę: jis gali vykti ir mažais žingsneliais, ir stambiais šuoliais. Manome, kad jeigu piešiniuose vaizduojamas judesys yra labai intensyvus, tai greičiau gali atitikti statikus, negu dinamikus. Gi visiškas piešinio sustingimas vėlgi gali būti labiau charakteringas statikams. Kinofilmuose dinamikai, labiau tikėtina (bandymais nepatvirtinta) labiau mėgsta ilgus ir neskubrius planus, o statikai – trumpus planus su dažnai kadrų kaita, lenktynes, netikėtus pirotechninius efektus, staigų ekrano ryškumo pasikeitimą, ir t.t. ir pan. Bent jau, ši prielaida pasiteisina lyginant dvi kinorežisierių poras: dinamikus (ILI) А. Germaną ir А. Sokurovą ir statikus (LSI) N. Michalkovą ir S. Govoruchiną. Kieno filmai judresni ir dinamiškesni bendrai vartojama šio žodžio prasme? Žinoma, išvardintų režisierių-statikų filmai.

Hipotezės lygmenyje taip pat galima daryti prielaidą, kad aukščiau minėta analogija su kinojuosta, kurioje supantis pasaulis nufilmuotas skirtingu kadrų kaitos dažnumu, tuo pat metu turi ir realią praktinę prasmę. Būtų įdomu patikrinti, esant kokiam maksimaliam poslinkio «kvantui» tarp gretutinių judančio animacinio žmogeliuko (arba svyruojančios švytuoklės) atvaizdų statikams ir dinamikams įvyksta iliuziškai-nepertraukiamo judėjimo suvokimo «nutrūkimas», pasikeisdamas į jaučiamus šuoliškus objekto persikėlimus. Galima daryti prielaidą, kad dinamikams «nutrūkimas» jaučiant nepertraukiamą judėjimą turi vykti esant mažensiam judėjimo kvanto dydžiui. Jeigu taip ir atsitiktų, tai būtų nepriklausomas eksperimentinis modelio «Т» patvirtinimas.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Modelis "T"
StandartinėParašytas: 22 Geg 2010, 13:21 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
(Tęsinys)

Kaip modelis «Т» prognozuoja ir paaiškina tarptipinius santykius

Visi be išimties tarptipiniai santykiai labai akivaizdžiai prognozuojami ir paaiškinami fiziologinio modelio pagalba. Apie prognozės kokybę galima būtų spręsti pagal modelio su socionikoje žinomų tarptipinių santykių dėsningumais išvadų palyginimą. Autorius nerado prieštaravimų su žinomais dėsningumais, detalesnę palyginamąją analizę gali padaryti kiti autoriai.

Išnagrinėsime teorines modelio išvadas tiktai keleto įdomiausių tarptipinių santykių atveju (pavyzdžiu imdami intuityvaus-loginio ekstraverto santykius).
Analizuodami kertine laikysime tokią taisyklę: jeigu individo «viduje» įvairios funkcijos lengvai sąveikauja viena su kita, tai išorinio bendravimo situacijose kiekvieno individo funkcijos tiesiogiai sąveikauja su aplinkinių pagrindinai to paties pavadinimo funkcijomis (logika – su logika, sensorika – su sensorika, ir t.t.). Jeigu partneris vienas, tai kiekviena funkcija bendrauja su to paties pavadinimo šio partnerio funkcija. Ši taisyklė išplaukia iš to, kad vykstant skirtingų pavadinimų funkcijų informaciniam metabolizmui individo viduje funkcijos turi tam tikrą bendrą bendravimo kalbą pereinamo neuroninio sužadinimo ir slopinimo pavidalu. Bendravime tarp individų tokios kalbos nėra, yra tiktai kiekvienai funkcinei sferai specifinė simbolinė kalba, ir galioja taisyklė, kad panašus suvokia tiktai panašų. Kad svetimas loginis argumentas būtų suvoktas, jis turi paveikti logiką. Kad svetima stipri, bet tyli emocija būtų suvokta būtent kaip stipri emocija, o ne kaip labai silpnas sensorinis triukšmas, ji iš pradžių privalo surasti individe specifinį emocinį rezonansą, ir pan. Šia taisykle mes ir remsimės. Analizuodami taip pat atsižvelgsime į iš funkcijų siunčiamų signalų charakteristikų atitikimą arba neatitikimą bendravimo partnerio atitinkamų įeinančių filtrų pralaidumo juostai.

Santykiai su dualu
ILE (aIž aLa žSž žEa) dualas yra SEI (žSa žEž aIa aLž). ILE programinė intuicija savo aukšto intensyvumo signalais lengvai paveikia kaip SEI kontaktinės intuicijos sužadinimo kanalą, taip ir slopinimo kanalą, sudarydama su ja rezonansą sužadinimo kanale. Rezultate SEI intuicija valdomai stimuliuojama, patekdama į pavaldų Don Kichoto intuicijos valdymą. Atgalinis poveikis iš SEI intuicijos pusės į ILE intuiciją gali tiktai sužadinti ILE intuiciją, tačiau negali jos slopinti — dėl jos slenkstinio slopinamojo filtro neatitikimo, reikalaujančio silpnų, mažo intensyvumo signalų, kurių negali užtikrinti «stipriasignalė» SEI intuicija. Tas pats vyksta atgaline kryptimi nuo SEI Don Kichoto sensorikos atžvilgiu: kaip jos sužadinamasis, taip ir slopinamasis įėjimas visiškai atitinka žemo intensyvumno SEI programinės sensorikos signalus, kuri ir užgrobia ILE kontaktinės sensorikos valdymą. Atgalinis poveikis į SEI iš ILE kontaktinės sensorikos pusės yra tiktai stimuliuojantis, bet ne slopinantis, todėl sensorinis valdymas, sensorinė manipuliacija vyksta tiktai į vieną pusę: nuo SEI link ILE.

Kas vyksta su dualų kūrybine ir mobilizacine funkcijomis? SEI kūrybinė etika pagal savo sužadinamojo slenkstinio filtro reikšmę patenka į rezonansą su ILE mobilizacine etika, kartu SEI etika savo siunčiamais silpno intensyvumo signalais stimuliuoja, sužadina ILE mobilizacinę etiką, tačiau slopinti, valdyti jos negali. Užtat ILE mobilizacinė etika savo grįžtamąja įtaka geba paveikti ir SEI etikos sužadinamąjį, ir slopinamąjį įėjimą, tuo pačiu reguliuodama ir savo pačios sužadinimą: nuslopindama jį per SEI etikos slopinimą, kada jos sužadinamasis poveikis Don Kichotui tampa pernelyg apsunkinantis ir eikvojantis energiją. Dirbtinai sužadinta per SEI išorinę stimuliaciją Don Kichoto mobilizacinė etika sustiprina valdymo įtakas ir į jo paties sensoriką. Tuo pačiu ILE kontaktinė sensorika pradeda būti realiai valdoma ne tiktai iš SEI programinės sensorikos pusės, bet ir iš jo paties mobilizacinės funkcijos pusės.

Suprantama, amaloginis vaizdas stebimas ir simetriškai atbuline kryptimi, nuo ILE link SEI, pastarajam taip pat atgyja jo mobilizacinė funkcija (tai yra ketvirtoji modelyje «Т»), sustiprėja jos įtaka į savo paties kontaktinę funkciją ir į dualo kūrybinę funkciją.

Padarysime dualinės tarpusavio sąveikos išvadas. Kiekvienam santykių dalyviui įvyksta nežymus programinės funkcijos pagyvėjimas. Labiau išreikštas ketvirtosios, mobilizacinės funkcijos pagyvėjimas, kuri švelniai stimuliuojama iš dualo kūrybinės funkcijos pusės (stimuliavimo švelnumas pasiekiamas tuo, kad dualo kūrybinė funkcija atgaline kryptimi gali būti valdoma ir slopinama iš jos sužadinamos individo mobilizacinės funkcijos pusės). Mobilizacinės funkcijos pagyvėjimo ir stimuliavimo-valdymo įtakos kaip iš jos pusės, taip ir iš dualo programinės funkcijos pusės dėka, iš esmės pagyvėja trečioji, kontaktinė individo funkcija. Kas dėl abipusio valdymo, tai kontaktinė funkcija patenka į gana stiprią priklausomybę nuo dualo programinės funkcijos, tuomet kai individo kūrybinė funkcija iš viso tik sustiprina savo jautrumą užsakymams iš dualo mažai aktyvios mobilizacinės funkcijos pusės, pagrindinai išsaugodama valdymą iš savo paties programinės funkcijos pusės. Bendra išvada: pagyvėjimas ir juntamas visų funkcijų darbo išsilyginimas, be to lanksčios kūrybinė ir kontaktinė funkcijos patenka tarsi į dualinės poros tarpusavio valdymą, kur kūrybinės funkcijos atžvilgiu ir toliau vyrauja savo paties įtaka, o kontaktinės atžvilgiu — vyrauja dualo įtaka.

Santykiai su konfliktiniu tipu
ILE (aIž aLa žSž žEa) konfliktinis tipas yra ESI (žEa žSž aLa aIž). ILE mobilizacinė etika patiria staigią sužadinimo įtaką iš konfliktinio ESI tipo programinės etikos pusės. Skirtingai nuo sužadinimo iš dualo kūrybinės funkcijos pusės, konfliktinio tipo vykdomas mobilizacinės funkcijos sužadinimas neturi grįžtamojo slopinimo ryšio kilpos. Sužadinama individo mobilizacinė funkcija negali savo priešpriešine slopinimo įtaka nuleisti «garo» iš konfliktinio tipo programinės funkcijos, kadangi mobilizacinės funkcijos signalas dėl slenksčių aukščio nesutapimo neina per svetimos programinės funkcijos įėjimo slopinamąjį filtrą. Kuo smarkiau «įkaista» mobilizacinė funkcija, tuo stipriau kartu ji sužadina ir konfliktinio tipo programinę funkciją, tačiau nedarydama jai jokio slopinamojo poveikio. Tačiau jeigu konfliktinio tipo programinė funkcija gali nepailsdama dirbti nuolatos, tai nuolatinis individo mobilizacinės funkcijos įjungimas reikalauja labai didelių adaptacinės įtampos ir psichinės energijos sąnaudų, kas sukelia greitą nuovargį.

