Socionikos forumas
http://www.lt.socionika.org/

Kiek "vieša" yra išvaizda?
http://www.lt.socionika.org/viewtopic.php?f=44&t=651
Puslapis 11

Autorius:  Liepa [ 24 Vas 2010, 14:05 ]
Pranešimo tema:  Kiek "vieša" yra išvaizda?

Man dar vis neduoda ramybės stebėta laida apie "mūsų augintinius" praeitą šeštadienį (ar sekmadienį) per "Lietuvos ryto" televiziją...
Eilinė laida. Šunų veisėja profesionaliai aiškina apie šunų charakterius, savybes, kaip pasisirinkti šunį pagal šeimos poreikius. Matyt, su ja buvo susitarta dėl laidos, prašyta profesionalios pagalbos. Ji kalba kabineto fone (spėju). Viskas gerai... tik staiga operatorius pritraukia LABAI stambiu planu pašnekovės akis. Jei taip arti žmogus prisikištų realiai (apie 15-20 cm) - ko gero, gautų "į lempą" už įžūlumą!
Moteris normaliu planu atrodo tvarkingai. Tačiau stambiu planu, kai į ekraną sutelpa tiktai viena akis ir trikampis tarp antakių - išryškėja visos raukšlelės, kažkoks apgamas ar patamsėjusi ruda dėmelė po akimi. Ar tai estetiška? Ar korektiška žmogaus orumo požiūriu?
Kokiu tikslu šitaip??? Ar čia operatoriaus išsidirbinėjimai, ar taip siekiama patenkinti tam tikros kategorijos žiūrovų "specifinius poreikius"? Yra juk tam tikras bendravimo atstumas - jis individualus - per kurį aš "prisileidžiu" pašnekovą... Dabartinė technika leidžia taip "pritraukti" pašnekovui net nenujaučiant - bet ar taip galima daryti be žmogaus sutikimo? Juk čia jau privatumo pažeidimas - savo srities profesionalė buvo pakviesta dalyvauti TV laidoje, o ne į viešą okulisto ar kosmetologo apžiūrą prieš TV auditoriją!

Tokį pritraukimą stambiu planu per TV teko matyti ne vieną kartą... tai rankos stambiu planu, tai nosis, tai akinių rėmeliai... Jei tai būtų manekenė, kuri DEMONSTRUOJA akių makiažą - viskas gerai. Bet šiaip - ar tokiai viešai "apžiūrai" nereikėtų gauti sutikimo? Ir ar gali televizininkai taip daryti nebaudžiamai?

Autorius:  Solanža [ 25 Vas 2010, 23:50 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

esu ir aš ne kartą mačius tuos pritraukimus. aš manau, šitaip mėginama parodyti žmogaus emocijas, perteikti jo vidinę būseną. o ne pasityčioti ar pan. Tokie kadrai kažkaip padeda sukoncentruoti žiūrovo dėmesį ir tokius reportažus žiūrėti įdomiau, negu į kalbančias galvas, pritrauktas visada vienodu atstumu (nors aišku, dar žiūrint kokia ta laida,koks žanras ir t.t.). Žodžiu aš į tai žiūrėčiau iš tai atliekančiųjų pozicijos kaip į meninę, profesinę saviraišką ir nematau nieko tame blogo. Aišku, jei mano asmeniškai veidą taip pritrauktų, tai gal ir nebūčiau sužavėta :). Bet esmė ta, kad jie juk nesiekia parodyti žmogų negražų. Jie siekia parodyti sielvartą, džiaugsmą, nerimą, pyktį, neviltį ir panašiai... o kaip tai perteikt, jei nenaudot tokių priemonių....

nežinau, čia gal Joldija daugiau turėtų ką pasakyt, ji daugiau išmano tuos dalykus.
o iš moralinės pusės žiūrint-sakau, man nekliūva. gal kitiems kitaip...