Individo kūrybinė ir kontaktinė funkcijos, vienok, randa pilną tarpusavio supratimą atitinkamai su konfliktinio tipo kontaktine ir kūrybine funkcijomis (slenksčių vienodumas), kartu išsaugomas labai švelnus individo kūrybinės funkcijos dominavimas prieš konfliktinio tipo kontaktinę funkciją, o konfliktinio tipo kūrybinės funkcijos — prieš individo kontaktinę funkciją.

Kūrybinė ir kontaktinė funkcijos yra lanksti manipuliatyvinė pora, tradiciškai naudojama taip vadinamo «saloninio flirto» situacijose, tai yra paviršutiniškuose kontaktuose su naujais žmonėmis. Todėl paviršutiniškuose kontaktuose ryškiai pasireiškiantis gilus šių funkcijų «sintoniškumas» su konfliktiniu tipu, primenantis santykius su tapatuku, pilnai gali laikinai labai papirkti geros tarpusavio sąveikos ir savitarpio supratimo iliuzija. Tačiau šita iliuzija galima tiktai «saloninio flirto», žaidimo situacijose, kol programinės funkcijos tyli, ir pasibaigia tuojau pat vykstant tolesniam suartėjimui ir santykių gilėjimui.

Kai tiktai programinės funkcijos pradeda užduoti toną, jos greitai sukelia abipusį ir beveik «fizinį» mobilizacinių funkcijų išsekimą. Pirmoje eilėje atsiranda susierzinimas dėl neįveikiamos prarajos tarp vertybių sistemų suvokimo. Kuomet sūnus-SEE pradeda traukti pinigus iš tėvo-LII, šis pradeda jo tyliai neapkęsti («Tu nors vieną knygutę per šiuos metus perskaitei? Godūnai ir šantažistai gali padaryti karjerą tiktai kaip banditai»). Savo ruožtu, SEE negali nuslėpti nuoširdžios paniekos LII terliojimuisi su jo taip mėgstamais apskaičiavimais ir popierizmu («O kurgi pinigai už tai, tėveli?»).

Taigi, bendraujant konfliktiniams tipams stimuliuojama programinė funkcija, o mobilizacinė (skaudžioji) funkcija patenka į nevaldomą ir skaudžiai sekinantį rezonansą. Kūrybinė ir kontaktinė funkcijos dirba kartu ir sintoniškai su konfliktinio tipo kontaktine ir kūrybine funkcijomis, kas esant paviršutiniškam bendravimui (programinės funkcijos maskavimo sąlygomis, pavyzdžiui, esant lengvam «saloniniam flirtui») gali sudaryti komfortiškos sąveikos ir tarpusavio supratimo iliuziją. Kartu taip pat reikia atminti, kad «individo viduje» jo kūrybinė ir kontaktinė funkcijos sąveikauja viena su kita tiktai bėdinai ir su didele įtampa — dėl slenksčių aukščio nesutapimų. Todėl šios funkcijų poros pagyvėjimą paviršutiniško «saloninio» bendravimo metu, tame tarpe bendraujant su konfliktiniu tipu, palaiko tiktai išorinė stimuliacija ir tai nėra kūrybiškai produktyvu vidinio informacinio metabolizmo plotmėje.

Santykiai su socialinio užsakymo imtuvu
«Užsakovo» vaidmenyje esančiam ILE (aIž aLa žSž žEa) socialinio užsakymo imtuvas yra EIE (aEž aIa žLž žSa). Svarbu, kad šis santykis yra asimetrinis. Pažiūrėkime, kaip užgimsta šio santykio asimetrija pagal mūsų psichofiziologinį modelį. ILE programinė funkcija (šiuo konkrečiu atveju — intuicija) valdo „užsakomojo“ kūrybinę funkciją kaip per sužadinimo kanalą, taip ir per slopinimo kanalą. Atbuline kryptimi užsakovo programinė funkcija tiktai sužadinama ir sustiprėja. Užsakovo kūrybinė funkcija nesąveikauja su to paties pavadinimo užsakomojo kontaktine funkcija — jos turi iš esmės skirtingus slenksčius.

Užsakovo kontaktinė funkcija sustiprina (bet ne slopina) užsakomojo mobilizacinę funkciją, tačiau užsakomojo mobilizacinė funkcija sugeba atbuline kryptimi valdyti užsakovo kontaktinės funkcijos kaip sužadinamąjį, taip ir slopinamąjį įėjimus. Todėl mobilizacinės funkcijos stimuliavimas užsakomajam atrodo nevarginantis. Užsakovo mobilizacinė funkcija slopina (bet ne sužadina) užsakomojo programinę funkciją. Tas pat, ir dar didesniu mąstu, vyksta atbuline kryptimi: dominuojanti užsakomojo programinė funkcija slopina ir užgniaužia užsakovo mobilizacinę funkciją.

Sąntykių asimetriją sudaro tai, kad užsakovas savo dominuojančia programine funkcija ima griežtai valdančiai kontroliuoti užsakomojo kūrybinę funkciją ir tuo pat metu savo mobilizacine funkcija lengvai prislopina užsakomojo programinę funkciją. Kartu paties užsakovo programinė funkcija tiktai stimuliuojama ir sustiprėja, o jo kūrybinė funkcija apskritai nesąveikauja su užsakomojo to paties pavadinimo kontaktine funkcija. Priešpriešiniam poveikiui į užsakovą užsakomasis gali ir yra priverstas naudoti tiktai savąją daug energijos eikvojančią mobilizacinę funkciją. Savo programine funkcija jis, tarp kitko, aktyviai slopina užsakovo mobilizacinę funkciją, tačiau užsakovas, dėl savo mobilizacinės funkcijos «nustūmimo» į tolimąjį hierarchinį kampą, šito greičiausiai apskritai nepastebi.

Užsakomasis patenka į priklausomybę nuo užsakovo, tačiau ši priklausomybė paliečia tiktai jo kūrybinę funkciją ir nėra pernelyg energiją eikvojanti ir slegianti (kaip būtų kontroliuojamojo atveju), kadangi užsakomojo mobilizacinė funkcija nejaučia hipersužadinimo, o jo beveik taip pat greitai išsenkanti kontaktinė funkcija apskritai nesąveikauja su užsakovo funkcijomis.

Santykiai su kontroliuojamuoju
ILE tipui (aIž aLa žSž žEa) kontroliuojamuoju yra LSI (žLa žSž aEa aIž).
Šiuo atveju per intuiciją (programinę kontrolieriui ir mobilizacinę kontroliuojamajam) vyksta abipusis rezonansinis sustiprėjimas, lengvai toleruojamas ir nepastebimas kontrolieriui ir gana skausmingas kontroliuojamajam, priverstam bendravime su kontrolieriumi įrežti «stajerio» režimu savo «sprinterinę» ir daug energijos eikvojančią mobilizacinę funkciją. Šia prasme situacija panaši į artimą bendravimą su konfliktiniu tipu, tiktai šiuo atveju santykiai yra asimetriniai - kenčia vien tiktai kontroliuojamojo mobilizacinė funkcija.

ILE kūrybinė logika visiškai užslopina kontroliuojamojo LSI programinę logiką, veikdama į jos slopinimo kanalą. Gi atbulinis poveikis apskritai nevyksta, kadangi LSI žemasignalė logika nesugeba veikti neį į sužadinamąjį, nei į slopinamąjį Don Kichoto logikos įėjimą. Tokiu būdu, kontrolierius visiškai nepastebi savo kontroliuojamojo programinės funkcijos, o kontroliuojamojo programinė funkcija slopinama, gniuždoma dėl sąveikos su kontrolieriaus kūrybine funkcija.
Pagal sensoriką (kontaktinę kontrolieriui ILE ir kūrybinę kontroliuojamajam LSI) vyksta abipusis sintoninis susiliejimas su abipusiu sužadinimu ir slopinimu (visų slenksčių vienodumas), tai yra su bendru šios funkcijos valdymu. Iš esmės, tai vienintelė funkcija, kurioje kontroliuojamasis turi šansą realizuotis santykiuose su savo kontrolieriumi, bet ir tai tiktai lygiais pagrindais.

Kas dėl likusios paskutinės funkcijos, etikos (mobilizacinės kontrolieriui ir kontaktinės kontroliuojamajam), tai kontroliuojamojo kontaktinė funkcija slopina ir užgniaužia kontrolieriaus mobilizacinę funkciją (žiūrėkite į slenksčius!), gi pati jinai šitos slopinamos partnerio funkcijos buvimo tarsi visiškai nepastebi. Net jeigu kontrolieriaus mobilizacinė funkcija ir nebūtų užgniaužta, tai dėl slenksčių neatitikimo jinai vis tiek negalėtų paveikti nei sužadinamojo, nei slopinamojo kontroliuojamojo kontaktinės funkcijos įėjimų. Tokiu būdu, palyginti retai ir epizodiškai naudojama kontroliuojamojo kontaktinė funkcija ima viršų prieš dar rečiau naudojamą kontrolieriaus mobilizacinę funkciją, kas kontroliuojamajam akivaizdžiai yra gana silpna paguoda. Tarpusavio santykių asimetrija akivaizdi. Kuo smarkiau išreikštas bendras kontrolieriaus ir kontroliuojamojo vertiškumas, tuo stipresnis kiekvieno iš jų programinės funkcijos dominavimas ir mobilizacinės funkcijos subdominavimas, ir tuo ryškiau išreikšta ir jų santykių asimetrija. Kontrolieriaus spaudimas kontroliuojamajam gali būti toks didžiulis ir nemalonus, kad netgi pirmosios kvadros IMTipai («apdairieji demokratai») dažnai savo IMTipams-kontrolieriams jaučia kažką panašaus į ksenofobiją. LSI, reikia manyti, taip pat skaudžiai priima savo aplinkoje ILE IMTipo «kontrolierius».

Dalykiniai santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su SLE (aSž aLa žIž žEa). Remiantis slenksčių reikšmėmis, nesunku matyti, kad kiekvieno partnerio programinę funkciją slopina ir sekina kito partnerio kontaktinė funkcija. Gi kontaktinės funkcijos tų pačių pavadinimų parnerių funkcijų poveikio iš šalies nejaučia (slenksčių neatitikimas). Kiekvieno iš partnerių kūrybinė funkcija visiškai sutampįa (ir pavadinimu, ir visais slenksčiais) su kito partnerio kūrybine funkcija, kas sukelia jų sintoninę rezonansinę sąveiką su subtiliu abipusiu valdymu — reikai mantyti, dėl šios priežasties santykiai ir gavo «dalykinių» pavadinimą. Mobilizacinės funkcijos taip pat sutampa ir pavadinimais, ir visais slenksčiais. Tačiau dėl slopinamojo ir sužadinamojo slenksčių nelygybės tarpusavis sintoninis valdymas, lygiai kaip ir apskritai šių funkcijų slopinimas nevyksta. Vyksta tiktai jų rezonansinis sustiprėjimas, kuris kiekvienam dalyviui neatrodo pernelyg keblus, kadangi į rezonansą iš abiejų pusių sueina subdominantinės funkcijos. Netiesiogiai švelnios mobilizacinės funkcijos aktyvacijos dėka dar švelniau aktyvizuojasi ir jos valdoma kontaktinė funkcija. Kadangi dalykinių santykių rezultate aktyvizuojasi abi subdominantinio nalumo funkcijos, todėl dalykinių santykių rėmuose bet kurio iš partnerių naliniai bruožai tarsi niveliuojasi. Racionalai tampa iracionalesni, iracionalai — racionalesni. Faktiškai, dalykiniai santykiai inicijuoja jų dalyvius tarsi užeinančiai inicialinei akcentuacijai.

Giminiški santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su IEE (aIž aEa žSž žLa). Partnerių programinės ir kontaktinės funkcijos tapačios ir detaliai sutampa — ir pavadinimu, ir slenksčiais. Programinės funkcijos sueina į rezonansą pagal sužadinimo kanalus ir sustiprėja. Kontaktinės funkcijos, kurių visi slenksčiai suptampa — ir pagal sužadinimą, ir pagal slopinimą, įeina į rezonansinį-sintoninį tarpusavyje susipynusį «bendro valdymo» režimą. Tačiau jų stimuliacija ir valdymas iš atitinkamų mobilizacinių funkcijų pusės susilpnėja, kadangi susilpnėja pačios mobilizacinės funkcijos: jos yra slopinamos iš partnerių kūrybinių funkcijų pusės. Kūrybinės funkcijos nejaučia poveikio iš to paties pavadinimo partnerio funkcijų pusės.

Bendras vaizdas atrodo kaip rezonansinis programinių funkcijų sustiprėjimas, nekintama partnerių kūrybinių funkcijų būsena, sintoninis kontaktinių funkcijų susiliejimas su jų priklausomybės nuo jų pačių mobilizacinių susilpnėjimu, mobilizacinės funkcijos slopinamos. Bendras vaizdas iš dalies primena išprovokuotą (užėjusią) terminalinę akcentuaciją.

Miražiniai santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su IEI (žIa žEž aSa aLž).
To paties pavadinimo partnerių programinės funkcijos slopina viena kitą (dėl įėjimų sužadinamųjų slenksčių nesutapimo sustiprėjimas nevyksta, o tarpusavio slopinimas vyksta pilnu mąstu — signalo intensyvumas kiekvienos funkcijos išėjime visiškai atitinka partnerio funkcijos slopinamojo įėjimo pralaidumo juostą). Vieno partnerio mobilizacinė funkcija sąveikauja su kito kūrybine funkcija. To rezultate mobilizacinė funkcija nuosaikiai sustiprėja, taip pat įgaudama kontrolę partnerio kūrybinei funkcijai. Partnerių kontaktinės funkcijos yra to paties pavadinimo, bet dėl slenksčių nesutapimo tiktai labai silpnai stimuliuoja viena kitą.

Kaip galutinė išdava, kiekvienam miražinių santykių dalyviui smarkiai susilpnėja programinės funkcijos vaidmuo, jį pakeisti imasi švelniai augantis mobilizacinės funkcijos vaidmuo. Kūrybinės funkcijos ryšys su programine dalinai silpsta, bet išauga jos rezonansinis ryšys su partnerio mobilizacine funkcija. Mobilizacinės funkcijos aktyvacija nesukelia diskomforto, kadangi mobilizacinė funkcija išsaugo kontrolę ją aktyvuojančiai partnerio kūrybinei funkcijai.

Produktyvus bendravimas tarp partnerių vyksta daugiausia jų kūrybinės, mobilizacinės ir žymiai mažesniu mąstu kontaktinės funkcijos kalba, be to «aktyvi kalba» (turinti poveikį partneriui) įmanoma tiktai mobilizacinės ir, mažesniu mąstu, kontaktinės funkcijų kanalais.

Tapatumo santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su kitu ILE (aIž aLa žSž žEa). Programinės funkcijos tokiame bendravime rezonansiškai sustiprėja, padidindamos savo nepusiausvyrumą (jų produkuojamas ir rezonansiškai sustiprintas signalas neveikia slopinamojo įėjimo dėl slenksčių nesutapimo). Partnerių kūrybinės funkcijos tarsi «subendrėja», sudaro glaudžiai persipynusį sintoninį susiliejimą, įgaudamos abipuses viena kitai sužadinančią ir slopinančią įtakas; tas pats vyksta su kontaktinėmis funkcijomis. Mobilizacinės funkcijos rezonansiškai sustiprėja panašiai kaip programinės, tačiau šio sustiprėjimo laispnis žymiai mažesnis — dėl mobilizacinių funkcijų pradinio prislėgimo, subdominavimo. Santykiai pakankamai komfortiški ir išnaudojamos visos partnerių funkcijos. Bendravimas tarp partnerių gali vykti bet kurių funkcijų kalba, nors labiausiai dialogui pritaikytos pasirodo, žinoma, lengvai valdomos (o šiuo atveju — ir abipusiškai valdomos) pusiausvyros funkcijos: kūrybinė ir kontaktinė.

Kvazitapatumo santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su LIE (aLž aIa žEž žSa). Programinė funkcija sujaudinimo kanalu sueina į rezonansą su partnerio kūrybine funkcija, dėka to abi šios funkcijos sustiprėja, o kūrybinė funkcija, be to, pradeda lanksčiai reaguoti į partnerio programinės funkcijos užsakymus (yra jos valdoma kaip sužadinimo kanalu, taip ir savo slopinimo kanalu). Tas pats atsitinka su kontaktine ir mobilizacine funkcijomis. Jos taip pat tarpusavyje rezonansiškai sustiprėja, kartu kiekvieno iš partnerių kontaktinę funkciją pradeda dalinai valdyti ne tiktai jo paties mobilizacinė funkcija, bet ir bendravimo partnerio mobilizacinė funkcija. Kaip ir tapatumo santykių atveju, partneriams bendraujant efektyviai naudojamos visos keturios funkcijos. Atsižvelgiant į psichofiziologinį funkcijų sąveikos paveikslą, kvazitapačių santykių skirtumą sudaro tai, kad sustiprėja partnerių «komandinis-administracinis» jų programinių ir dalinai mobilizacinių funkcijų vaidmuo, kuriam pavaldžios tampa taip pat kūrybinė ir kontaktinė partnerių funkcijos. Gi savarankiškas kūrybinės ir kontaktinės funkcijų kreatyvinis vaidmuo, atvirkščiai, susilpnėja. Būtent, kiekvieno subjekto atskirai kūrybinės ir kontaktinės funkcijų «susiporavimas» turi susidurti su dar didesniais sunkumais. Tam tikra prasme visa tai turi būti dalinai ekvivalentiška sukeltos terminalinės akcentuacijos efektui.

Gi tapačių santykių atveju paveikslas buvo atvirkštinis: ten kūrybinė ir kontaktinė funkcijos partnerių bendravimo metu tam tikra prasme «atitrūkdavo» nuo savo įprastų «šeimininkų-tvarkytojų»: programinės ir mobilizacinės funkcijų, pradėdavo gyventi labiau savarankišką gyvenimą (nors ir ne kreatyvinį, o greičiau komunikacinį), sueidamos į glaudų bendravimą su analogiška partnerio funkcija. Be to tapačių santykių atveju su normaliais sunkumais susiduriantis vidinis kūrybinės ir kontaktinės funkcijų «susiporavimas», skirtingai nuo kvazitapačių santykių, šiek tiek palengvėdavo.

Visiškos priešingybės santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su ILI (žIa žLž aSa aEž). Visos partnerių funkcijos sutampa pavadinimais, bet iš principo yra skirtingos slenksčiais. Tam tikra labai nuosaiki abipusiškai stimuliuojanti tarpusavio sąveika galima tarp partnerių kūrybinių ir kontaktinių funkcijų — nepaisant jų slenksčių neatitikimo. Reikalas tas, kad pagal 2 lentelę, kūrybinė ir kontaktinė funkcijos turi šiek tiek mažesnę slenksčių amplitudę palyginus su programine ir mobilizacine funkcijomis, o todėl ir įveikti šiuos slenksčius jų nesutapimo atveju kūrybinei ir kontaktinei funkcijoms vis dėlto truputį paprasčiau, palyginus su programine ir mobilizacine.