Autorius:  Liepa [ 26 Vas 2010, 12:54 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Solanža rašė:
Tokie kadrai kažkaip padeda sukoncentruoti žiūrovo dėmesį ir tokius reportažus žiūrėti įdomiau, negu į kalbančias galvas, pritrauktas visada vienodu atstumu (nors aišku, dar žiūrint kokia ta laida,koks žanras ir t.t.).

Gali būti, kad reakcija skirtinga... Mane tokie "triukai" kaip tik atitraukia nuo esmės - aš tiesiog pametu dalyvio išsakomą mintį ir pradedu galvoti "ką tas vaikėzas (operatorius) sau leidžia?!"

Hmmm... emocijų, vidinės nuotaikos rodymą įsivaizduoju truputį kitaip. Ypač diskusijų šou ar nuomonių ringe puiku, kai operatorius parodo nervingai rankoje sukinėjamą tušinuką, arba dantų griežimą (po skruostu iškyla įtempti raumenukai), arba šiaip - šast ir pagauna išraiškingą mimiką/reakciją. Bet nuotaikai pagauti nereikia tooookio stambaus plano.
O pvz. žinių laidoje pranešėjo atskirų kūno dalių stambus planas būtų išvis "ne vietoj".

Autorius:  Tirpi [ 09 Kov 2010, 01:58 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

O as tai isivaizduoju Liepa sita pasakojant ir man taip juokinga daros. :happy: As tai sakyciau, kad gerbiamas operatorius tiesiog techniskai atliekant savo darba, bandydamas paivairinti filmavimo krypti ir panasiai, gali ir nepataikyt. Veliau vyksta visos filmuotos medziagos editinimas ir apkarpymas, cia greiciau editoriu reik kaltint. :wink:

Autorius:  Liepa [ 09 Kov 2010, 12:29 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Aha, tai vadinasi filmo montuotojas turi sadistinių polinkių... :tongue:

Vengiant vaizdo statiškumo, parenkant įdomius intarpus nebūtina rodyti pašnekovo kūno dalis ir dar superstambiu planu (jei tai ne anatominė laida). Paprasčiausiai kamera gali dirbti mobiliai (nežinau, kaip vadinasi tokia "alkūnė" ar "gervė", kuri koncertų metu skraido virš žiūrovų).
Gali būti atskirai filmuoti intarpai apie šuniukus - juk pirmoje žinutėje kalbėjau apie "mūsų augintinių" laidą. Intarpus nesunku parinkti pagal tematiką...

Esmė štai kur - žiūrėdama laidą aš tai suvokiu tokiu pačiu kultūringumo lygmeniu tarsi pati gyvai dalyvaučiau veiksme. Tarkim, mane labai sudomino premjerės sagė įsegta kostiumo atlape. Tai negi kaip "cekava zosė" čiupinėsiu ir prisikišus nagrinėsiu, kokie akmenėliai ten spindi?! Tuo labiau rimtame, dalykiniame pokalbyje netinka prisikišus žiūrėti, ar nėra akyje kokio krislo, o gal blakstiena užkrito, o kokios formos apgamėlis ties antakiu... Tai jau ir mandagumo, ir padorumo ribų peržengimas... jau peržengta paprasto smalsumo riba. Įsibrauta į žmogaus intymią erdvę.

Dar kartą pabrėžiu - nuotaikoms, mimikai, žmogaus reakcijoms pagauti tikrai nereikia TOOOKIO stambaus plano.

Autorius:  socion [ 09 Kov 2010, 20:58 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

o čia dabar "FILMAS"

Autorius:  veee [ 09 Kov 2010, 23:51 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

As tai sutinku su Liepa. Pati irgi pastebejau ,kad negraziai atrodo ,kai kokios senyvos moters akis pritraukia ,o jos blakstienos sulipusios nuo tuso, ar rankas su nagais nesutvarkytais.Tiesiog nemadagu tai. Bet ka jau cia padarysi ,operatoriai kaip dare taip ir darys toliau.