Partnerių programinės funkcijos energingai slopina viena kitą (šių funkcijų išėjimai neatitinka to paties pavadinimo partnerio funkcijų sužadinimo slenksčių filtrų, bet užtat atitinka šių funkcijų slopinimo slenksčių filtrus). Tas pats vyksta su mobilizacinėmis funkcijomis.

Bendravimą slegia kūrybinės ir kontaktinės funkcijų panaudojimas ir todėl linkstama pereiti į jų klubo kalbą (pateiktame pavyzdyje — į «praktikų » klubo kalbą). Tačiau dėl jų slenksčių neatitikimo partneriams gali kilti susierzinimas pajaučiant tai, kad partneriai nelabai gerai girdi ir supranta vienas kitą. Bendravimo rezultate gali atsirasti taip pat nemalonus «gyvenimo tikslų vakumo» pojūtis — dėl programinės ir mobilizacinės funkcijų užgniaužimo.

2 lentelė. Empirinės sužadinimo slenksčių reikšmės sąlyginiais vienetais (sunormintos pagal populiacinį vidurkį), apskaičiuotos pagal anketas funkcijoms skirtingose pozicijose požymių «nerūpestingi-apdairūs» ir «nuolaidūs-užsispyrę» su 8-nių klasterių pagalba. Intravertų sklenksčiai dėl sulyginimo su ekstravertais skaičiavimuose paimti su priešingu ženklu.
........................! Programinė pozicija....!....Kūrybinė pozicija....!....Kontaktinė pozicija....!....Mobilizacinė pozicija
------------------------!----------------------------!----------------------------!-------------------------------!-----------------------------
Keturių K. Jungo ....! ........................... ! .......................... ! ............................. !
funkcijų vidurkis....! ........1,82 ..............!..........1,66 ............!......... -1,17 .............!............ -1,35

Superego santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) jie susiklosto su SEE (aSž aEa žIž žLa). Vieno partnerio programinė funkcija sąveikauja su kito partnerio kontaktine funkcija. Kartu kontaktinė funkcija slopina, prislegia programinę, pati gi nepajusdama poveikio. Vieno partnerio kūrybinė funkcija slopina kito partnerio mobilizacinę funkciją, pati vėl gi nejausdama atgalinio poveikio. Tokiu būdu, SUPEREGO santykiuose kiekvienam jų dalyviui slopinamos nepusiausviros funkcijos (programinė ir mobilizacinė), tuo metu kai pusiausvyrų funkcijų – kūrybinės ir kontaktinės — darbas išlieka nepakitęs (nestimuliuojamas ir neslopinamas). Nežiūrint vienos krypties nepusiausvirų funkcijų slopinimo, kitokia informacinė apykaita tarp dalyvių funkcijų nevyksta. Dėl nepusiausvyrų funkcijų prislopinimo ir to, kad nėra atgalinio ryšio su partnerio funkcijomis (bet kuria ir keturių funkcijų) bendravimo dalyviams turėtų atsirasti kontakto paviršutiniškumo jausmas, o taip pat jausmas, kad neįmanoma įsiskverbti į partnerio «esmę», jausmas, kad yra kažkokia nematoma siena, trukdanti klausyti, girdėti ir suprasti vienam kitą. Pagal atsiradusį galutinį efektą superego santykiai turėtų priminti pojūčius, atsirandančius esant pilnos priešingybės santykiamss. Skirtumas yra, ko gera, toks, kad nejaučiamas nusivylimas. Pilnos priešingybės santykių atveju bendravimo rezultate gali atsirasti tam tikras nusivylimas — dėl partnerių, priklausančių vienam socioniniam klubui, pradinio interesų bendrumo. Gi superego santykių atveju pradiniai klubai skirtingi, pradinio interesų bendrumo nėra, ir bendravimas tiktai patvirtina, kad gilus, abipusiai suinteresuotas kontaktas neįmanomas. Antrasis skirtumas — tas, kad superego santykių atveju informacinė apykaita tarp partnerių yra dar sunkesnė (pilnos priešingybės santykių atveju ji tegu ir sunkios formos, bet vis dėlto vyksta bendro klubo centrinių funkcijų rėmuose, kūrybinės ir kontaktinės).

Pusiau dualiniai santykiai
ILE (aIž aLa žSž žEa) šie santykiai susiklosto su SLI (žSa žLž aIa aEž). Programinė funkcija sąveikauja su partnerio kontaktine funkcija, valdydama ją ir pagal sužadinimą, ir pagal slopinimą, tai yra efektyviai manipuliuoja svetima kontaktine funkcija. Atbuline kryptimi svetima kontaktinė funkcija stimuliuoja subjekto programinę funkciją. Kūrybinė funkcija yra to paties pavadinimo su partnerio kūrybine funkcija, tačiau kontaktas tarp jų sunkus dėl slenksčių nesutapimo, vis dėlto dėl savo centrinės padėties (ir todėl mažos absoliučios slenksčių reikšmių amplitudės) kūrybinės funkcijos visgi silpnai sąveikauja tarpusavyje, švelniai stimuliuodamos viena kitą.

Mobilizacinės funkcijos taip pat sutampa pavadinimais, bet dėl priešingo savo sužadinamųjų ir slopinamųjų filtrų poliariškumo ne sužadina, o tiktai slopina ir užgniaužia viena kitą. Galutinis bendravimo rezultatas pasireiškia programinės funkcijos sustiprėjimu, kuri pradeda valdyti ne tiktai savąją kūrybinę funkciją, bet ir partnerio kontaktinę funkciją, pagal savo norą priversdama ją arba kalbėti, arba nutilti. Kūrybinės funkcijos bando keistis informacija ir lengvai stimuliuoja viena kitą, bet susidurdamos su sunkumais ir abipusiu «kurtumu».

Kontakinė funkcija dirba pagal partnerio užsakymą ir tam tikru mąstu jo kontroliuojama. Mobilizacinė funkcija bendravimo metu saikingai slopinama ir todėl reiškiasi retokai. Kuomet gi jinai «prabyla», tai tuo nuslopina atitinkamą partnerio mobilizacinę funkciją, todėl jos vis tiek niekas negirdi.
Reali tarpusavio sąveika vyksta pagal programinę, kontaktinę ir kūrybinę partnerių funkcijas. Kiekvieno dalyvio programinę funkciją gerai girdi jo partneris, kadangi jos «balsas» projektuojasi į partnerio kontaktinę funkciją, priversdamas ją paklusti ir nusileisti.

Jeigu pateiktume pavyzdį apie kitą pusiau dualinę porą, LII ir EIE, tai LII be ceremonijų tardo arba grubiai nutraukia savo pusiau dualo EIE kontaktinę logiką, o EIE nuolankiai paklūsta. Užtat EIE taip pat beceremoniškas su LII emocijų demonstravimo klausimais, o LII nuolankiai pakūsta ir labai stengiasi «emociškai pasirodyti» Hamletui. Sensorinės temos LII pokalbyje su EIE praktiškai nekyla (mobilizacinės funkcijos užgniaužtos ir apskritai blogai girdi viena kitą dėl sužadinamųjų slenksčių nesiderinimo), o kiekvieno iš šių bendraujančių tipų kūrybinė intuicija «dirba per vatą» — partneris įsiklauso į svetimą kūrybinę funkciją, bet jam tai kelia įtampą ir neužtrunka pernelyg ilgai. Todėl svetimos intuityvios kalbos (vykstančios, pavyzdžiui, įgarsinamų euristiniu fantazijų pavidalu) nors ir nepraslysta pro ausis, bet ir iškart nesugriebiamos. Realus apsikeitimas informacija vyksta tiktai programinės ir kontaktinės funkcijų kalba, šiuo atveju — logikos ir etikos. Dėl kitokio nalumo funkcijų nedalyvavimo pilnavertiškas apsikeitimas naudinga informacija tokiame bendravime, bendrai kalbant, beveik nevyksta (nebent tiktai kiekvieno programinė funkcija „užvynioja sau ant ūso“ kokį nors naudingą atsitiktinį faktelį arba emocinį įspūdį). Tuo pat metu tokio pobūdžio santykiai nėra ir varginantys.

Dėl vietos ekonomijos mes čia išnagrinėjome ne visus tarptipinių santykių pavyzdžius. Tačiau ir likusieji santykiai, remiantis fiziologiniu IMTipo modeliu, įgauna tokį pat aiškų ir detalų interpretavimą, kurį kiekvienas gali pasitikrinti savarankiškai, pakartojęs mūsų pasiūlytą samprotavimų algoritmą remiantis modeliu «Т».

Tai, kas šiame skyriuje pasakyta apie tarptipinių santykių ypatumus tiesiogiai išvedama iš sąveikaujančių IMTipų modelių «Т». Nei viena iš pateiktų savybių nepasiskolinta iš empirinių tarptipinių santykių aprašymų. Jeigu gautieji tarptipinių santykių portretai atitinka stebimus praktikoje, į tai reikia žiūrėti kaip į įtikinamą argumentą modelio «Т» privalumų naudai. Mūsų nuomone, tarptipinių santykių aiškinimas remiantis senu socioniniu modeliu «А» (palyginus su modeliu «Т») vyksta žymiai sunkiau ir su pritempimais, jis taip pat ne toks detalus ir mažiau vienareikšmiškas prognozuojamų santykių ypatybių požiūriu.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
 Pranešimo tema: Re: Modelis "T"
StandartinėParašytas: 25 Geg 2010, 00:59 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 16 Bir 2004, 15:18
Pranešimai: 3469
Miestas: Vilnius
(Tęsinys)

Kaip modelis «Т» sprendžia senas diferencinės psichofiziologijos problemas
Iliustravus modelio efektyvumą socionikos pavyzdžiu, pats metas pažvelgti ir į antrą jo šaltinį, į aukštosios nervinės veiklos fiziologiją ir į tyrinėjimus diferencinės psichologijos rėmuose, ir pažiūrėti, kaip modelis «Т» randa atsakymus į seniai jų srityse egzistavusius klausimus ir uždavinius, iškeltus praėjusiame šimtmetyje ir neišspręstus iki šių dienų.
Vienas iš senų ir kankinamų klausimų - tai psichofiziologinės ir psichologinės žmogaus asmenybės koreliacijos problema.
Praeito amžiaus 60-aisiais metais įsiliepsnojo diskusija tarp L. Martono ir J. Urbano (1966) iš vienos pusės ir D. А. Grėjaus (1968) - iš kitos. D. А. Gėjus intravertiškumą siejo su silpna sužadinimo atžvilgiu, tai yra aukšto jautrumo nervine sistema. Jis rėmės teoriniais I. P. Pavlovo ir K. Jungo išsakytais teiginiais, o taip pat eile eksperimentinių duomenų. Priešingai, L. Martonas ir J. Urbanas manė, kad intravertai turi stiprią nervinę sistemą, kurioje sužadinimas dominuoja prieš slopinimą, o ekstravertai - silpną nervinę sistemą. L. Martono ir J. Urbano pozicija, atrodytų, solidarizavosi ir su G. Aizenko (1957) nuomone, kuris taip pat manė, kad intravertų sužadinimas vyrauja virš slopinimo, o ekstravertų - atvirkščiai. Žinoma, kad I. P. Pavlovas isteriją siejo su sužadinimo vyravimu, o neurasteniją - su slopinimo vyravimu. Iš to, matyt, G. Aizenkas ir padarė savo išvadą. Aizenkas, kaip matome, ekstraversijos-intraversijos nesiejo su nervinės sistemos stiprumo-silpnumo savybe, tai yra su jos specializavimusi suvokti stiprius arba silpnus signalus, o samprotavimus dėstė tiktai tam tikro abstraktaus balanso tarp sužadinimo ir slopinimo procesų, tai yra nepusiausvyrumo ženklo terminais. Empiriniu pretekstu tokioms išvadoms G. Aizenkui (o taip pat L. Martonui ir J. Urbanui) pasitarnavo, pavyzdžiui, duomenys apie tai, kad intravertai atsakydami į citrinos rūgšties lašą, patekusį ant liežuvio, išskiria keletą kartų daugiau seilių, negu ekstravertai. Iš čia ir sekė išvada apie kažkokį miglotą «sužadinimo vyravimą prieš slopinimą». Tiesa, iš tų pačių arba į juos panašių eksperimentų Oksfordo psichologas D. А. Grėjus darė išvadą apie intraversijos poliaus ryšį su padidintu analizatorių jautrumu, o vadinasi, su nervų sistemos silpnumu.

Vietoj ginčų dėl «teorinių smulkmenų», ar ne geriau ir ne paprasčiau būtų atlikti tiesioginį eksperimentinį patikrinimą? Juo labiau, kad 70-ųjų metų pradžioje buvo ir ekstraversijos klausimynai (pavyzdžiui, to paties G. Aizenko), ir referentinės, laiko patikrintos psichofiziologinės metodikos nervinės sistemos stiprumo-silpnumo išmatavimui. Tokio patikrinimo bandymų ne kartą buvo imtasi rusų fiziologų laboratorijose, kurie užsiiminėjo aukštosios nervinės veiklos fiziologija. K. M. Gurevičius (1970) atrado intravertų su silpna nervine sistema bendrumą. Jo mokinys V. F. Matvejevas atrado intravertų su stipria nervine sistema bendrumą (!). P. А. Žorovas ir L. B. Jermolajeva-Tomina (1971) taip pat nustatė intraversijos ryšį su stipria nervine sistema. V. S. Merlino laboratorijoje buvo nustatyta, intraversijos koreliacija vis dėlto su silpna nervine sistema (!!!). 70-ųjų metų pabaigoje visi supainiojo vieni kitus, taip vienareikšmiškai ir nenustatę psichologinio lygmens požymių ryšio su psichofiziologinio lygmens požymiais. Galų gale šie bandymai sukompromitavo patį fiziologijos mokslą, ir po tragiškos V. D. Nebylicino mirties 1972 metais, kuris tuo metu buvo rusų ANV (aukštosios nervinės veiklos) fiziologijos ir psichofiziologijos «motoru», tyrinėjimai diferencinės psichofiziologijos srityje greitai susitraukė «į nulį». Gi vertiškumo ryšio su nervinės sistemos savybėmis paslaptis liko neatskleista.

Dabar, modelio «Т» požiūriu, mes ir galime pasiūlyti jos įminimą, ir paaiškinti, kur slypėjo aukščiau išvardintų tyrinėjimų metodologinės klaidos.

Pirma, sužadinimo ir slopinimo slenksčiai – tai vis dėlto, matyt, savarankiški ir vienas nuo kito izoliuoti dalykai. Todėl derėjo nagrinėti ne balansus tarp sužadinimo ir slopinimo, o šiuos procesus atskirai – tai pirma. Antra, ir Aizenkas, ir Urbanas, ir Grėjus, panašu, nelabai aiškiai įsivaizdavo, apie ką, būtent, eina kalba – apie slenksčius ar apie kažkokį miglotą sužadinamojo ir slopinamojo procesų «pasireiškimą». Mes modelyje «Т», remdamiesi slenksčiais, kalbame apie sužadinamojo ir slopinamojo kanalo atitinkamų įėjimo filtrų atrankinį suderinimą į žemo intensyvumo arba aukšto intensyvumo signalų diapazonus. Kadangi modelis «Т» veikia, tai todėl, matyt, kaip sužadinimo kanalui, taip ir slopinimo kanalui, svarbios būtent šios charakteristikos. Trečia, eksperimentuose stiprumą-silpnumą nustatant aparatūros pagalba matuojamos ne bendrosios nervinės sistemos savybės, o parcialinės, pavyzdžiui, klausos analizatoriuje (tai yra sensorinėje sferoje). O nustatant ekstraversijos-intraversijos balansą pagal klausimyną nustatomas vertiškumas apskritai, psichologinių funkcijų mišinyje. Vadinasi, esant sutapimui stiprumas-silpnumas jį turi atitikti kaip bendra, o ne kaip parcialinė nervinės sistemos savybė.

Jeigu metodiškai atsižvelgsime į šias svarbias pastabas, tai remiantis modeliu «Т» gausime tokį vaizdą:
1) Ekstraversijos-intraversijos savybė, išmatuota Aizenko klausimyno pagalba, yra fiziologiškai nevienalytė, atspindėdama taip vadinamos «ekstraversijos» poliuje, iš vienos pusės, aukštus sužadinimo slenksčius ir atitinkamą polinkį į stipriasignalinę aplinką, o iš kitos pusės – žemus slopinimo slenksčius ir atitinkamą ekstravertiško individo migdančios silpnasignalės aplinkos šalinimąsi. Pirmoji tendencija susijusi, greičiausiai, su fiziologiniu ergotropiniu dominavimu, antroji – ne. Iš tikrųjų, šios dvi tendencijos išsiskiria ne tiktai fiziologiniame lygmenyje, kadangi jas atitinkantys sužadinamojo ir slopinamojo kanalų slenksčių filtrai nepriklauso vienas nuo kito. Jie gali būti atskirti ir diagnostinio klausimyno lygmenyje. Aukšti sužadinimo slenksčiai pasireikš tiesioginėje stipriasignalinėje individo produkcijoje ir ją atitinkančioje energiją eikvojančioje elgsenos strategijoje. Būtent tai ir yra ekstraversija. Su ekstraversija nesusijusią žemų slopinimo signalų savybę galima pavadinti ekstratimiškumu, sekant socionikoje susiklosčiusia tradicija (dalykas tas, kad «juodąsias» socionines funkcijas priimta vadinti ekstratiminėmis, o būtent joms ir būdingi žemi slopinimo slenksčiai). Ekstratimiškumas pasireiškia ne energijos eikvojimu, ne tiesiogine stipriasignaline produkcija, o tiktai polinkiu vengti silpnasignalinės monotoniškos aplinkos. Ekstravertui nesvarbu, ar įjungtas televizorius, ar aplink jį dirba žmonės, «ar sukasi pasaulis». Jam svarbu, kad jo paties balsas šiame pasaulyje būtų garsus. O štai ekstratimui nesvarbu, «ar garsus jo balsas», jam kaip tik reikia, kad televizorius būtų įjungtas, bendradarbiai dirbtų, pasaulis suktusi, - be to į pasaulį jis gali atkreipti dėmesį grynai epizodiškai, bet kada dėmesys atkreiptas, reikia, kad pasaulis turėtų pakankamai garsų balsą. Esminis yra ir dar vienas skirtumas. Ekstravertas (skirtingai nuo intraverto) nebijo superstiprių dirgiklių, tai jo prigimtinis bruožas (pasirengimas superkrūviams ir kovai, hipofizinės streso-parengties sistemos aktyvumas). Ekstratimui šis bruožas nėra prigimtinis. Jam pilnai pakanka supančios aplinkos prisodrinimo vidutiniais signalais.
Realiai galimos keturios kombinacjos: ekstravertas ekstratimas, intravertas intratimas, ekstravertas intratimas ir intravertas ekstratimas. Pirmieji du deriniai yra nepusiausvyri pagal «bendrą» sužadinamojo ir slopinamojo kanalų slenksčių balansą, paskutinieji du – pusiausvyri. Šis pusiausvyrumas-nepusiausvyrumas pasirekš ir temperamento ypatumuose.