Autorius:  blackdiamond [ 03 Geg 2010, 22:39 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Liepa rašė:
Gali būti, kad reakcija skirtinga... Mane tokie "triukai" kaip tik atitraukia nuo esmės - aš tiesiog pametu dalyvio išsakomą mintį ir pradedu galvoti "ką tas vaikėzas (operatorius) sau leidžia?!"


+1.

Autorius:  Narys [ 06 Geg 2010, 16:34 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Nežiūrėkit tokių visokių debilų kurtų laidų ir bus viskas čiki. Skundžiatės, kad žaidžiat šaškėm su velniu, kai patys to nenorit, nors pasitraukt galit bet kada.

Autorius:  Liepa [ 06 Geg 2010, 19:55 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Gerai. Tai siūlai trauktis iš kelio nedidelio miestuko gatvėmis važinėjantiems "britvininkams"... Tegu sau mėgaujasi. O gyventojai turi lindėti namuose ir šiukštu nosies laukant nekišti?

Autorius:  Narys [ 07 Geg 2010, 14:54 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Liepa, tu čia "nuvairavai" kažkur. Aš kalbėjau apie visokių kvailių kuriamas televizijos laidas, kurių pats smarkiai nevirškinu. Visokios viešos Kedžių melodramos, tv šou -- viso to galima išvengt. :)

Autorius:  Liepa [ 07 Geg 2010, 15:16 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Aš kalbėjau apie visai normalią laidą "Mūsų augintiniai". Jokia ne šou ir ne mėgavimasis kriminalais.
Man nepatiko, kad netgi normaliose laidose, gana dažnai netgi eilinių žinių vaizdo reportažuose išlenda tokie operatoriaus akibrokštai - kai žmogų parodo nepatraukliu rakursu. Šiuo atveju kalbėjome būtent apie tam tikros kūno dalies padidinimą - tarsi žiūrėtume prisikišę iš labai arti. Tai neestetiška. Savotiškas to žmogaus, kurį filmuoji, paniekinimas. Iš laidos konteksto neturėtų išplaukti joks išankstinis blogas nusistatymas prieš jį. Laidos svečias - ką jis blogo padarė?!
Man tai gadina vaizdą. Gal operatorius "smaginasi" šitaip filmuodamas - bet aš nenoriu būti jo bendrininke žiūrėdama...
Mano akyse rodoma nepagarba žmogui - negaliu tylėti

Autorius:  Narys [ 07 Geg 2010, 15:33 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Aha... Nu gali būt. Aš kai nelabai pastebiu nežiūrėdamas, tai tenka tik nervuotis dėl minėtųjų programų.
Šiaip tai žinau, kai mano tėvas senas televyžnikas, tai jis irgi pakomentuodavo anksčiau operatorių darbą, dėl prastų "kampų" ir pan.
Tik tai, va, mintis dabar tokia, ar čia nebus minėtoji problema grynai dėl to, kad operatorius bando "išgraudint" emociją iš pašnekovo veido. Bando parodyt stambiu planu veidą. Dabar gi tai madinga. Akis rodyt verkiančias ir pan.

Autorius:  Liepa [ 07 Geg 2010, 16:31 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

O ar realiai, matydamas pravirkusį žmogų - taip pat prisikištum prie veido iš arti pamatyti tą ašarą? Manau, kad ne. Apžiūrinėjimo atstumas yra ir kultūringumo dalykas, ir žmogaus privatumo neliečiamybės dalis.
Viskam yra ribos.

Autorius:  Narys [ 08 Geg 2010, 02:58 ]
Pranešimo tema:  Re: Kiek "vieša" yra išvaizda?

Čia papraščiausias biznis ir išskaičiavimas, sažinės čia tikrai nereikėtų ieškoti. Tuos kvailius kaip katukus, murkt i vandeni maise ir baba problemu televizijoj. Ai, nežinau nustokit žiūrėt tą televiziją iš vis. Man kompiuteris su muzika ir internetu bei realus gyvenimas geriausiai televizoriai :D :D

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/