Aizenko klausimynas, deja, matuoja ne gryną ekstraversiją, o ekstraversiją plius ekstratimiškumą, be to ekstraversijos indėlis į suminę skalę vis gi pasirodo didesnis.

Su nervinės sistemos stiprumu-silpnumu, iš principo, gali koreliuoti ekstraversijos-intraversijos savybė kaip ergotropinio dominavimo išraiška, bet vargu ekstratimiškumo-intratimiškumo savybė.
2) Jeigu pažiūrėsime į šio straipsnio skyrių apie Reinino požymių traktavimą remiantis modeliu «Т», tai pamatysime, kad sensorinėje srityje aukšti sužadinimo slenksčiai (stipriasignalė specializacija) būdingi apdairiųjų poliui, o nerūpestingųjų poliui sensorikos srityje būdinga silpnasignalė specializacija. Ekstraversija sutampa su aukštais sensorinės funkcijos sužadinimo slenksčiais tiktai sensorikams, tuo metu kai intuitams aukšti sensorinės funkcijos sužadinimo slenksčiai būdingi, atvirkščiai, intravertams.

Taigi, jeigu plačioje vienalytėje imtyje ieškosime sensorinės srities parcialinio stiprumo-silpnumo, matuojamo aparatūrinių metodikų pagalba, koreliacijos su psichologinio lygmens rodikliais, tai ši koreliacija bus surasta su požymiu «nerūpestingieji-apdairieji», bet jokiu būdu ne su požymiu «ekstravertai-intravertai». Imtyje, sudarytoje maždaug po lygiai iš visų 16-kos informacinio metaboliamo tipų atstovų, nervinės sistemos stiprumo-silpnumo sensorinėje srityje koreliacija su ekstraversija-intraversija, suprantama kaip sužadinimo slenksčių aukštumas, ir privalo būti, ir bus nulinė. Tačiau ji gali nukrypti nuo nulio (be to į įvairias puses), jeigu imtyje vyraus arba sensorikai, arba intuitai.

Kad panašiuose bandymuose būtų gauta ryškiai teigiama ekstraversijos koreliacija su nervinės sistemos stiprumu (darant prielaidą, kad tokia koreliacija apskritai gali egzistuoti), reikia sudaryti eksperimentinę imtį iš vienų sensorikų. Gi jeigu tiriamųjų imtis bus sudaryta iš vienų intuitų, tai, kaip nesunku suprasti, eksperimente tarp ekstraversijos ir nervinės sistemos «stiprumo» gausis stipriai išreikšta neigiama koreliacija. Tokiu būdu, painiava vertiškumo koreliacijos su nervinių procesų stiprumu-silpnumu ženkluose, atrasta K. М. Gurevičiaus, V. F. Matvejevo, V. S. Merlino, P. А. Žorovo ir L. B. Jermolajevos-Tominos eksperimentuose, paaiškinama, greičiausiai, jų tiriamųjų imties struktūros ypatumais. Jeigu žmones į eksperimentą atrinkdavo iš gatvės ir už pinigus, tai susidarydavo imtis su sensorikų dominavimu joje, ir buvo gaunama silpnai teigiama koreliacija tarp ekstrversijos ir «stiprumo». Jeigu tiriamuosius atrikdavo iš studentų tarpo (su įprastu intuitų vyravimu jų aplinkoje), tai galėdavo gauti silpnai neigiamą koreliaciją, ir intravertų polių pradėdavo atitikti stipri nervinė sistema.

Tokiu būdu, visi panašūs eksperimentai, vykdyti praeitame šimtmetyje, buvo metodiškai neteisingai paruošti. Mišrioje imtyje, atspindinčioje populiacinį IMTipų pasiskirstymą, koreliacija tarp nervinės sistemos stiprumo sensorinėje srityje ir ekstraversijos bus maždaug nulinė, tačiau «stiprumo» koreliacija su «apdairumu» turi būti teigiama, idealiu atveju artėjanti prie +1. Jeigu sudarytume imtį vien tiktai iš sensorinių tipų, tai joje gausis stipriai teigiama «stiprumo» koreliacija su ekstraversija, artėjanti prie +1. Gi jeigu eksperimentinę imtį sudarytume tiktai iš intuityvių tipų, tai joje tarp «stiprumo» ir ekstraversijos turi gautis stipriai neigiama koreliacija, idealiu atveju artėjanti prie -1. Žinoma, visa tai teisinga, jeigu ekstraversija ir, sprendžiant iš visko, už jos slypintis ergotropinės sistemos dominavimas iš tikrųjų susiję su referentiniais nervinės sistemos stiprumo rodikliais. Šiame darbe tokia prielaida daroma kaip psichofiziologinio modelio «Т» pagrindo paaiškinimas, bet turėsime omenyje, kad modelis gali būti veiksmingas ir be ryšio su nervinės sistemos stiprumu – jeigu dviejų filtrų vaidmenį jos sužadinimo ir slopinimo įėjimuose atlieka ne absoliutaus jautrumo slenksčiai, o tam tikros kitos fiziologinės charakteristikos (pusrutulių asimetrijos, įvairių mediatorinių sistemų opozicijos rodikliai ir pan.).

Pilnas modelis «Т», arba prie ko veda papildomas nervų sistemos bendrųjų savybių uždavinys
Iki šiol все рассмотрения mes atlikome su paprastu modeliu «Т», atspindinčiu tiktai keturių K. Jungo funkcijų parcialinius slenksčius (slenkstinius filtrus). Tačiau be nervinės sistemos stiprumo-silpnumo parcialinių savybių kiekvienai iš keturių funkcinių sferų ir atskirai kiekvienam iš įėjimo kanalų: sužadinimo arba slopinimo, dar egzistuoja ir taip vadinamos «bendros» nervinės sistemos savybės, atrastos Teplovo-Nebylicino fiziologinės mokyklos darbuose.

Bendra nervinės sistemos savybė pagal sužadinimo stiprumą-silpnumą vienodai taikoma visoms keturioms Jungo funkcijoms. Tai tarsi įėjimo filtras aukštesniojo lygmens signalams, universalus filtras, nepriklausomas nuo konkrečios funkcinės sferos pasirinkimo. Daugelis tyrinėtojų manė, kad bendra savybė pagal sužadinimo proceso stiprumą-silpnumą susijusi su viduriniųjų smegenų kamieno retikuliarinės formacijos ypatybėmis. «Silpniesiems» retikuliarinė formacija yra aktyvesnė ir ramybės būsenoje sudaro aukštesnį jų žievės aktyvacijos lygmenį, padidindama jautrumą silpniems signalams visose psichinėse funkcinėse srityse vienu metu. Gi kas dėl aukščiau aptartų sužadinimo parcialinių slenksčių įvairumo įvairiose funkcinėse sferose ir, dar daugiau, būtinai opozicinių pagal dydį sensorikos ir intuicijos, logikos ir etikos porose, tai mes kol kas negalime spręsti, kokie būtent fiziologiniai mechanizmai lemia šių «pavienių» slenksčių dydį. Mums dabar tiktai svarbu, kad «bendros» ir «parcialinės» savybės susiję, graičiausiai, su skirtingais ir skirtingo lygmens fiziologiniais mechanizmais.

Kas gaunasi persidengiant dviems įėjimo filtrams, vienam — aukšto lygmens filtrui, universaliam, susijusiam su bendra nervinės sistemos savybe, ir antram – parcialiniam, susijusiam tiktai su konkrečios tam tikros funkcijos stiprumu-silpnumu ir atrankiniu jautrumu stipriems ir silpniems signalams?

Jeigu abu filtrai suderinti vieno intensyvumo signalams, tai jų pralaidumas palengvėja, o priešingo intensyvumo signalų pralaidumas dar labiau apsunkinamas. Greičiausiai tai reikia traktuoti ne atsakomosios reakcijos intensyvumo išaugimo arba sumažėjimo požiūriu, а atsakomosios reakcijos tikimybės išaugimo arba sumažėjimo požiūriu be esminės įtakos į jos intensyvumą.

Gi jeigu dviejų skirtingo lygmens filtrų pralaidumo juostos nesutampa, tai sumažėja reakcijos į bet kokius signalus tikimybė, o tokio sudėtingos sandaros filtro bendroji pralaidumo juosta kažkiek pasislenka nuo parcialinio filtro suderinimo į bendro aukštesniojo lygmens filtro suderinimo pusę.
Galimas daiktas, kad šie tikėtini dėsningumai teisingi bet kurios funkcijos kaip sužadinimo kanalui, taip ir slopinimo kanalui.

Pilnas modelis «Т» ILE tipui atrodys taip:
(a/a) aIž aLa žSž žEa (3) — Don Kichoto intratipiniam potipiui (tendencija į aukštus bendro slopinimo signalus);
(a/ž) aIž aLa žSž žEa (4) — Don Kichoto ekstratipiniam potipiui (tendencija į žemus bendro slopinimo signalus).
(a/v) aIž aLa žSž žEa (5) — Don Kichoto «vidurkiui» («vidutinis» bendras slopinimo slenkstis, kurio įtaką į funkcijų parcialinius slopinimo slenksčius galima ignoruoti).

Šiose formulėse palyginus su paprastomis modelio «Т» formulėmis novacija yra tiktai slenksčiai skliausteliuose (žemi, aukšti, vidutiniai), nurodyti trupmenos pavidalu. Indeksas jos skaitiklyje rodo visų funkcijų sužadinamųjų kanalų aukščiausio lygmens «bendro» filtro suderinimą, indeksas vardiklyje — slopinimo kanalų aukščiausio lygmens bendro filtro suderinimą. «Stiprumo» polių nervinės sistemos stiprumo-silpnumo bendroje savybėje atitinka sužadinimo kanalo auksčiausio filtro suderinimas aukšto intensyvumo signalams (indeksas «a»), «silpnumo» polių - jo suderinimas žemo intensyvumo signalams (indeksas «ž»). Analogiškai yra ir slopinimo kanalui. Kiti gi žymėjimai, tokie patys kaip ir aprašant «paprastą» modelį «Т».

Skirtingai nuo atskirų (parcialinių) nervinės sistemos savybių, išreikštų indeksais prie funkcijų ir priskiriamų kiekvienai funkcijai atskirai, bendros slenkstinės savybės vienodai įtakoja visas individo funkcijas. Kartu palengvėja tų parcialinių funkcinių kanalų veikla, kurie slenksčių aukščiu sutampa su atitinkamu bendros nervinės sitemos savybės slenksčiu. Esant nesutapimui vyksta atsako apsunkinimas tikėtinos atsakomosios reakcijos sumažėjimo prasme, be to, esant nesutapimui taip pat vyksta tam tikras parcialinių slenksčių poslinkis į bendrųjų pusę. Būtent todėl nervinės sistemos bendrosios sužadinimo stiprumo-silpnumo savybės nurodymas indeksu trumpenos skaitiklyje pabrėžia, kuri iš dviejų Don Kichoto nepusiausvyrų funkcijų bus programinė (būtent tа, kuri savo sužadinimo slenksčio indeksu sutampa su bendra sužadinimo stiprumo savybe, nurodyta skliausteliuose skaitiklyje). Gi nesutampant bendram ir parcialiniam sužadinimo slenksčiui vyksta užgniaužimas ir atsako tikimybės sumažėjimas — tai vyksta mobilizacinės ir kontaktinės funkcijos atvejais.

Iš esmės, kairiojo viršutiniojo indekso nurodymas skliausteluose ekvivalentiškas keturių funkcijų eilės nurodymui, tai yra programinės funkcijos nurodymui (likusių trijų funkcijų tvarka toliau formuojasi automatiškai). Iš tikrųjų, jeigu, tarkim, viršutinis indeksas skliausteliuose būtų ne «a», o «ž», tai programinė funkcija taptų žEa, o bendra funkcijų tvarka formulėje taip pat veidrodiškai pasikeistų ir pasidarytų atitinkanti konfliktinį tipą ESI. Tokiu būdu, nurodant formulėje funkcijų tvarką — panašiai kaip tai daroma modelyje «А», — galima nenurodyti viršutinio indekso skliausteliuose (jis gaunamas automatiškai, sutampantis su pirmųjų dviejų funkcijų viršutiniais indeksais). Trumpenos skaitiklio indeksas, tokiu būdu, neprideda modeliui papildomų laisvės laipsnių — buvo keturi, ir nurodžius šį indeksą gaunami taip pat keturi. Jis tiktai paaiškina, per kokį fiziologinį mechanizmą apibrėžiamas pirmosios, programinės funkcijos nustatymas modelyje (modelyje «А» ši aplinkybė nagrinėjime apskritai likdavo «už kadro»).

Trupmenos vardiklio indeksas (apatinis indeksas skliausteliuose, apibūdinantis individo nervinės sistemos bendrą slopinimo stiprumą-silpnumą) yra šio modelio principinė novacija palyginus su modeliu «А» — Aušros modelyje nei į jį, nei jo pasekmes, sukeliančias IMTipo akcentuacijas, apskritai neatsižvelgiama. Vardiklio indeksas duoda modeliui papildomą, penktąjį laisvės laipsnį. Jo įvedimas, pirma, dalija kiekvieną IMTipą į dvi akcentuacijas (iš esmės, dėl kiekvieno IMTipo bipoliarinės akcentuacijos vietoj 16 tipų gaunami 32), o antra, dėka šio penktojo laisvės laipsnio socioninis modelis pradeda, pagaliau, atitikti šiuolaikinėje diferencinėje psichologijoje plačiai naudojamą taip vadinamą «penkiafaktorinį asmenybės modelį».
Jeigu ignoruotume IMTipo akcentuacijas, parodytas trumpenos vardiklio indeksu, esančiu skliausteliuose, tai grįžtume prie įprastų socioninėje schemoje 16 IMTipų, apsprendžiamų keturiais laisvės laipsniais. Būtent šį atvejį atitinka «paprastas» modelis «Т», detaliai mūsų jau išnagrinėtas ankstesniuose straipsnio skyriuose.

Šiame darbe mes detaliai nenagrinėsime akcentuacijų, parodytų bendru slopinimo slenksčių indeksu trumpenos vardiklyje, iškeltu formulėse (3) ir (4) tarp skliasutelių. Ši medžiaga nusipelno atskiro straipsnio. Čia apsiribosime tiktai teiginiu, kad nors slopinimo stiprumo-silpnumo bendra savybė ir yra hipotezinė (skirtingai nuo sužadinimo bendro stiprumo-silpnumo, jo egzistavimo kol kas niekas neįrodė), ir todėl jo sukeliamos akcentuacijos taip pat yra, teoriniu požiūriu, hipotezinės, bet mes įsitikinę, kad šios akcentuacijos «turi teisę egzistuoti». Pirma, ir socionikoje susikaupė daug faktų, rodančių į ekstratiminių ir introtiminių akcentuacijų egzistavimą kiekvieno IMTipo viduje, antra, šis papildomas parametras yra teisingiausias kelias pakeliant socionikos statusą iki plačiai taikomo penkiafaktorinio asmenybės modelio lygmens. Tas, kad seniai atėjo laikas tai padaryti, padidinus socionikos «matavimus» nuo keturių iki penkių laisvės laipsnių, autoriui nekelia abejonių. Iš esmės svarbu, kad tai padaryti galima visiškai neskausmingai: papildomas parametras niekaip neįtakoja nei iš 16-kos tipų sudaryto sociono struktūros, nei tarptipinių santykių. Jis, iš esmės, neveda į 32-jų IMTipų atsiradimą, o tiktai kiekvieno tipo viduje nurodo bipoliarinę akcentuaciją, padalijančią tipą į dvi dalis, iš kurių kiekviena kartu išsaugo daugumą jo bendrųjų savybių. Papildomas laisvės laipsnis ne tiek «pajėgus» pridėti naują informaciją, kaip ankstesni keturi, tačiau atsižvelgimas į ją šiuolaikiniame gana «pažangiame» socionikos vystymosi etape jau naudingas ir neišvengiamas.

Modelio «Т» ir modelio «А» palyginimas
Modelis «Т» palyginus su modeliu «А» turi, pirma, privalumus, apoie kuriuos jau kalbėjome anksčiau: jis atlieka kokybiškesnę ir vaizdesnę tarptipinių santykių prognozę, įgalina numatyti eilę šių santykių momentų, apie kuriuos socioninėje literatūroje kol kas nebuvo kalbėta apskritai arba kalbama retai, beje dažniausiai kalbama tiktai eksperimentiniu-stebėjimo lygmeniu, nesiejant su šių savybių paaiškinimu ir numatymu.

Modelis «Т» leidžia adityviai sumuoti poveikius į kiekvienos funkcijos sužadinimo ir slopnimo įėjimus ne tiktai bendraujant su vienu partneriu, o iškart su keliais. To dėka iš esmės metodiškai palengvėja ne tik porinės, o trijų ir daugiau IMTipų sąveikos socioninis nagrinėjimas mažosiose grupėse, atsiranda prieinamesnis instrumentas tokio pobūdžio hipotetinei analizei ir santykių prognozei. Įvestų slenksčių operatorių dėka atsiranda ir žymiai adekvatesnis matamatinis instrumentas ir integralinių IMTipų atsiradimo ir funkcionavimo analizei dideliuose kolektyvuose.

Skirtingai nuo modelio «А», modelis «Т» vienareikšmiškai pagrindžia turininį, tarp kitko psichofiziologiškai motyvuotą, eilės Reinino požymių užpildymą, kurių savarankiškas turininis egzistavimas ir modelio «А» anksčiau nebuvo išvedamas ir todėl buvo abejotinas. Ypač tai susiję su tokiais požymiais, kaip «taktikai-strategai», «konstruktyvistai-emotyvistai», «nerūpestingieji-apdairieji», «nuolaidieji-užsispyrusieji». Tuo pačiu iš esmės išsiplečia socioninės paradigmos taikymo psichologijoje ir psichofiziologijoje sfera ir padidėja jos mokslinis-prognostinis vaidmuo.

Modelis «Т» į naują šviesą išveda faktorinės analizės taikymą psichologijoje. Dėka jo instrumento tampa aišku, kad grynai tiesinis faktorinis modeliavimas neadekvatus psichologijos uždaviniams, kad tiesinių faktorinių asmenybės modelių rėmuose vienu metu egzistuoja ne faktorinės analizės metodais išskirti «paslėpti» faktoriai, kuriuos sukelia bazinių faktorinių ašių tiesiniai poveikiai: tokie, kaip «nuolaidumas-užsispyrimas», «konstruktyvizmas-emotyvizmas», ir pan.

Modelis «А» IMTipo kodavimui iki šiol naudojasi keturiais laisvės laipsniais. Tuo atžvilgiu jis nesiskiria nuo K. Jungo palikimo ir mokslinės Briggs-Myers mokyklos koncepcijų. Modelis «Т» naudojasi tais pačiais keturiais laisvės laispniais savo supaprastintame variante ir penkiais laisvės laipsniais pilname variante, ko dėka jis taip pat numato principines ekstratimiškai-intratimiškas bipoliarines IMTipo akcentuoacijas.

Modelyje «А» ekstraversijos-intraversijos ir ekstratimiškumo-introtimiškumo sąvokos supainiotos į vieną neaiškią visumą, kas seniai keldavo daugelio socionikų nepasitenkinimą. Tačiau modelyje «А» šių sąvokų netapatumas bent jau gana aiškiai iškyla aikštėn, ko niekaip nepasakysi apie amerikiečių Briggs-Myers psichologinės mokyklos arba G. Aizenko mokyklos koncepcijas. Modelis «Т» galutinai atskiria ekstravertiškumo sąvoką nuo ekstratimiškumo sąvokos, duodamas kiekvienai iš šių sąvokų savo tikrąją fiziologinę traktuotę.

Palyginus su modeliu «А», straipsnyje išnagrinėtas psichofiziologinis modelis atveria socionikai ryžtingesnio perėjimo į eksperimentinį kelią paerspektyvą. Pirma, jis realiu paverčia raštingesnį diagnostinių klausimynų konstravimą ir panaudojimą, ir tuo tikslu pleidžia prasmingai juose panaudoti socioninius nejungiškosios bazės požymius ir atskleidžia skirtumą tarp tiesioginiams psichofiziologiniams matavimams ir eksperimentams.

Modelis «А» nenumato akcentuacijų. Šių akcentuacijų ten netgi labai norint nėra kur «įkišti», arba modelis «А», remdamasis savo konstrukcija, priverstinai remiasi ne parametrais (kuriuos iš kokybinės formos labai norint būtų galima pervesti į kiekybinę formą), o funkcijų išdėstymo eiliškumu. Modelis «Т» remiasi kokybiniais parametrais, apibūdinančiais slenksčių aukštį, tai yra pagal savo savybes yra tipiškas parametrinis modelis. Tačiau bet kokie kokybiniai tokio pobūdžio parametrai lengvai pervedami ir į kiekybinę formą, kas, nekeičiant funkcijų išsidėstymo ir išsaugant priskyrimą nežinomo IMTipo individui, užtikrina IMTipo viduje «laisvą tarpelį» laisvosioms akcentuacijoms. Antroji akcentuacijų paaiškinimo modelio «Т» pagalba galimybė išplaukia iš bendrų nervinės sistemos savybių, persidengiančių su parcialinėmis. Taigi, prielaida apie nervinės sistemos slopinimo stiprumo-silpnumo bendrosios savybės buvimą sukelia IMTipo skirstymą į dvi akcentuacijas.

Modelis «Т» disponuoja daugeliu savo tolesnio vystymosi galimybių, ne tiktai eksperimentinių, bet ir teorinių – kaip grynai socionine kryptimi, taip ir psichofiziologine kryptimi. Jo vystymasis netgi peršasi. Taigi, galbūt nagrinėjimas hipotetinių dalinai-bendrų slenksčių, skiriančių porą pirmosios signalinės sitemos funkcijų (sensoriką ir etiką) nuo antrosios signalinės sistemos funkcijų poros (intuicijos ir logikos), ir tai galbūt gali papildomai duoti impulsą požymių «demokratai-aristokratai», «kvestimai-deklatimai», «dešinieji-kairieji», «pozityvistai-negatyvistai» turinio atskleidimui. Detalaus paaiškinimo ir atskleidimo reikia sociono periodinei sistemai (G. А. Šulmanas). Atsižvelgimas į mažesnę centrinių funkcijų slenksčių išsibarstymo apmplitudę (2 lentelė), slenksčių pakeitimas kiekybinėmis reišmėmis leidžia patikslinti tarptipinių sąveikų modelius ir atveria kelią akcentuacijų tyrinėjimui ir apskaičiavimui. Modelio vystymasis gali vykti ir atsižvelgiant ir paaiškinant eilę žinomų ir neabejotinų, tačiau šioje publikacijoje neaptartų psichofiziologinių dėsningumų: pavyzdžiui, dalinę koreliaciją tarp nervinės sistemos signalų silpnumo («silpnumo») ir jos pusiausvyrumo pagal sužadinimą-slopinimą. Reikia taip pat atkreipti dėmesį į tą aplinkybę, kad modelio naudojamas filtrų supratimas nereikalauja, apskritai kalbant, jų privalomo traktavimo įėjimo signalų aukšto arba žemo intensyvumo požiūriu. Hipotetiškai filtrai gali turėti ir iš principo kitokią prigimtį, pavyzdžiui, atskiriant vieną nuo kito poveikius į ergotropinę ir trofotropinę sistemą, į kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių mechanizmus ir pan.

Socioninėje literatūroje modelyje «А» prigijo patogus socioninių funkcijų vaizdavimas ženkliukais specialaus socioninio šrifto pagalba. Iš principo, modelis «Т» laiko galimu panašių žymėjimų išsaugojimą, tačiau kiekviena figūrėlė kartu turi dalintis pusiau ir turėti dvi spalvas, kadangi modelyje «Т» funkcija apibūdinama ne vienu, o dviem laisvės laipsniais, dviem parametrais. Deja – autoriaus nuomone –slenkstinių filtrų vaizdumas esant tokiam vaizdavimui dalinai prarandamas, jų supratimas reikalauja papildomo ir gana įtempto mąstymo perkodavimo. Todėl, pripažindamas funkcijų vaizdavimo ženkliukais galimybę ir modelyje «Т» (ženkliukai geri dėl vaizdumo ir nemažai prisidėjo prie socionikos populiarizacijos), pats autorius kol kas atiduoda pirmenybę raidiniam funkcijų žymėjimui (jų rusiškomis pradinėmis raidėmis) su dviem indeksais prie kiekvienos – kas patogu ir tipografiniu požiūriu, ir dėl supratimo (tame tarpe nespecialistų socionkoje arba gretutinių disciplinų specialistų supratimo).

Psichofiziologinis modelis «Т» - tai išskirtinai socioninis modelis. Jis pamažu išaugo iš modelio «А», iš Reinino požymių, iš tarptipinių santykių. Jo tęstinumas iš Aušros Augustinavičiūtės darbų akivaizdus, jis daugkart didesnis, negu testinumas iš Karlo Jungo darbų arba tuo labiau iš jo amerikiečių pasekėjų darbų. Žingsnį atgal į Jungo pusę psichofiziologinis modelis daro tiktai vienintele prasme: jis sugražina į socioniką supratimą apie keturių Jungo funkcijų vientisumą, tačiau kartu su tuo jis ir detalizuoja bei išaiškina visų galimų kiekvienos funkcijos daugybės būsenų (aspektų – modelio «А» kalba) vaizdą.

Iš kitos pusės, modelis yra rusiškos aukštosios nervinės veiklos fiziologijos mokyklos ir diferencinės psichofiziologjos tęsinys, išsirutuliojęs dėka šios mokyklos ХХ amžiaus korifėjų – I. P. Pavlovo, B. М. Teplovo, V. D. Nebylicino ir daugybės jų rusų ir ukrainiečių mokinių darbų. Šis modelis, iki savo pilno eksperimentinio patikrinimo likdamas hipoteziniu modeliu (nors ir nė kiek ne didesniu laipsniu, negu modelis «А») – yra, bent jo teorinio konstravimo lygmenyje, psichologijos ir fiziologijos sintezė.

Tai, kas gimsta mokslų sandūroje, kartais gali pasirodyti teisingiau ir labiau apibendrinta, negu sena. Ar taip yra, tegu sprendžia skaitytojai ir modelį tikrinantys eksperimentatoriai.

Literatūra:
• Аугустинавичюте А. Модель информационного метаболизма // Соционика, ментология и психология личности, 1995, № 1.
• Аугустинавичюте А. Социон. //Соционика, ментология и психология личности, 1996, №№ 4-5.
• Аугустинавичюте А. Теория признаков Рейнина // Психология и соционика межличностных отношений, 2004, №№ 7-12.
• Букалов А. В. 16-компонентная модель ТИМа и социона. //Соционика, ментология и психология личности, 1996, №4.
• Небылицын В. Д. Психофизиологические исследования индивидуальных различий. М.: Наука, 1976.
• Павлов И. П. Двадцатилетний опыт объективного изучения высшей нервной деятельности (поведения) животных. Л.: Медгиз, 1951.
• Таланов В. Л. Содержательное наполнение и физиологическая интерпретация соционических признаков «конструктивисты-эмотивисты», «тактики-стратеги», «уступчивые-упрямые» и «беспечные-предусмотрительные» // Доклад на XXII Международной конференции по соционике «Психоинформационные технологии, кадровый менеджмент и психология личности» г. Киев, 16-23 сентября 2006 г.
• Теплов Б. М. Избранные труды: в 2-х т. М.: Педагогика, 1985.
• Юнг К. Г. Психологические типы. М.: Алфавит, 1992.
Kai kurie interneto šaltiniai, kuriuos gali naudoti psichologai, fiziologai ir kitų gretutinių specialybių specialistai susipažindami su nejungiškąja asmenybės tipologija, socioninu Aušros Augustinavičiūtės modeliu «А», aprašančiu psichinių funkcijų informacinį metabolizmą, 16-kos asmenybės tipų apibūdinimais, tarptipiniais santykiais ir 15-ka socioninių požymių (taip vadinamais «Reinino požymiais»):
http://socionics.org/ (teorija ir forumas);
http://your-ideal.com/index.htm (teorija, santykiai tarp tipų);
http://www.kulichki.com/inkwell/special/psyho/socio.htm (socionikos darbų archyvas);
http://www.socionics.spb.ru/ (teorija);
http://socionics.kiev.ua/ (teorija)
(Talanovas Viktoras Lvovičius, 2006 m. rugpjūtis-rugsėjis)

© V.L.Talanovas, 2006.
Pastaba: autorius-teisių turėtojas leido, su autorystės ir pirminio šaltinio tinklapio nuorodos sąlyga, šio mokslinio straipsnio arba jo ištraukų (išbaigtų skyrių pavidalu) laisvą kopijavimą ir reprodukavimą originalo kalba arba adekvačiai išverstą į kitas kalbas bet kuriuose interneto tinklapiuose ir mokslinės orientacijos masinės informacijos priemonėse.
• Šaltinis: http://www.newsocionicsmodel.narod.ru/


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Bing [Bot] ir 138 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007